Balkan Rumeli Göçmenleri (Evladı Fatihan)

GÖÇLER NE FAYDA SAĞLADI?

Özellikle Balkanlar ve Rumeli bölgesinden gelen göçmenler sayesinde, Bursa’da modern şehir kültürü oluşmaya başladı. Bu bölgelerden gelen göçmenlerin ortak özelliği, eğitim seviyesinin yüksekliği ve mesleki becerilerinin çok fazla olmasıdır. Özellikle teknik meslekler konusunda oldukça donanımlı gelen Balkan-Rumeli göçmenleri, Bursa sanayisinin olgunlaşmasında oldukça önemli bir rol oynamaktalar. Bursa’da faaliyet gösteren makine ve otomotiv sanayinin kurucularını incelediğimizde bunu çok açıkça görebiliriz.

Gerçi pek kalmadı ama, eski Bursa evlerine bakarsanız, soba bacalarının olmadığını görürsünüz. Bacalar, oda duvarı yanından çıkan soba borusu şeklindedir. Bunun sebebi ise, bahsedilen göçmenler Bursa’ya gelene kadar, Anadolu coğrafyasında sobanın bilinmiyor olmasıdır. Onun yerine ocaklar ve maltız denilen mangallar kullanılıyordu. Bundan dolayıdır ki, Bursa’da faaliyet gösteren köklü sanayi kuruluşlarının temeli sobacılığa dayanmaktadır. Türkiye’de soba üreten belli başlı iki merkez vardır. Biri Bursa, diğeri Eskişehir. Ortak noktaları ise, Balkanlar ve Rumeli’den gelen göçmenlerdir.

 

KÖYLERDE GÖÇMEN İSKANI

Balkan-Rumeli göçmenleri, şehir merkezi kadar ilçe ve köylerde iskan edilmiştir. Bu göçten en çok nasibini alan ilçe merkezi İnegöl’dür. İnegöl’de ağırlıklı iş kolu mobilya, Balkan-Rumeli göçmenleri sayesinde ilk adımlarını atmıştır. Mobilya ile birlikte, Balkan kökenli İnegöl Köftesi, İnegöl’ün en önemli markalarından olmuştur. Balkan-Rumeli coğrafyasının çok geniş olmasından dolayı, birbirlerine benzerlikleri kadar, farklılıkları olan bir göçmen grubu oluşmuştur. Bu göçmenler sadece merkezlerde değil, köylerde de iskana tabi tutulmuşlardır. İkiyüzden fazla göçmen köyünün, yarısı civarında Balkan-Rumeli göçmen köyleri mevcuttur.  Balkan-Rumeli göçmenlerinin kırsalda iskan edilmesi ile tarım kültüründe farklılıklar oluşmaya başlamıştır. Bu göçmenler, modern tarımın ilk örneklerini vermiş ve tarımda makinalaşmaya çok daha kolay adapte olmuşlardır.

 

KÜLTÜRE KATKI VEADAPTASYON

Balkan Rumeli göçmenlerinin Bursa’ya gelişi, Balkan Savaşları ile başladı ve uzun bir süre devam etti. Göçün geniş bir zaman dilimine yayılmasıyla, adaptasyon kolay oldu. Bu göçlerin içinde en büyük zorluğu yaşayanlar ise, hiç şüphesiz mübadele göçmenleri oldu. Mübadele göçmenleri kendi başına bir yazı konusu olacak kadar geniş bir olgu. Balkan Rumeli göçmenlerinin Bursa kültürüne en büyük katkılarından biri, adı artık Bursa ile anılan bir sürü lezzetin ana kaynağı olması. Sütlü tatlılar, Tahanlı Pide, İnegöl köfte Rumeli-Balkan, Çi Börek Kırım Tatarları tarafından Bursa’ya gelmiş ve Bursa ile özdeşleşmiştir. Balkan-Rumeli göçmenlerinin ataları da Anadolu’dan göç ettikleri için adaptasyon kolay olmuştur. Anadolu’da yaşatılan bir sürü geleneği, Balkan Rumeli coğrafyasında görmek mümkündür.

Paylaş:

Diğer Yazılarım

Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 7.3105 7.2814
Euro (EUR) 8.5942 8.5599
Sterlin (GBP) 9.5511 9.4807