29 Mart 2018 / Perşembe

BTSO’dan Millileştirme ve Yerlileştirme Sergisi

BTSO’dan Millileştirme ve Yerlileştirme Sergisi

Haberin sonunda sitemizin orumu vardır

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO), Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği ‘Millileştirme ve Yerlileştirme Sergisi’ açıldı. Türkiye’nin savunma ve havacılık alanında yürüttüğü milli projelerde kullanılan bazı ithal parçaları yakından inceleyen Bursalı firmalar, bu ürünlerin yerli üretimle temin edilmesi için harekete geçti.

 

BTSO bünyesinde faaliyet gösteren Bursa Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi Derneği tarafından Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Millileştirme ve Yerlileştirme Sergisi’nde 300’e yakın ürün görücüye çıktı. B-Plas firmasının ev sahipliğindeki sergide, Türkiye’nin savunma ve havacılık projelerinde kullanılan bazı ithal ürünler sergilendi. Savunma ve havacılık sanayi faaliyetlerine Bursalı sanayicilerin daha fazla katılmasını teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen organizasyonda, firmalara yurt dışından temin edilen ürünlerin Bursa’da üretilebilmesi noktasında bilgiler verildi.

 

BURSA BÜYÜRSE TÜRKİYE BÜYÜR

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, programın açılışında yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisinin lokomotif kentlerinden olan Bursa’nın otomotiv, makine, tekstil ve kimya gibi stratejik sektörlerde geçmişten gelen büyük bir tecrübeye sahip olduğunu söyledi. BTSO olarak firmaların sektörlerdeki üretim becerilerini farklı alanlara da kanalize etmeleri amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydeden Duran, “Sağladığı katma değerle ihracatta en kritik sektörler arasında yer alan uzay, savunma ve havacılıkta da firmalarımızı söz sahibi konuma getirmeyi hedefliyoruz. Özellikle otomotiv ve imalatta uluslararası büyük firmalara üretim gerçekleştiren, sertifikasyon ve kalifikasyon gibi konularda önemli aşama kaydetmiş firmalarımızı, savunma ve havacılık sektörlerinde gerçekleştirilecek milli projelerde de etkin paydaşlar olarak konumlandırmayı amaçlıyoruz. ’Bursa büyürse Türkiye büyür’ inancıyla Bursamızı bölgemizde, ülkemizi ise dünyada hak ettiği konuma taşıyacağımıza yürekten inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“ÜLKEMİZİN HEDEFLERİ İÇİN HAZIRIZ”

Bursa Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi Derneği Başkanı Dr. Mustafa Hatipoğlu, serginin düzenlenmesi için yer tahsis eden B-Plas’a teşekkür etti. Türkiye’nin en önemli sanayi alt yapısına sahip Bursa’nın TSK’ya güç katacak her türlü ürün ve sistemi üretme imkânına sahip olduğunu kaydeden Hatipoğlu, “Devletimizin ekonomik, ordumuzun savunma ve hücum gücünü arttırması için Ar-Ge’ye ve yerlileşmeye önem vermeliyiz. BTSO olarak ülkemizin savunma ve havacılıktaki hedefine maksimum düzeyde katkı sağlamaya hazırız” diye konuştu.

 

B-Plas Genel Müdürü Mustafa Menkü ise organizasyondan dolayı BTSO ve Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

 

Etkinlikte Bursalı firmalar, paraşüt kumaşından tank ve zırhlı araç motor parçalarına; uçak kabin içi ürünlerden F-16 parçalarına kadar birçok ürünü yakından incelediler.

 

YORUM:

Bursa sanayisi son beş yılda BTSO’nun yapısal değişiklikleri ile birlikte, Türkiye ekonomisine katkıları sürekli bir üst segmente doğru büyük bir ivmeyle yoluna devam ediyor.

Özellikle uzay, havacılık ve silah sanayisine verdiği destekle milli ve yerli üretimin kalesi olma yolunda hızla ilerleyen Bursa, Türkiye’nin dış ticaret açığının kapanmasına da destek veriyor.

İthal edilen ve katma değeri yüksek olan yoğun teknoloji ürünlerinin Bursa’da üretilebiliyor olmasının Türkiye ekonomisi ve güvenliği için önemi yadsınamaz. Yakın zamana kadar, sadece dokuma ve otomobil yan sanayisi anılan Bursa, AR-GE destek ve çalışmaları, UR-GE ve komite oluşumları ile artık sadece ülkemizin değil, dünyanın sayılı sanayi merkezi olma yolunda hızla ilerliyor.

Klasik sanayi anlayışından, yeni nesil sanayi yolunda atılan adımlar, gerçekleşen ve devam eden projeler sayesinde Bursa daha önce hiç konuşmadığı, uzaktan seyrettiği sektörlerde söz sahibi olmaya başladı.

Bursa ekonomisini yöneten ve yönetecek olanların vizyonları, hedefleri ve projeksiyonları üç-beş senelik değil, birkaç nesil sonrasını düşünerek olmalı. Maalesef Bursa dünya sanayisinin geçen evrelerinin hep dışında kaldı. Kendi kabuğu içinde, bireysel refahın göz önünde tutulduğu bir anlayışla ekonomi yöneticileri ile seneler kaybetti. Hızla değişen sanayi kriterlerine, üretim teknolojilerine ve dünyanın hedeflediği 10-20-50-100 senenin sonrasına hazırlık yapmalıyız.

Bursa, 3 Nisan’da yapılacak BTSO seçimlerinde klasik anlayışa teslim olursa, beş sene sonra dünya ülkeleri ile aramızda oluşan ve kapatmaya çalıştığımız makas daha da açılacak ve son beş senedir yapılanlar, oluşan vizyon ve sinerji boşa gidecektir.


Bu haber 1912 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 7.3105 7.2814
Euro (EUR) 8.5942 8.5599
Sterlin (GBP) 9.5511 9.4807