04 Nisan 2018 / Çarşamba

Burkay nasıl kazandı, Parseker nasıl kaybetti?

Burkay nasıl kazandı, Parseker nasıl kaybetti?

 Nisan Salı günü Bursa’nın merakla beklediği BTSO komite seçimleri yapıldı ve neticesinde BTSO meclisini oluşturan ve önümüzdeki süreçte yönetim kurulu ve başkanını seçecek kişiler sandalyelerine oturdu.

 

BTSO komite seçimleri şimdiye kadar görülmemiş bir katılımla gerçekleşirken, uzun zamandır Bursa gündemini teşkil eden seçimlerin ilk ayağı boyunca BTSO binasında gözlemlerde bulunduk. Günün gözlemlerinden önce seçime kadar geçen süreçte neler oldu sorusunu cevaplarsak, dün alınan neticeyi daha iyi anlamlandırabiliriz.

 

İbrahim Burkay bu seçimi nasıl kazandı?

2013 yılı seçimlerinde az bir farkla Yönetim Kurulu Başkanı olan İbrahim Burkay özellikle 15 Temmuz süreci ile birlikte FETÖ konusunda çok faza yıpratılmaya çalışıldı. Çok iyi ve yakından tanıdığımız ve Parseker’e destek verenler bile İbrahim Burkay’ın FETÖ cü olmadığını söylerken  sürekli bu iddiada bulunmak insanları bıktırdı.

Bu bıkkınlığın birkaç sebebi vardı.

Birincisi, bu iddialarda bulunan (özellikle bazı kalemler) kişilerin FETÖ hakkında ve özellikle 17/25 Aralık sonrasında bile yazdıkları arşivlerde durmakta.

İkincisi, İbrahim Burkay’ın yönetim ve listesinde bulunanalar kadar İlhan Parseker’in listesinde de mevcut olması BTSO üyelerinde hep soru işareti olarak kaldı.

Üçüncüsü ise, FETÖ konusunda bu denli hassas olan iktidarın, FETÖ cü ilan edilmeye çalışılan İbrahim Burkay hakkında herhangi bir işlem yapmaya gerek görmemesi.

Bu ve benzeri birkaç detay daha  İbrahim Burkay’ı FETÖ iddiası ile yıpratmaya çalışanları yanılttı. Tam aksi bir tepki söz konusu oldu.

İbrahim Burkay ve ekibinin beş yıllık süreçte yaptığı atılımlar özellikle son dönemlerde meyvelerini daha çok vermeye başladı. BTSO nun tüm ekonomik verilerinin yaşanan bütün olumsuz koşullara rağmen sürekli artan bir ivme ile yol alması BTSO üyelerinin gözünden kaçmadı.

Daralan piyasaları rahatlatmak için alternatif pazar arayışları neticelendi.  Bursa bir kenara, Türkiye’nin dahi hiç ihracat yapmadığı pazarlarda Türkiye’nin bayrağı BTSO oldu.

Üyelere dokunmak, fiziksel temas ile öpüşüp/tokalaşmak değil firmaların cirosunu ve karını arttırıcı kapıları açmaktır diyen İbrahim Burkay ve ekibinin şimdiye kadar alışılmamış çalışma şekli Bursa ticaret ve sanayi erbabında karşılık buldu. Beş yıllık süreçte Bursa ekonomisi 920 yeni ihracatçı kazandı.

Seçim süreci boyunca İbrahim Burkay’ın medya ilişkileri çok iyi organize edildi. Bu sayede İbrahim Burkay ulaşılabilir bir insan profili çizdi.

İbrahim Burkay başkanlığında BTSO, merkezi hükümetten şimdiye kadar görülmemiş bir ekonomik desteğin Bursa’ya gelmesini sağladı.

İbrahim Burkay 2013 seçimlerinde açıkladığı 16 makro projeyi 40 a çıkartırken büyük bir bölümünü tamamladı veya projelere başlanıp hala devam edilmekte.

Bu beş yıllık süreçte BTSO sayesinde Bursa sanayisi evrimleşme sürecinin ilk adımlarını atarak kabuk değiştirmeye başladı. Bu sayede orta/yüksek teknoloji yoğunluğu oranı Türkiye oranı %26,2 iken Bursa bu oranı %52 ile ikiye katladı.

BTSO seçim sürecinde İbrahim Burkay ve ekibi soğukkanlılığını hiç kaybetmeden yoluna devam etti.

İbrahim Burkay Bursa’da bulunan tüm STK lar ile uyumlu çalışarak bazen kendi projelerine STK ları paydaş ederken, yeri geldiğinde STK projelerine destek vererek paydaş oldu.

BTSO yönetimi aktif siyasete olmak yerine, siyasileri kendi projelerine dahil ederek farklı bir portre çizdi ve siyaset dünyasından ve özellikle çok önemli destekler aldı.

İbrahim Burkay başkanlığında BTSO yönetiminin 2018 seçimlerinde neden başarılı olduğunu anlatacak çok fazla argüman var. Ancak en önemli argüman ekonomik verilerdir. Bu verilerin kaynağı da devletin ilgili kurumların oluşturduğu istatistiki verilerdir. İş dünyası öncelikle ekonomi karnesine bakar. Ve Burkay yönetiminde geçen beş yıllık süreç BTSO karnesine pekiyi olarak yansıyor.

Yukarıda anlattığımız nedenler gibi onlarcası İbrahim Burkay’a bir beş sene daha BTSO yönetiminin verilmesine gerekçedir.

 

Parseker bu seçimi neden kazanamadı?

İlhan Parseker BTSO seçimleri için ilk startı çok öncesinden vererek yola koyuldu. 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında BTSO yönetiminde bulunan FETÖ mensupları Parseker’e göre 2018 de yapılacak seçimi kazanmak için en önemli kilometre taşıydı. Bu nedenle özellikle medya üzerinden salvo atışları başladı.

Yöntem ile birlikte seçilen kişi de yanlıştı. Zira Parseker adına algı operasyonuna başlayan kişi gazeteciliği bir şantaj aracı olarak kullanan kronik bir madde ve alkol bağımlısıydı. Yazdığı yazılar başta ciddiye alınsa de gerçekler ortaya çıktığında yazıların inandırıcı tarafı kalmamıştı.

FETÖ yü seçim silahı gibi kullanan Parseker 2013 BTSO seçimlerinde ekibinde ve yönetim kurulu listesinde olan FETÖ cüleri görmezden gelip, yokmuş gibi davranıyordu. Ve böylece hatalar zinciri de başlamış oluyordu.

Seçim sathı mahalline girildiğinde Parseker biraz da kamu baskısı ile seçim vaatlerini 16 madde halinde sıraladı. Bu seçim vaatlerinin bir bölümü objektif gerçeklerden uzak, açıklamaya oldukça muhtaç vaatlerdi. Bu vaatlerin arasında, Parseker’in karşı çıktığı projeler başka adlarla BTSO üyelerinin karşısına çıkınca inandırıcılığı kalmadı.

Seçim süreci boyunca İlhan Parseker medya ile birkaç kişi dışında irtibat kurmadı. İrtibat kurduğu kişiler ise genelde BTSO ve ekonominin dışında insanlardı. Ve görüldü ki, bazı yazılarda yazılanlar ya ısmarlama sorularla verilen cevaplar veya röportajmış gibi gönderilen hazır bültenlerdi. Ve büyük bir çoğunluğu öylesine yazılmış, özensiz yazlardı.

İlhan Parseker’in bu tutumu özellikle medya camiasında, söyleyecek sözü yok veya sorulacak sorulardan kaçıyor olarak algılandı. İlhan Parseker’in medya benim yanımda değildi sözünü söyleme hakkı yoktur. Zira süreçte medya ile asla yan yana gelmedi, gelmemeye özen gösterdi.

İlhan Parseker’in bu süreçte sergilediği tavır, eski siyaset anlayışını değiştirmediğinin en büyük göstergesi oldu. Bundan çıkan sonuç ise, Parseker’in ne Bursa’yı, ne Türkiye’yi ve ne de Dünya’yı okumadığının belirtisiydi. Dünya ile entegre olmaya çalışan, bu yolda ilerleyen BTSO üyeleri tarihin tozlu rafların bir anı olarak kalan bu anlayışa prim vermelerini beklemek akıllıca bir seçim değildi.

İlhan Parseker’in seçim sürecinde yaptığı hatalar ve yanlış tercihler elbette daha fazlası.

Ancak seçim günü sergilediği tavırlar ise oy vermeye gelen BTSO üyeleri üzerinde negatif etki oluşturdu.

BTSO seçimlerine dört bodyguard ile gelmesi, seçim sürecinde izlediği gergin ve negatif tavır, kendini destekleyen komite adaylarından uzak durması, kendi komite sandığının başından ayrılmaması, kendisini destekleyen gazetecilerin bir çoğunun BTSO seçimlerinde yanında olmaması. Bunalar da seçim günü seçmeni etkileyen tavırlar.

 

Bundan sonra ne olur?

BTSO meclisi yeni Meclis Başkanı, yeni Yönetim Kurulu ve Yönetim Kurulu Başkanı’nı seçecek. Komitelerin %80 nini alan İbrahim Burkay beş sene daha göreve devam edecek. Muhtemelen yönetim kurulunda değişimler olacak. BTSO da çıraklık ve kalfalık dönemini anlatan İbrahim Burkay ustalık dönemi olan bu beş senelik süreçte daha da zorlanacak. Bu zorlanmanın sebebi de kendisi olacak. Zira BTSO da çıtayı yükselten bizzat kendisi. BTSO üyelerinin beklentileri de bu sayede yükselmiş oldu. Yükselen beklentilerle birlikte, taleplerde hem değişim hem de artış olacak. Bütün bunlar olunca da BTSO üyelerinin tatmin olma kat sayısı yükselecek.

Bizler de bu seçim sürecinden sonra tekrar İbrahim Burkay ve yönetimini sorularımızla sıkıştırmaya, zorlamaya çalışırken, eleştirimiz de bu taleplerle aynı oranda iğneleyici ve bol çeşitli olacak.

İbrahim Burkay ve oluşturacağı yönetim kurulunu zorlu bir beş sene bekliyor.

Ancak, tüm eleştirilerimize rağmen “Bursa büyürse, Türkiye büyür” sloganına anlam katmak adına yapacağımız her eleştiri, soracağımız her soru bu ülkenin, çocuklarımızın daha iyi bir gelecekleri olması adınadır.


Bu haber 1124 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 7.3105 7.2814
Euro (EUR) 8.5942 8.5599
Sterlin (GBP) 9.5511 9.4807