24 Mart 2022 / Perşembe

ŞAHİN “SAĞLIKTA ŞİDDET HER YIL KATLANARAK ARTTI”

ŞAHİN “SAĞLIKTA ŞİDDET HER YIL KATLANARAK ARTTI”

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda görüşülen sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti içeren kanun teklifi üzerine konuşan CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, sağlıkta şiddeti görmezden gelen AKP iktidarı döneminde Türkiye’de sağlık sisteminin çöktüğünü, sağlıkta dönüşüm programı ile birlikte sağlıkta şiddetin sistematik hale geldiğini söyledi. Şahin, “Sağlıkta dönüşüm, sağlıkta dövüşüm haline geldi” dedi.

 

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda görüşülen sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti içeren kanun teklifi üzerine konuştu.

Komisyon Başkanı Recep Akdağ’ı komisyonu çok geç topladığı iddiasıyla eleştiren Milletvekili Şahin, “Covid-19 pandemisinin yaşandığı ve sağlık sisteminde birçok sorunun olduğu bir ortamda, Sağlık Komisyonu tam 490 gündür toplanmıyordu. Komisyon Başkanı Recep Akdağ’a CHP’li üyeler olarak sağlık çalışanlarının özlük hakları, sağlıkta şiddet ve Şehir Hastanelerinin maliyetleri konularında komisyonun toplanması için üç defa resmi olarak başvurmamıza rağmen, başkan komisyonu toplama sorumluluğunu almamıştır. Sağlıkta şiddeti görmezden gelen AKP iktidarı döneminde Türkiye’de sağlık sistemi çökmüş, sağlıkta dönüşüm programı ile birlikte sağlıkta şiddet sistematik hale gelmiştir. Sağlıkta dönüşüm, sağlıkta dövüşüm haline gelmiştir” dedi.

“SAĞLIKTA ŞİDDET HER YIL KATLANARAK ARTTI”

AKP iktidarı döneminde sağlıkta şiddetin her yıl katlanarak arttığını belirten Milletvekili Fikret Şahin, açıklamasına şöyle devam etti:

“Sağlıkta şiddetin asıl gerekçesi hekimlerin meslek itibarlarının yerle bir edilmesi ve hekimlere saygının ortadan kalkmasıdır. Recep Akdağ döneminde başlatılan sağlıkta dönüşüm programının tüm hataları, hekimlere tahvil edilmekte ve sistemin tüm kabahati hekime şiddet olarak yansımaktadır.

Sağlıkta dönüşüm madem o kadar iyi, neden hekimler bir bir istifa ediyor? Neden hekimlerimiz yurtdışına gidiyor? Mesleki beceri ve niteliği yüksek olan hekimlerimiz neden kamudan ayrılarak özel hastanelere gidiyorlar? Üçüncü sınıfa gelmiş tıp öğrencileri neden tıp fakültelerini bırakıyorlar, tıp öğrencileri neden uzmanlık eğitimi almak istemiyorlar? Anadolu topraklarında hekimlik AKP döneminde tarihte hiç olmadığı kadar değersizleştirilmiştir.

Sırf bu yüzden hekimlerimiz, uğradıkları şiddet ve malpraktis davalarından dolayı vatandaşa gerekli muayeneyi yapmaktan çekinirken, vatandaşlarımızın birçoğu hastaneden randevu almakta zorlanıyor, tıbbi malzeme bulunamıyor ve ameliyat tarihleri aylar sonrasına veriliyor. İşte sağlıkta dönüşümden övgüyle bahseden AKP iktidarının sağlık sistemini getirdiği nokta budur. Sağlık sistemindeki bu çöküşün ve hekimlerin toplum nezdinde itibarsızlaştırılmasının en büyük sorumlusu da dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dır.”


Bu haber 175 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 18.6684 18.5939
Euro (EUR) 19.4715 19.3937
Sterlin (GBP) 22.5968 22.4302