11 Nisan 2018 / Çarşamba

Bir seçimin ardından

Bir seçimin ardından

En nihayetinde BTSO seçimleri tamamlandı ve yönetim oluştu. Bundan sonra BTSO yönetiminin başta Başkan İbrahim Burkay olmak üzere işleri oldukça zor.

 

2013 yılından seçim gününe kadar olan süreçte yaşanan tüm olumsuz etkenlere rağmen artan ivmeli bir grafik çizen BTSO yönetimi çıtayı ve hedefleri oldukça yükseltti. Elbette bununla birlikte BTSO üyelerinin, Bursa’nın ve ülkenin de beklentileri de yükselmiş durumda.

Yakın zamanlara kadar BTSO benzeri oluşumlarda yönetim bile oluşturmak zorken, özellikle BTSO nun işlevselliğinin artması yapıyı adeta bir çekim merkezi haline getirdi. Bundan dolayıdır ki, seçimin ilk etabı olan komite seçimlerinde bir hayli çekişmeler oldu. Görünürde iki ayrı grup olmasına rağmen bir birinden bağımsız hareket eden gruplar güç gösterisinde bulunmaya çalıştı. Başarılı oldukları söylenemez ancak, seçimlere renk kattılar, çekişmenin dozajını arttırdılar diyebiliriz.

Her seçim taraflar arasında yapılır. Bu seçimde de taraflar vardı ve taraflara taraf olanlar olduğu gibi. Kimi zaman tarafların tarafları arasında sert sözler sarf edildi. Seçim sürecinde sakinliğini koruyan, akılcı davranan, insanların artık prim vermediği yollara sapmayanlar ipi aslında çok önceden göğüslemişti. Seçim İbrahim Burkay için adeta bir formalite, prosedürü yerine getirmek gibi bir hal aldı.

Seçimin tarafı olan İlhan Parseker ise, seçim sonrası olması gibi davrandı ve hiçbir dedikoduya prim vermedi. Özellikle komite seçimleri sonrası İlhan Parseker-Önder Matlı ekseninde çıkartılan dedikodular sadece ortalığı bulandırma, tarafı oldukları Parseker’in seçimi kaybetmesinden dolayı yaşanan moral bozukluğu veya bilmediğimiz başka hesapların, oyunların neticesidir. Ancak bu oyun da tutmadı.

BTSO yönetim kurulu seçimlerinde görüldü ki, komite seçimlerinde İbrahim Burkay’a oy vermeyenlerin bir bölümü başkanlık için onay verdi. Bunu şöyle okumak gerekir;

“Bursa iş dünyası seçimleri bir kenara bırakıp, yönetimi çalışmasını istiyor”

İbrahim Burkay ve yönetimini bekleyen dört yıllık süreç dikensiz gül bahçesi olmayacak. Bu süreçte ekonominin ve siyasetin gözü hep üzerinde olacak ve dikkatle takip edilecek. Bizlerde bu takipçilerden olacağız. Seçim öncesinde nasıl eleştirdiysek aynı yolda devam edeceğiz. Elbette bunu saygı kuralları içinde ve ahlaklı bir şekilde yapacağız. Geçmiş dönemden biliyoruz ki, İbrahim Burkay eleştiriye ve çok sesliliğe açık. Hatta en yakınlarına bile gerektiğinde; eleştirin, eleştirin ki yanlış yapıyorsak düzeltelim, eksik bırakıyorsak tamamlayalım diyen bir yapıya sahip.

Yönetim seçimlerinde anlık olsa da bazı ufak kırgınlıklar oldu. Seçimle göreve gelmelerde bunlar doğal. Zira seçimin başarısı için çalışan her insan bir ödül ekliyor. Bütün insanları yüzde yüz memnun etmek mümkün değil. Maalesef  genlerimizden midir, geleneklerimizden midir millet olarak kolektif çalışmanın sonunu getirmekte zorlanıyoruz. Muhakkak ki, bunu aşmamız gerekiyor. Bunun içinse bireylerin gücü birlikte güç olur anlayışı ile davranmaktan geçiyor.

Bu davranış türü sadece B TSO gibi kurumlarda değil,  siyasette de böyle. Bir idol uğruna çalışmanın muhakkak bireysel karşılığını bekliyoruz. Bir gün toplum olarak bunları da aşacağız.

BTSO nun İbrahim Burkay yönetiminde oluşan yeni kurul ve üyeleri Bursa ve Türkiye için daha çok çalışacaklar. Zira beklenti bu yönde. Alıştık bir kere.


Bu haber 897 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 7.3105 7.2814
Euro (EUR) 8.5942 8.5599
Sterlin (GBP) 9.5511 9.4807