18 Haziran 2019 / Salı

Uzmanlarından ’Gıda Terörü’

Uzmanlarından ’Gıda Terörü’
Sanayi devrimi ile birlikte zaman kavramı değişti. Zaman kavramının değişmesi ile tüm insanlık için önüne geçilmeyen değişimler başladı. Üretimin serileşmesi, parça başı maliyetlerin daha titiz hesaplanması, insanların gündelik yaşamına yeni alışkanlık ve kavramların eklenmesi ile birlikte zaman daha çok önem kazanmaya başladı.
 
Amaç; en kısa sürede, en az insan gücü ile en düşük maliyeti bulmak ve neticede elde edilecek maksimum karı elde etmek. Zaman kavramı ile değişen başka bir faktör ise mesafeler oldu. Sanayi devrimi öncesi göze alınamayan mesafeler kısaldı da kısaldı. Bu sayede dünya da bildiğimizden daha küçük bir hal aldı.
 
Bütün bu değişen kavramlar sonrası, insanların yaşam tarzları da değişti. Doğadan koptuk. Zira ne zaman, ne de maliyet doğal ve geleneksel üretime imkan tanıyordu. Gelişen endüstrinin hayatımıza kattığı yeni bir kavram ise hazır yiyecek ve katkı maddeleriydi.
 
Endüstrinin elinde çok güçlü bir argüman vardı. Artan nüfus, kıt kaynaklar, maliyet. U üç güçlü argüman endüstriye yeni bir kapıyı araladı. Endüstriyel tarım ve hayvancılık. Endüstriyel tarım sayesinde ürünlerin kalitesi, miktarı ve saklama süreleri artmış, geleneksel yöntemler ile üretilen ürünlere karşı maliyeti çok daha düşüktü. Az miktarlarda, istediğiniz zaman, istediğiniz kadar alabiliyordunuz.
 
Günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen endüstriyel gıdalar hakkında "uzmanların asla yemem" dedikleri yiyecekler var. Bu bilgileri Bursa Sağlık Müdürlüğü tarafından yayınlanan BURSA'DA SAĞLIK dergisinin 18. Sayısından alıntıladım.
 
Bisfonel-A üzerine çalışmalar yapan Fredrick Vom Saal, Missouri Üniversitesinde bir endokrinolog.
 
Sorun: Teneke kutuların içine atılan reçine astar, bisfenol-A içermektedir. Bu sentetik östrojen üreme bozukluklarından tutun da, kalp hastalıkları, diyabet ve aşırı şişmanlığa kadar birçok hastalıkla bağlantılıdır. Ne yazık ki, asitlik (ki domateslerin öne çıkan bir özelliğidir) BPA (Bisfenol-A)'nın yemeğinize bulaşmasına sebep olur. Araştırmalar gösteriyor ki, birçok insanın vücudundaki BPA oranı sperm üretimini  engelleyecek ya da hayvan yumurtalarında kromozomal hasar yaratacak seviyeleri aşmış durumda. Vom Saal "Domates konservesi başına 50 mikrogram BPA tüketiriz ve bu miktar da insanları özellikle gençleri etkilemeye yetiyor. Domates konservesine elimi bile sürmem."
 
Çözüm: Reçine astarı içermeyen cam kavanozlardaki domatesleri tercih edin.
 
Endüstriyel gıdaların büyük bir bölümünün toplum ve insan sağlığı açısından tehdit oluşturduğu artık kabul edilen bir gerçek. Ancak gıdaların kendinden ziyade ambalajları en büyük sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Ürünlerin daha uzun süre muhafaza edilmesi, ambalaj ve nakliye maliyeti gibi unsurlar, gıdaların özelliklerini yitirmesi ve insan sağlığını tehdit eder hale gelmesine sebep oluyor.
 
Bu tür endüstriyel ürünlerin en tehlikeli tarafı ise, zararların çok uzun bir zaman diliminden sonraya ortaya çıkması ve sürecin yavaş işlemesi, bir anlamda yavaş ölüm.
 
Bu tür gıda üretimlerinin dünya gündemine gelmesinde amacın insanları zehirlemek ve hastalıklarla boğuşur hale getirmek olduğunu söylemek mümkün değil. Endüstrileşen gıdada amaç daha düşük maliyetlerle ihtiyaçları karşılamak ve bunun için yapılan yatırımların karşılığı olan ticari kardır. Ancak gelişen teknoloji bu ürünler ile tanışmamız kadar, zararlarını da görmemize vesile oldu.
 
Yapılması gereken üreticileri suçlamak değildir. Asıl olan bu bilgiler ışığında üretim ve ambalaj teknolojilerinde insan sağlığını ön plana çıkaran önlemleri almaktır.
 

Bunun yapılması için üretici firmalar kadar devlete de sorumluluklar düşmekte. Özellikle ambalaj konusunda yapılacak düzenlemeler ile teneke ve plastik yerine cam benzeri doğal ambalajlar teşvik edilmeli. Unutulmamalıdır ki, cam %100 geri dönüşümlü bir ambalajdır. Gıda ambalajlarında depozito şartı getirilerek bu sorunun önüne geçilebilir. İnsan sağlığı her türlü ticari kazancın üstündedir.


Bu haber 1424 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 16.7165 16.6498
Euro (EUR) 17.4275 17.3579
Sterlin (GBP) 20.3108 20.1611