19 Nisan 2018 / Perşembe

Uyuyan dev uyanıyor

Uyuyan dev uyanıyor

BTSO’nun Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projesi (Ur-Ge) kapsamında 34 ülkeden 160’a yakın gıda sektörü temsilcisinin, Bursalı firmalarla bir araya geldiği 3. Bursa Food Point etkinliği BTSO’nun ne denli önemli bir iş yaptığının göstergesiydi.

 

BTSO yönetim kurulu üyesi Dr. Aytuğ Onur ve BTSO meclis üyesi Burhan Sayılgan’nın liderliğinde oluşan UR-GE kapsamında Merinos AKKM fuaye alanında oluşturulan stantlarda Bursalı 50 firma görücüye çıktı. Daha önce iki defa düzenlenen Bursa Food Point etkinliğinde yapılan ihracat bağlantıları ve firmaların vizyonlarında meydana gelen değişim ve gelişimler etkisini göstermişe benziyor.

Stant açan firmaların UR-GE kapsamında olan bu çalışmalardan oldukça memnun olduklarını gözlemek mümkün. Zira, buraya gelen misafirlerin tümü profesyonel alıcı konumunda. Üretici ve alıcının karşı karşıya geldiği, görüşmelerin bire bir olduğu bir ortam. Etkinlik, stantlarda sergilenen ürünler ve iş görüşmelerinden sonra, ilgili alıcıların üreticilerin üretim alanlarını gezmeleri ile devam edecek.

 

Dikkati neler çekti?

UR-GE kapsamında düzenlenen Bursa Food Point etkinliğine daha önce katılan firmaların özgüvenleri oldukça yükselmiş durumda. Yurtdışı alıcılar ile karşı karşıya olan ve ihracat yaparak iş hacimlerini arttıran firmalar bununla yetinmeyip ürün çeşitliliklerini arttırmış durumda. Şimdiye kadar hiç görmediğimiz, firmaların ürün portföylerinde olmayan ürünler raflarda yerini almış durumda. Yaptığımız görüşmelerde, ürün çeşitliliğinde meydana gelen artışla birlikte, kalite ve standartlarda da yükselme meydana gelmiş durumda.

Yine yapığımız görüşmelerde, yakın zamana kadar ihtiyaç duymadıkları yabancı dil öğrenme konusunda da büyük bir gayret var. Eski kuşak kendi öğrenmese de, çocuklarını ve personeli yabancı dil konusunda teşvik ediyorlar.

 

Tarım ve gıda sanayi ne durumda?

Bursa özellikle tarım ürünleri çeşitliliği ve kalitesi açısından sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli merkezlerinden biri. Ancak senelerdir ihmal edilen, kendi haline bırakılan sektör adeta “uyuyan dev” konumundaydı ve senelerce bu uyku devam etti. Ne zaman ki BTSO tarım ve gıda konusuna el attı, sektörü ciddiye aldı, dev uyanmaya başladı.

Bursa, tarımsal ürün çeşitliliği kadar, işleme konusunda da önemli bir konuma sahip. Ancak, şimdiye kadar yapılan tüm girişimler firmaların ve kişilerin kendi gayretleri ile bir şeyler yapmasından öteye gitmedi. Böyle olunca da, sektörün dünya piyasalarında varlığı hissedilmedi ve bu ürün çeşitliliğinin Bursa ekonomisine yansımaları çok kuvvetli olmadı. Zira şimdiye kadar izlenen yol, mum ışığında, otobanda yol almaktı.

Bu otobanda, hızlı yol almanın gerekleri vardı. Ve maalesef Bursa dinamikleri bu konunun farkına varamadı veya gerekli ilgiyi şimdiye kadar göstermedi.

 

Ne değişti?

2013 yılında yapılan seçimlerle görevi devralan BTSO yönetimi, Başkan İbrahim Burkay liderliğinde dünya piyasalarında olmayı hedefledi. Bu hedefe varmak için ne yapılması gerekiyorsa yapıldı ve netice ortada.

Dünya piyasalarında var olmak için, dünya ile aynı dili konuşmak gerekiyor. Oyunu oynayan değil, oyun kuran olmak için, piyasaları bilmek, talepleri anlamak ve nihayetinde bunlara cevap vermek gerekiyor.

Etkinlik alanında öğreniyoruz ki, daha önce yapılan Bursa Food Point etkinliğine gelen yabancı alıcılar, Bursa’nın tarım ve gıda alanında elinde bulundurduğu potansiyelden haberleri bile olmadığını söylüyorlar.

BTSO yönetimi 2013 yılından bugüne ne yaptı derseniz, Bursa Food Point bile tek başına bir cevaptır. “Uyuyan dev” uyandı.

Bursa’nın potansiyeline bakınca, hali hazırda elde edilen ihracat rakamları yeterli midir? Buna vereceğimiz cevap hayır olacaktır. Ancak, bir yerlerden başlanması gerekiyordu ve başlandı. Şimdiye kadar elde edilen neticeler rakamsal anlamda sürekli yukarıya doğru çıkan bir ivmede seyrediyor. Dr. Aytuğ Onur ve arkadaşları en zor olan “ilk adımı” atmış durumda. Bu adım sayesinde Bursa’nın ufku açıldı, dünyaya bakış açısı değişti ve gelişti. En büyük adım, ilk adım olduğu gerçeğini göz önüne alırsak, gelecek için umutlarımız ve beklentilerimiz çok daha yüksek olacaktır.

Bursa, şehrin ekonomi yönetimiyle, siyasi aktörleriyle ve en önemlisi girişimcileri ile bu beklentileri karşılayacak ve çıtayı daha yükseklere çıkaracak tüm donanıma sahiptir.

Ancak;

Tarım, gıda ve hayvancılık alanında yapılacak her hamlede esas kaynak olan üreticiyi, çiftçiyi, köylüyü unutmadan yol almak gerekiyor. Eğer kaynak kurursa, yukarıda anlattıklarımızın çok anlamı kalmıyor. Tarım ürünlerini işleyip dünya pazarlarına, tüketiciye sunanlar muhakkak olarak üretici ile yakın temasta olmalı. Geleneksel tarım ürünü alıcısı tüccar vasfını bir kenara bırakmalı, birlikte güç olmalılar.


Bu haber 929 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 7.3105 7.2814
Euro (EUR) 8.5942 8.5599
Sterlin (GBP) 9.5511 9.4807