17 Haziran 2020 / Çarşamba

BU FRANSIZLAR ÇOK CAHİL

BU FRANSIZLAR ÇOK CAHİL

Türkiye’de yerli ve milli otomobil üretimi gündeme ilk geldiği günden beri yazılar yazdım. Yerli otomobil ilk konuşulduğunda, fosil yakıtla çalışan bir otomobilin üretimi söz konusuydu. Teknik ve ekonomik nedenlerle bunun olmayacağını gerekçeleri ile birlikte açıkladığımda kızanlar, kronik muhalif diyenler ve hatta Türkiye’nin ilerlemesini istemeyen gruptan olduğumu söyleyenler oldu. Zaman, maalesef ki beni haklı çıkardı.

 

Bu sefer moda olan hibrit otomobiller gündeme oturdu. Sanki ilk defa hibrit otomobil üretilecekmiş gibi algı oluştu. Otomobilin lastiğini bile değiştiremeyecek muhteremler otomobil üretimi hakkında ahkam kesmeye başladı.


Ve; en nihayetinde elektrikli otomobili keşfettik. Ancak, bu keşif te aslında ilk gerçek otomobildi. Ve ilk otomobillerin elektrikli olduğunu bilmiyorduk. Daha vahim olanı ise, dünya otomobil üreticileri zaten bunu üretiyor ve artık elektrikli otomobilde faz değiştiriyorlardı. Artık bir üst seviye olan otonom sürüş ve menzili tek şarjda 1.000 Km ye çıkarmanın hesapları yapılıyordu.

 

Nihayet beklenen açıklama yapıldı. Türkiye TOGG ile üretilecek ilk yerli ve milli otomobili beğeniye sundu ve fabrikanın Gemlik’te kurulacağını açıkladı.

 

Şimdi yazının başlığının özü olan Fransızlara gelelim;

 

Bilindiği üzere Fransa’nın üç önemli otomobil markası var. Renault, Citroen ve Peugeot. Her biri de bir asırı geçmiş markalar. Renault ise Bursa’da yaklaşık kırk yıldır üretim yapıyor.

 

İşte bu Renault, ekonomik aile tipi otomobillerden, Talisman ibi lüks otomobillere, F1 yarış otomobillerinden otobüse, hafif ticari araçlardan TIR dediğimiz araçlara kadar çok geniş bir yelpazede üretim yapıyor.

 

Bunca yıllık sermaye, teknoloji ve bilgi birikimi ile sadece üretmiyor teknolojiler geliştiriyor. İşte bu akılsız Fransızlar elektrikli otomobilde ZOE diye bir model ile yollara çıkıyor.

 

ZOE nin özellikleri:
Menzili : Yaz mevsimi 300 Km / Kış mevsimi 200 Km
CO2 emisyonu 001
Max hız 168 Km/h

Verdiğim basit verilerin daha fazlasını Renault’un web sitesinde bulabilirsiniz.

 

Şimdi, bu Fransızlar neden cahil?

 

Dünya liderimizin söylediği gibi “hasbelkader zengin olmuş batılı ülkeler” böyle bir üretim yapmak için otomobil dehası başkandan neden görüş almadınız. Bunca üretim ve teknoloji geliştiriyorsunuz, lükse ve performansa dayalı araçlar üretiyorsunuz. Şimdi bu ZOE iş mi?

 

Bakın bize, rekabeti kolay, satışı kolay SUV segmentinin üst perdesinden bir otomobil neden üretmezsiniz. Ne o öyle halk tipi, minicik bir otomobil üretmek. Siz cahil, iş bilmez olabilirsiniz.

 

Ammaaa, biz üç kıtaya ve yedi denize hükmeden ecdadımıza layık bir otomobil üretiriz.

 

Bunu satar mıyız?
Orası bilinmez,ya nasip der yola çıkarız.
Piyasa gerçekleri, rekabet, üretilebilirlik, geçilecek testler vs vs.
Önemli değil.
Önemli olan bu proje bize bir dönem daha seçim kazandırır mı?
Gerisi boş laf.

 

Hala göklerde görünmeyen yerli ve milli uçağımızı arayan bir kitle varken, bunu da yerler, görünmez araba diye...


 


Bu haber 794 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.3803 13.3269
Euro (EUR) 15.1548 15.0943
Sterlin (GBP) 17.8451 17.7135