05 Nisan 2022 / Salı

MUHARREM ERKEK "GERÇEKLER ANCAK SAVUNMAYLA ORTAYA ÇIKAR"

MUHARREM ERKEK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 5 Nisan Avukatlar Günü ile ilgili mesajında; “Avukatlarımızın çabaları demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinin devamı için de yaşamsal önemdedir. Savunmanın ruhunu bedene kavuşturan avukatlar; eğitimden sosyal güvenliğe, özlük haklarından sav makamıyla eşitliğine kadar büyük sorunlar yaşamaktadır. Bunca sorun varken adalet yerine gelir mi? Tarafsız ve bağımsız bir yargı tesis etmek isteniyorsa savunmanın sorunları çözülmelidir” değerlendirmesini yaptı.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Erkek, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Ortak Mutabakat Metni'nde yer alan avukatlara ilişkin maddeleri anımsattı, şu değerlendirmeleri yaptı.

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor: Savunma, sav ve karar ile, yargı sacayağının olmazsa olmazıdır. Gerçekler ancak savunma ile ortaya çıkar. Adaletin tecelli etmesi ancak savunma ile mümkündür. Savunma demek, avukat demektir. Bilinmedir ki avukatlarımızın mesleki itibariyle gerçekleştirdikleri şey, basit bir savunma değildir. Avukatlarımızın çabaları demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinin devamı için de yaşamsal önemdedir. Ancak kendileri aynı önemi görüyor mu? Savunmanın ruhunu bedene kavuşturan avukatlar; eğitimden sosyal güvenliğe, özlük haklarından sav makamıyla eşitliğine kadar büyük sorunlar yaşamaktadır. Bunca sorun varken adalet yerine gelir mi? Eğer tarafsız ve bağımsız bir yargı tesis etmek isteniyorsa savunmanın sorunları çözülmelidir.

Tarafsız ve bağımsız bir yargı için silahların eşitliğinin sağlanması ve savunmanın hak ettiği yeri bulması gerekir. Bu nedenle 6 siyasi parti olarak birlikte hazırladığımız Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Ortak Mutabakat Metnimizde konuyu şu biçimde ele aldık:

Avukatlık mesleği, yargılama sürecinin temel unsurlarından biri olarak adalete erişim, temel hak ve hürriyetlerin korunması ve hukuk düzeninin tesisi bakımından hayati öneme sahiptir. Bu önemi dolayısıyla avukatlık mesleğinin bağımsız ve özgür bir şekilde yerine getirilmesi temin edilecektir. Bu kapsamda, yargının kurucu unsuru olan savunma, avukatlık mesleği anayasal güvenceye kavuşturulacaktır. Çoklu baro uygulamasına son verilecektir. Baro ve Türkiye Barolar Birliği seçimlerinde temsilde adalet ilkesi esas alınacaktır.’

Birey hak ve özgürlüklerinin savunulması, hukukun üstünlüğünün var olabilmesi için özveriyle durmaksızın çabalayan meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutlarım.”


Bu haber 119 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 17.9955 17.9237
Euro (EUR) 18.4121 18.3386
Sterlin (GBP) 21.8951 21.7336