12 Ocak 2020 / Pazar

TワRK EV TEKSTンL FンRMALARI, HEンMTEXTンL FRANKFURT FUARI誰A KATILDI

 TワRK EV TEKSTンL FンRMALARI, HEンMTEXTンL FRANKFURT FUARI誰A KATILDI

TÜRK TEKSTンLン, ALMAN PAZARINDA ÇンN ンLE ZンRVE YARI゙INDA.

Uluda Tekstil ンhracatçlar Birlii’nin (UTンB) düzenledii milli katlm organizasyonu ile ev tekstili ve dekorasyon ürünlerinde dünyann en prestijli organizasyonu olarak bilinen Heimtextil Frankfurt Fuarna Ar-Ge, tasarm ve marka gücüyle Türk firmalar damga vurdu.

 

Türk tekstil sektörünün dünyadaki gücünü pekitirmek, yeni pazarlara açlmak ve zirvedeki yerini salamlatrmak amacyla 7-10 Ocak 2020 tarihlerinde Almanya’nn Frankfurt ehrinde gerçekletirilen Heimtextil Frankfurt Fuar’na 290 Türk firmas ile katlan UTンB, Türk tekstilinin yenilikçi ve fark yaratan tasarmlarn dünyaya tantt.

 

Ev ve mekan tekstillerinde dünya trendlerini ve tasarmlarn belirleyebilecek geni ürün gamnn yan sra son yllarda yapt atlmlarn sonucunda ulat teknolojik yenilikleri de tantan Türk tekstil firmalar; dünyann dört bir yanndan fuara katlan ziyaretçi, katlmc ve alclarla bir araya gelerek dekoratif kumalardan perdelere, mobilya kumalarndan hal ve döemelere, yastk klflarndan yatak ve masa örtülerine, havlulardan banyo paspas, hal ve perdelerine kadar birçok ürün ve ürün grubunu tantma frsatn da yakalad.

 

Türk firmalarn trend ürünlerinin yan sra günümüzün olmazsa olmaz haline gelen sürdürülebilir tekstil ürünlerinin yer ald UTンB etkinlik alannda Digital Artist Kerim Dündar ve 3D Generalist Ege Irmak’n; sektörün tüm dinamiklerine dokunan, Türk tekstilinin tasarm, üretim ve trend belirleme kabiliyetini aktarmann yannda özgün tavr ve söylemiyle yaamla iç içe bir denge kuran ve doaya yeniden balanan bir ipin sürdürülebilir bir kumaa dönüüm hikayesini anlatan “Fabrictale” adl eser de ziyaretçilerden tam not ald.

 

“Türkiye yüzde 15 pay ile Almanya’ya ihracat yapan en büyük 2.ülke”

Almanya’nn 83 milyon nüfusu ve yllk 1 trilyon dolar aan ihracat performansyla ABD ve Japonya ile birlikte dünyann en önemli sanayilemi ülkeleri arasnda yer aldn belirten UTンB Yönetim Kurulu Bakan Pnar Tadelen Engin, “Almanya, yüksek alm gücü ile Türkiye’nin ihracat yapt önemli pazarlar arasnda yer alyor. Almanya’nn 2018 ylnda tekstil ithalat 9.4 milyar dolar, mekan tekstilleri ithalat da 3.1 olarak gerçeklemiti. Almanya’ya ihracat yapan ülkelere baktmzda Çin yüzde 25’lik pazar pay ile ilk srada, Türkiye’de yüzde 15 orannda pazar pay ile ikinci srada yer alyor. Geçtiimiz yl ülkemizin Almanya’ya yapt tekstil ihracat ise 456 milyon dolar olarak gerçekleti” dedi.

 

Türkiye’nin ev tekstili sektörü için ihracat deeri bakmndan en büyük pazarnn Almanya olduunu söyleyen Engin sözlerini öyle devam etti: “ Ülkemiz hala Almanya pazarnn en büyük 2. tedarikçisi konumunu sürdürüyor.  Bu sebeple, Heimtextil Frankfurt Fuar’n oldukça önemsiyoruz. Ancak unu da belirtmek isterim ki, Heimtextil sadece Almanya pazarna eriim için deil, dünya pazarlarna eriim için de en önemli fuardr. Avrupa’nn bu sektördeki tüm oyuncular bu fuar ziyaret ediyor.”

 


Bu haber 181 kez okunmutur.


Payla:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale i輅n yorum bulunmamaktadr.

Yorum Yap

Yorumlar, ynetici tarafndan onaylandktan sonra yaynlanr. Buras her trl gre ak bir platformdur, kii/lerin hak ve zgrlklerine ynelik hakaret i軻rmeyen her trl dnceniz "dnce zgrl, ifade zgrl" 軻r軻vesinde tartlabilir; fakat ifade zgrlnz bir bakasnn ifade zgrln "hakaret, kfr, aalayc" bi輅mlerle engellemeye dntnde ifade zgrlnz malesef orada bitmektedir. Ltfen yorumlarnz bu 軻r軻ve i軻risinde yaznz, aksi takdirde yorumlarnz onaylanmamaktadr.
* Zorunlu alanlar.


Para Birimi Al Sat
Dolar (USD) 6.8741 6.8466
Euro (EUR) 7.7564 7.7255
Sterlin (GBP) 8.6749 8.6110