13 Ocak 2020 / Pazartesi

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLDE DÜNYA NEREDE?

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLDE DÜNYA NEREDE?

TOGG tarafından 2022 yılından Türkiye’nin ilk milli arabasının banttan ineceği açıklandı. Bu açıklamadan sonra ülkemizde bir sevinç ki görmeyin. Sanki dünyada ilk elektrikli otomobili biz üretecekmişiz gibi dünyan devi otomobil üreticileri adeta dalga geçme eylemleri.

Şimdi, dünyada otomobil üreten firmaların elektirikli otomobil üretiminde nerede olduklarına bir bakalım.

Bilgiler  http://www.yeniisfikirleri.net/dunyanin-en-iyi-elektrikli-arabalari/ sitesinden alınmıştır.

 

 

Jaguar i-Pace :

Jaguar’ın tamamen elektrikle çalışan ilk modeli artık satışta. Otomobil bu yıl düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Buna ek olarak, yakıt masrafını da neredeyse tamamen ortadan kaldırmak gibi etkileyici bir özelliğe sahip olan i-Pace, bir Jaguar’dan beklenecek şekilde performans sergiliyor. Üstelik içten yanmalı motordan elde edilen fazladan alan da cabası.

 

Nissan Leaf :

Dünyanın ilk seri üretimi yapılan elektrikli otomobili, ikinci versiyonu ile tam bir aile arabası olarak geri döndü. Selefinin mekanik özelliklerini bünyesinde barındıran Nissan Leaf, daha gelişmiş batarya teknolojisi ve markanın ortak hatlarına sahip yeni bir görüntüye sahip. 320 kilometre menzile sahip olduğu belirtilen Leaf, günlük kullanım için yeterli olduğunu gösteriyor.

 

Hyundai Kona Electric :

Çok yönlü olması ile dikkat çeken yeni elektrikli aile otomobili Kona satışa sunuldu. Aracın 470 kilometrelik menzile ulaşmasını sağlayan 64 kW/s kapasiteye sahip bataryaları, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. 0’dan saatte 100 kilometre hıza 7,6 saniyede çıkabilen Hyundai Kona, gerçek sürüş şartlarında sahip olduğu menzille de göz dolduruyor.

 

VW e-Golf :

VW Golf ile alakalı sevdiğiniz ne varsa, bu daha temiz ve sessiz elektrikli otomobilde bulunuyor. Volkswagen’in sahip olduğu, birinci sınıf malzeme, akıllı tasarım ve bağlantılar gibi tüm özellikleri beraberinde getiren bu araç, sessiz sürüşün yanı sıra yakıt masrafını da ortadan kaldırıyor.

 

Renault Zoe:

Renault Zoe piyasadaki en ucuz elektrikli otomobil olarak dikkat çekiyor. Özel olarak üretilen bu otomobilin herhangi bir dizel yada benzinli versiyonu bulunmuyor. 2017 yılında eklenen yeni batarya sayesinde, teoride 400 kilometre menzile sahip.

 

Audi E-tron :

Bu yıl piyasaya çıkması beklenen Audi E-tron, markanın tamamen elektrikle çalışan ilk otomobili olacak. 5 kişilik oturma alanına sahip bu SUV, 400 kilometre menzile sahip ve hızlı şarj özelliği sunuyor. Yan aynaları yeniden tanımlayan ve ayna yerine kamera kullanan bu yeni tasarımda ayrıca sürtünmeyi 0.28’e kadar indiren özellikler de mevcut. Bunun sonucunda daha aerodinamik bir yapıya kavuşan otomobilin menzili de artıyor. Her iki yanda bulunan şarj girişleri de şarj etmeyi kolaylaştırıyor.

 

Kia e-Niro :

Kore’nin popüler crossover aracının yeni elektrikli modeli olan e-Niro, bataryaların tabana yayılmış olmasına rağmen, oldukça geniş bir bagaj hacmi sunuyor. Daha da önemlisi, 64 kW/s’lik bataryaları ile e-Niro size 480 kilometrelik menzil sağlıyor.

 

Mercedes EQ C :

Mercedes, EQ bayrağı altında yeni elektrikli araçları için uzun süredir çalışıyor. Piyasaya ilk sürülecek model ise EQ C SUV olacak. Otomobilin Jaguar i-Pace’e rakip olması bekleniyor. Mercedes GLC ile hemen hemen aynı boyutlarda olan EQ C, teknolojisi ve 80 kW/s’li bataryası ile dikkat çekiyor. Bu batarya sayesinde otomobil 450 kilometrelik bir menzile kavuşuyor.

 

Porsche Taycan (nêe Mission E) :

Spor otomobil üreticisi Porsche bile elektrikli otomobil yarışına girdi. Taycan tamamen elektrik ile çalışan markanın ilk modeli ve bu modelden inanılmaz bir performans beklemenizde sakınca yok. Şarj süresi ile de göz dolduran Taycan, 20 dakikada 400 kilometrelik mesafe için şarj edilebiliyor. Mission E elektrikli otomobil dünyasını değiştirebilecek özelliklere sahip.

 

BMW iNext Concept :

BMW iNext modelinin 2021 yılında piyasaya çıkacağı konusunda kendinden emin. iNext’in her ne kadar yolcu bölümünün gerçekçiliği tartışmaya açık olsa da , sahip olduğu teknoloji kesinlikle tartışmasız etkileyici. Aracın size sunmayı vaat ettiği üçüncü seviye otonom sürüş teknolojisi ve yeni batarya teknolojisi henüz geliştirilme safhasında. BMW, 2021 yılında otonom araçların sıkça karşılaşılan otomobiller olacağını belirtirken, yasaların bu duruma yetişip yetişemeyeceğinin belirsiz olduğunu ekliyor.

 

BMW i5 :

2017 yılında Vision Dynamics konsept araçlarını tanıtan BMW, i5 adı verilmesi beklenen ve 3 serisi ile 5 serisi arasında bir boyuta sahip olan elektrikli aracın ön gösterimini yaptı. Otomobil, markanın elektrikli araç serisi olan i serisinde i3 ile i8 arasında bir noktada konumlandırılacak. Aile arabası boyutlarındaki i5, 0’dan saatte 100 kilometre hıza 4 saniyenin altında ulaşıyor. Saatte 193 kilometre hız yapabilen otomobilin menzili de yaklaşık 600 kilometre olacak.

 

Ford :

2018 yılında düzenlenen Detroit Motor Show’da, elektrikli araçlara 11 milyar dolar yatırım yapacağını açıklayan Ford, 16’sı tamamen elektrikli geri kalanın ise hibrit modellerden oluşacağı 40 adet yeni aracın, 2022 yılına kadar yollarda olacağını belirtti.

Bu 40 aracın tamamının yeni araçlardan oluşacağını söylemek yanlış olacaktır. Zira firma bunun yerine, halihazırda popüler olan modellerin elektrikli versiyonlarını da üretecek. Ford, şimdiden Focus modelinin elektrikli versiyonunu, dünyanın bazı bölgelerinde satışa sundu bile.

 

Skoda Vision E :

Skoda’nın Vision E adını verdiği elektrikli SUV aracı, markanın 2025 yılına kadar yollarda olmasını planladığı beş elektrikli araçtan biri.

Vision E, Volkswagen ID Cross ve Audi e-tron ile aynı temellere sahip. Bu da demek oluyor ki, otomobil kuvvetle muhtemel saatte 180 kilometre azami hıza ve 500 kilometre menzile sahip olacak.Skoda henüz 0’dan 100’e kaç saniyede çıktığını açıklamadığı Vision E modeli için 302 bhp güce sahip motor kullanacak.

 

Volkswagen ID Concept :

ID Concept, Volkswagen tarafından 2020 yılından itibaren piyasaya sürülecek ID serisi üç elektrikli araçtan biri. Planlanan üç araç arasındaki en küçüğü olan ID Concept, buna rağmen oldukça ferah 5 kapılı bir otomobil.

2025 yılına kadar tam otonom sürüşe geçirilmesi planlanan ID Concept’te, tek bir tuş ile direksiyonun ön konsolun içerisine girdiğini göreceğiz. 400 kilometre ile 600 kilometre arasında bir menzile sahip ID Concept, hızlı şarj ünitesi sayesinde de 30 dakika içerisinde yüzde 80 oranında şarj olabiliyor. Elektrik motorun gc ise 168 bhp.

 

Volkswagen ID Crozz :

ID Crozz, VW’nin 2020 yılı itibari ile piyasaya süreceği serideki araçlardan biri. ID Concept’de olduğu gibi ID Crozz da 2025 yılı itibari ile tamamen otonom hale gelebilecek ve direksiyon ön konsola gömülecek.

Faraday FF-91’de gördüğümüz, her sürücü için klima ve koltuk pozisyonu gibi tercihleri hatırlayabilen ID Crozz, bunu yine aynı şekilde sürücü yaklaşırken otomotik olarak yapacak.

Aracın Tabanına yereştirilen 82k kWh gücündeki batarya, Skoda Vision E’de olduğu gibi saatte 180 kilometre azami hız ve 500 kilometre menzil ortaya koyacak. Standart olarak arka tekerlere güç gönderecek olan motor, yol tutuşu için ihtiyaç duyulduğunda ön tekerlere de güç verecek. Eğer isterseniz de tüm tekerler sürekli güç verebileceksiniz.

 

Volkswagen ID Buzz ve Cargo Concept :

ID Buzz, VW’nin ID elektrikli araç serisinin son üyesi ve 2022 yılında satışa sunulması öngörülüyor. Markanın klasikleşen bu modelinin güncellenmiş elektrikli versiyonu, 8 kişilik ve istenildiği gibi değiştirilebilen iç mekana sahip. Aynı aracın yük taşıma amacı ile üretilecek versiyonu ise, talepler dahilinde daha erken bir tarihte çıkabilir.

 

Dünyada üretimi yapılan ve yakın gelecekte bantlardan inecek elektirkli otomobiller sadece bunlar değil. Daha onlarca marka ve yüzlerce model var.

Hasbelkadar zengin oldu denilen Almanya merkezli Volkswagen'nin elektrikli otomobil için ayırdığı bütçe 34 milyar Euro.

Yerli ve milli otomobil için daha önce yazdığım yazılara istinaden, 2022 de ilk arabanın banttan ineceğine inananlara sadece gülüyorum.


Bu haber 418 kez okunmuştur.


Makalenin Fotoğraf Galerisi

  • Jaguar i-Pace
  • BMW i5
  • Audi E-tron
  • Skoda Vision E
  • Volkswagen ID Crozz
Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 6.8741 6.8466
Euro (EUR) 7.7564 7.7255
Sterlin (GBP) 8.6749 8.6110