20 Şubat 2022 / Pazar

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TARİH DEĞİŞİKLİĞİ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TARİH DEĞİŞİKLİĞİ

18 Mart Çanakkale Köprüsü'nün açılış tarihi tekrar değişiti. Özellikle sosyal medyada dile geitirilen tepkiler sonrası 18 Mart'tan Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan'nın doğum tarihi olan 26 Şubat tarihine çekilen açılış tarihi tekrar 18 Mart olarak açıklandı.

 

18 Mart'ın Türk tarihindeki önemine dayanılarak temel atma töreni 18 Mart 2017 tarihinde yapılmış ve açılış tarihi olarak ta 18 Mart 2022 açıklanmıştı.

Ancak, kim akıl etti bilinmez bir anda açılış tarihi 26 Şubat olarak açıklandı. 26 Şubat tarihi AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan hayranları için özel bir öneme sahip. Zira Erdoğan'nın doğum tarihi 26 Şubat 1954. Beş sene öncesinde açılış tarihi belli olan 18 Mart Köprüsünün 26 Şubat'ta açılması bile akılları dumura uğratacak nitelikte. 26 Şubat tarihininin Cumhurbaşkanı tarafından dillendirilmesi ise, Erdoğan'nın kendi kendine verdiği "doğum günü" hediyesi olarak algılandı.

Her fırsatta miili ve manevi hislerden bahseden AKP genel başkanı ve iktidarın küçük ortağı MHP köprü açılış tarihinin öne çekilmesini, bir önce hizmete alınması gibi akıl dışı bahanelerle açıklayamazlar. 18 Mart Zaferi'nin Türk milleti için ne anlama geldiğini bilmemeleri mümkün değil. Bu basit bir tarih değişikliği değil, Türk milletinin siniruçları ile oynama ve tepkisini ölçme eylemidir.

AKP genel Başkanı Erdoğan'nın milliyetçiler ve görüşleri için nasıl cümleler sarf ettiği arşivlerde ve milletin hafızasında yer almaktadır. Acı olan, sözde milliyetçi olduğunu ifade eden MHP li yöneticilerin bu karar sonrasında sesssiz kalmaları ve bu değişikliği sineye çekmeleridir. Kürsüye çıkınca mangalda kül bırakmayanlar, bu konuda sessizliğe bürünerek milletin değili sahip oldukları makam ve koltukların bekası ile ilgilendikleri ortaya çıktı.

Her Türk vatandaşı bilir ki, Çanakkale Gazi Mustafa Kemal olmadan anlatılamaz. Açıkça görülüyor ki, Mustafa Kemal hazımsızlığı köprü açılış tarihinin öne çekilip, Erdoğan'nın doğum gününe çekilmesine kadar gelmiş durumda. Alınan tarih değişikliği kararı Çanakkale'de şehit düşenler kadar, onların torunlarını da ziyadesi ile yaralamıştır. Köprü açılış tarihinin 18 Mart'a çekilmesi incinen yürekleri ferahlatmayacaktır.

NE OLDU DA TARİH YENİDEN DEĞİŞTİ?

Bugün ajanslara düşen habere göre 18 Mart Çanakkale köprüsü açılış tarihi 26 Şubat yerine 18 Mart olarak değişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter hesabından yaptığı açıklamada "... vatandaşlarımızın talebi üzerine Çanakkale Zaferi'mizin yıl dönümünde, 18 Mart'ta gerçekleştirme kararı aldık" dedi. Yandaş medya ise bu haberi, 18 Mart Çanakkale Köprüsü açılış tarihi ertelendi diye verdi. Olan erterleme değil, beş söne açıklanan açılış tarihinin değişmemesidir. Bir yanlıştan dönüştür.

Çanakkale Köprüsü'nün açılış tarihinin Erdoğan'nın doğum tarihi olan 26 Şubat'a çekilmesi ile oluşan toplumsal tepki karşısında bir "U" dönüşüdür. AKP cenahının bu dönüşleri alışık olunduğundan halk nezdinde çok önemi yoktur. 


Bu haber 376 kez okunmuştur.


Makalenin Fotoğraf Galerisi

Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 18.6684 18.5939
Euro (EUR) 19.4715 19.3937
Sterlin (GBP) 22.5968 22.4302