15 Mayıs 2022 / Pazar

ŞAHİN “10 İLDEKİ DEVLET HASTANELERİNİN İHALELERİ İPTAL EDİLDİ”

ŞAHİN “10 İLDEKİ DEVLET HASTANELERİNİN İHALELERİ İPTAL EDİLDİ”

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Sağlık Bakanlığının bütçe yetersizliği nedeniyle 10 ilde toplam 2 bin 500 yataklı 10 devlet hastanesi ihalesinin iptal edildiğini öne sürdü.

 

Şahin, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Kars, Bingöl, Şırnak, Manisa, Konya Akşehir, Kahramanmaraş Afşin, Adana Yüreğir, Aydın Çine, Ordu Gölköy devlet hastaneleri ve İzmir Selçuk'taki muhtemelen ek bina olan hastane ihalelerinin iptal edildiğini savunarak, iptallere dair belgelerin de ellerinde olduğunu ifade etti.

İptal gerekçesinin "ekonominin kötü gidişatı nedeniyle inşaat maliyetlerinin bir hayli artması ve hastane yapımı için Sağlık Bakanlığının ayırdığı bütçenin yetersiz kalması" olduğunu iddia eden Şahin, şirketlerin ya ayrılmış bütçenin çok üzerinde teklif verdiğini ya da ihaleye hiç girmediğini söyledi.

Yaklaşık 2-3 aydır hizmette olan Balıkesir Havalimanı'na bir tek uçağın dahi gelmediğini, 2019'da buraya 76 milyon lira harcandığını kaydeden Şahin, diğer taraftan Balıkesir Devlet Hastanesi'ne ihtiyaç olduğunu, 2019'da 93 milyon lira bütçesi bulunan yer için hala para beklendiğini belirtti.

Şahin, bu durumun kamu kaynakların boşa harcanmasının bir örneği olduğunu savunarak, "10 hastanenin toplam maliyeti 4 milyar lira civarında. Ama 4 milyar bulamayan Sağlık Bakanlığı 13 şehir hastanesinin sadece 2022 yılındaki hizmet ve kira ödemesi için 21,5 milyar lira harcıyor. Bunun bir kısmının da döviz bazında olması sebebiyle reel rakam 30 milyar lira civarında. Yani yandaş şirketlerin işletmiş olduğu 13 şehir hastanesi için 30 milyar para bulabilen Sağlık Bakanlığı, 10 ilin devlet hastanesi için 4 milyar lirayı bulamıyor." diye konuştu.

12 Mayıs'ın Hemşireler Günü olduğunu hatırlatan Şahin, tüm hemşirelerin gününü kutlayarak, gelecekte çok daha güzel bir çalışma ortamına sahip olmaları temennisinde bulundu.


Bu haber 59 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 16.7165 16.6498
Euro (EUR) 17.4275 17.3579
Sterlin (GBP) 20.3108 20.1611