05 Mart 2022 / Cumartesi

AYÇİÇEK YAĞI FİYATLARI KANATLANDI

AYÇİÇEK YAĞI FİYATLARI KANATLANDI

Rusya / Ukrayna çatışması ile ayçiçek yağında kriz başladı.

 

Ayçiçeği yağı hammadde ihtiyacının %70 nin Rusya ve Ukrayna’dan sağlayan Türkiye’de savaş nedeni ile duran arz haberleri ile ayçiçek yağı fiyatları artışta rekor üzerine rekor kırıyor. Türkiye stoklarının ancak Nisan ayı ortalarına kadar yetecek miktarda olmasının üzerine vatandaşlar ayçiçek yağı almak için marketlere hücum etti. Marketlerde özellikle 5 litrelik ayçiçek yağları tükenmiş durumda.

 

Bir yanda arzın durması, bir yanda talep fırlaması ile ayçiçek yağının 5 litresi markalara göre 140 – 180 TL bandına geldi. Ayçiçek arzının durması ile birlikte dünya piyasalarında da ham ayçiçek yağı tonu 1400 USD den 2000 USD ye çıktı. Arzda baş gösteren daralma devam ederse, ayçiçek fiyatlarının daha da yükseleceği tahmin ediliyor.


Bu haber 97 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 16.7165 16.6498
Euro (EUR) 17.4275 17.3579
Sterlin (GBP) 20.3108 20.1611