20 Mart 2022 / Pazar

BEYAZ AKP Lİ ELİTLERDE AKIL VE VİCDAN TUTULMASI

BEYAZ AKP Lİ ELİTLERDE AKIL VE VİCDAN TUTULMASI

AKP Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş’ın Ramazan Pidesi fiyatları için söylediği “pide hemen bayatlayan bir üründür biliyorsunuz, somun ekmek hemen bayatlamaz” sözleri gerek mecliste gerekse vatandaş nezdinde tepkilere neden oldu.

 

TBMM Genel Kurulu’nda, diğer milletvekillerinin de dahil olduğu şu tartışma yaşandı:

Engin Altay: Sanıyorum 2 Nisan’da mübarek Ramazan ayı başlayacak. 330 gram sade pide kaç lira olacak? Sayın Elitaş'a sordum. Bilmiyor. Bilmeyebilir, ben de bugün öğrendim ama üzüldüm. 6 lira. Daha şimdi, o da artmazsa. Üstünde yumurta yok, susam yok, Sayın Elitaş.

Ömer Fethi Gürer: Yumurtalısı 8 lira.

Engin Altay: Bu millet nasıl oruç tutup iftar yapacak ya? Ya Allah aşkına, şu milletin hâline biraz bakın. 5 kişilik bir aile, 6 kişilik bir aile, 24 saat içinde eve en az 8 tane pide alacak.

Erhan Usta: Hayır, bir de Engin Bey, fitreyle oynadılar biliyorsunuz. Fitreyi de sadece 40 lira yaptılar, normalde 2020’yi baz alınca 55 lira olması lazımdı.

Engin Altay: Evet. Nasıl olacak? Her vakit yüce dinimizin kutsal değerlerini siyasi toplantılarınızda özellikle Sayın Erdoğan gündeme getiriyor. Nasıl olacak Sayın Erdoğan? Bakın, Meclis’ten sesleniyorum: Ramazan geliyor; yumurta yok, susam yok, sade pide 6 lira. Allah'tan korkun diyorum ya, başka da bir şey demiyorum ya.

Mustafa Elitaş: Başkan, bana bir soru sordu, kendisi de bilmiyormuş da yeni öğrendiğini söyledi. Aslında, grubu adına, önerimiz adına konuşma yaptıktan sonra.

Ömer Fethi Gürer: 5 kişilik bir aile günde 3 simit yese 2.500 lira yapıyor ya.

Mustafa Elitaş: Pide fiyatlarıyla ilgili, Engin Bey bugünkü fiyatları söyledi. Bilmiyorum ben, Ramazan’da da normal zamanda da pek pide almıyorum ama gerçekten…

Erhan Usta: Tabii sizin katığınız fazla.

Mustafa Elitaş: Ya şimdi, Allah aşkına yapmayın. Mübarek Ramazan’a girerken vatandaşın söylemlerini doğru kabul etmek şiardandır. Yani bu anlamda, pide hemen bayatlayan bir üründür biliyorsunuz, somun ekmek hemen bayatlamaz. Sayın Gürer burada, pidenin hemen bayatlamasıyla ilgili kısmı bilir.

Engin Altay: Yani ‘vatandaş pide yemesin, Ramazan pidesi yemesin mi’ demek istedi pide bayatlar diye? Tutanaklara geçsin.

Mustafa Elitaş: Yesinler, yesinler; herkese afiyet olsun.

Engin Altay: Vatandaşa Ramazan pidesini çok görüyor iktidar. ‘Pide bayatlar, somun ekmekle iftar açın’ diyor.

Salih Cora: Engin Bey, oruç tutacaksanız pideyi biz ayarlarız.

Mustafa Tuncer: Oruç sadece sana mı? Kullandığın kelime ne kadar ayıp. Müslümanlığı bile tekelinde zannediyor ya.

Mahir Polat:‘Vatandaş pide yemesin’ dediniz; Sayın Başkan.

Mustafa Elitaş: Lafı neresinden anladıkları meçhul. Biz herkesin Müslüman olduğuna inanırız. Bir ateist “Müslümanım” diyorsa ona da biz iman ederiz, “Müslüman” deriz. Kimin dininin İslam olduğunu, kimin Müslüman olduğunu, kimin Allah’a yakın olduğunu tek Cenabı Hak bilir. Benim şahsımla ilgili bir konuda söylediğim şu: Ben yıllardır pek pide almayan birisiyim ama vatandaşlarımızın her şeyin en güzeline layık olduğunu ifade etmek istiyorum.

Mahir Polat: Pasta alıyorsunuz o zaman siz, pide almıyorsunuz, pasta alıyorsunuz.

 

TBMM Genel Kurulu’nda geçen bu konuşmalar, daha önce bazı AKP lilerin söylediklerine akıllara getirdi. Artan hayat pahalılığı karşısında tasarruf için porsiyon azaltmaktan, soğuklarda doğalf-gazın daha az kullanılmasına kadar muhtelif öneriler sunan AKP lilerin halkın gerçeklerinden ne kadar uzak yaşadıklarının göstergesi haline geldi.

Her zaman ve koşulda muhafazakar olduklarını dişle getiren AKP liler sadece çıkarları ve rant için muhafız olduklarını bir kere daha gösterdiler. Müslüman Türklerin asırlardır gelenek haline getirdikleri Ramazan Pidesi için bile verdikleri akıl, toplumsal gerçeklerden ne derece uzak olduklarının göstergesidir.

Ramazan Pidesi’nin ve onu iftara az bir zaman kala kuyrukta beklenerek eve sıcak olarak götürülmesinin ne anlama geldiğinden bile uzak olanların gelenek ve ecdattan ne derece uzak olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Mustafa Elitaş ve benzeri AKP lilerin söylemleri onların “BEYAZ” AKP li elitler olduğunu ortaya koyuyor. Halktan, toplumdan, gelenekten ne kadar uzak bir yaşam içinde bulunduklarının bariz örneklerini bu dönemde çokça görmeye ve duymaya başladık. Buna, bir nebze olsun artık söylenecek söz kalmadığı için son çırpınışlar ve akıl-vicdan tutulması diyebiliriz.


Bu haber 143 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 16.7165 16.6498
Euro (EUR) 17.4275 17.3579
Sterlin (GBP) 20.3108 20.1611