27 Şubat 2022 / Pazar

ÖZRÜ, KABAHATİNDEN BÜYÜK...

ÖZRÜ, KABAHATİNDEN BÜYÜK...

Burhaniye Belediyesi’nin AVM projesinin iptal edilmesi ile Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in yayımladığı bilgilendirme notu, Burhaniye’ nin betonlaşmasına devam edileceğinin açıkça beyanıdır.

 

Tepkilere konu olan AVM nin yapımı açıklanan bahanelerle iptal edilmiş olmakla beraber, bilgi notunun devamında “Belediyemizce daha uygun bir yer seçimi tespiti için çalışma yapılacaktır” açıklaması sorunun ve AVM konusunda kararlığın devamının göstergesidir.

 

Belediye Başkanı Deveciler yaptığı açıklamada yer seçiminde kamuoyunun hassasiyetinin göze alınarak AVM projesinin iptal edildiğini söylüyor. Belediye Başkanı’nın bu ifadesinden anlaşılacağı gibi, Başkan Deveciler yapılacak AVM projesinin çevreye ve Burhaniye’ye vereceği zararı idrak edememiş ve meseleyi birkaç zeytin ağacından ibaret zannına kapılmıştır.

 

Olası AVM inşaatının Burhaniye’ye ne kazandıracağı, ne kaybettireceği konusunda gerekli analizlerin yapılmadığı, yapılan analizlerin de neyi anlatmak istediği net olarak anlaşılamamıştır. AVM projesine karşı çıkanları yazlıkçıların tepkisi olarak görmek, olayı basite indirgemektir.

 

Burhaniye’nin vereceği kararlardan biri de gelecek nesillere nasıl bir Burhaniye bırakılacağıdır. Beton stoklarından oluşan bir şehir mi, yoksa insanların rahat nefes alabildiği, ekolojik dengesinin bozulmadığı bir turizm ve kaliteli yaşam standartlarına sahip bir şehir mi?

 

BETONLAŞMANIN VARACAĞI NOKTA

Turizm beldelerinin betonlaşması ile oluşan şehirler gün gibi ortada duruyor. Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Çeşme, Fethiye, Kemer gibi yerleşim alanları bugün bunun bedelini çok ağır ödemekte. Betonlaşma için satılan yerler artık yerel halkın elinde değil. Satılan arazilerden alınan paralar sürdürülebilir olmadığı için buralarda yerel halk için deniz bitti. Betonlaşma başladığında yöre halkının işe kavuşacağı söylenmişti. Evet yerel halkın bir bölümü işe kavuştu. Yapabildikleri iş, sattıkları arazilere yapılan konut ve otellerde temizlik işlerinden öteye gidemedi. Böylece istihdam balonu da sönmüş oldu.

 

Bir anda betonlaşarak büyüyen yerler yoğun ve niteliksiz göçün merkezi haline geliyor. Neticede ne çalışılabilecek bir iş kalıyor, ne hayal edilen tatlı ücretler. Burhaniyeliler’e sormak gerekir sattığınız arazi üzeri üzerine yapılan binalarda en fazla temizlikçi olmak gibi bir niyetiniz mi var. Biraz daha iyi ihtimal, kapıda bekçilik, dahası yok. Çocuklarınıza reva gördüğünüz gelecek bu mudur?

 

Yapılacak AVM’nin istihadam oluşturacağını söyleyenler, çocuklarınız bu AVM lerde ne iş yapacak, gönlünüz buna razı mı? Ayrıca, buralarda iş bulabilecekler mi? Zincir retoranlarda bulaşık yıkayan çocularnız mı hayaliniz?

 

AVM ler YEREL ESNAFI BİTİRİR

AVM lerde açılan zincir market, mağaza ve fast food lar yerel esnafın en büyük düşmanı olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Burhaniye yerlisinin, AVM lere destek vermesi, adeta kendilerini dipsiz bir uçuruma yuvarlamalarıdır. Umulur ki Burhaniye Belediyesi, AVM projesini bir daha konuşulmamak üzere ortadan kaldırır. Burhaniye gibi yerleşimlere yapılacak en büyük ihanet betonlaşmayı ve niteliksiz aşırı göçü tetikleyecek yatırımlardır.


Bu haber 340 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 18.6684 18.5939
Euro (EUR) 19.4715 19.3937
Sterlin (GBP) 22.5968 22.4302