23 Ocak 2020 / Perşembe

ASLINDA YAPTIK…

ASLINDA YAPTIK…

Türkiye’de yerli ve milli otomobil üretecek babayiğitler aranırken, olanları maalesef göremedik.  Merkezi Bursa’da olan PİLOTCAR ve TEMSA.

 

Bursa NOSAB da kurulu bulunan PİLOTCAR firması yılardır elektrikli otomobiller üretiyor. Firmanın ilk ürünlerini stadyum ve otellerde görmeye başladık. Geçen süreçte oluşan birikimi ile trafiğe çıkış izinli ilk araçlarını ürettiler. İkinci model ise yakın zamanda yollarda. PİLOTCAR halihazırda ABD’de üretim yaparken, Bulgaristan’da da bir montaj tesisine sahip.

 

Babayiğitler var, gören var mı?

Türkiye’de yerli ve milli otomobil üretecek babayiğitler aranırken, olanları maalesef göremedik.  Merkezi Bursa’da olan PİLOTCAR ve TEMSA.

Otomobil üretimi konusunda epeyce yazı kaleme döktüm. An itibariyle Bursa’da üretilmesi planlanan TOGG nin otomobil seçimi en baştan yanlış.

Nedenine gelince;

Öncelikle seçilen sınıf tamamı ile hatalı. Yoğun rekabetin yaşandığı SUV sınıfında ilk adımı atmak kurtlar sofrasına yem olmaktır. Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerini tamamı SUV sınıfında elektrikli otomobil üretti veya çok yakın gelecekte yeni modeller olacak. İddialı ve pahalı bir sınıfta ilk adımı atmaya kalkışmak bile çocuğun ölü doğumudur.

 

Çevre ve elektrikli otomobil

Elektrikli otomobile iki nedenle ihtiyaç duyuldu.

Birincisi fosil yakıtlarının sonun gelmesi ve maliyetleri.

İkinci ise, fosil yakıtların çevreye verdikleri zarar.

Birinci sebepten önemli olan çevresel etkiler. Ancak bu etkiyi değerlendirirken iki noktaya dikkat etmek gerekiyor. Fosil yakıtlı araçların şehir içinde ve şehir dışında tükettikleri yakıt, dolayısı ile çevresel etkileri ve maliyetleri farklıdır.

Fosil yakıtla çalışan araçlar, şehir dışında düşük motor devirlerinde yüksek hız yaparlar. Başka bir deyişle, şehir dışında daha verimlidirler. FYA ların olumsuz etkilerini azaltmak için öncelikle şehir içi kullanımlarının azaltılması gerekiyor. Şimdilik kaydı ile bunun en kısa yolu, şehir içlerinde elektrikli araç kullanmak. Şimdilik kaydı ile tanımlamanın nedeni ise, FYA ların yerine ikame edilecek elektrikli araçların kullanacağı elektriğin üretilmesi başka çevresel sorunlara sebep olmakta.

 

Elektrikli araçlara gelecek olursak;

Yazımın başında örnek olarak verdiğim iki üretici var. PİLOTCAR ve TEMSA.

PİLOTCAR, elektrikli otomobile en baştan ve basitten başlayarak sektöründe bir marka oldu ve nihayetinde “Trafiğe Çıkış İzinli” otomobiller üretmeye başladı. Marka olmanın basamaklarını birer birer çıktı. Bugün ürettiği otomobiller yakın zamanda caddelerde görülmeye başlayacak. Bir sonraki adım ise daha kullanışlı, dört mevsim ve biraz daha fazla menzilli otomobiller. Elektrikli otomobillerde menzil arttıkça, bataryanın büyüklüğü ve ağırlığı artıyor. Dünya otomobil devleri bu soruna her geçen gün yeni çözümler üretiyor. Ancak bu çözümler arttıkça otomobilin fiyatı da artıyor. Şehir içinde kullanılacak otomobillerde 200-300 km menzil kabul edilebilir bir mesafedir.

TEMSA ise, elektrikli şehir içi toplu taşıma otobüsü üretti. Şehir içinde oluşan yoğun trafik ve çok sık dur kalklar araçların yakıt tüketimini körüklemekle birlikte, çevreye her türlü kirliliği saçmakta. TEMSA elektrikli ulaşım araçlarına şehir içi toplu taşıma araçları ile başlangıç yaparak en doğru tercihi kullandı.

 

Devlet ne yapmalı?

Devlet, elektrikli araç üretimine aldığı kararları gözden geçirip, satılabilir, ulaşılabilir ve rekabet edebilir bir araca destek olmalıdır. Lansmanı yapılan otomobil maalesef ki bu özelliklerin hiç birine sahip değil.

Özellikle metropoller, çevre hassasiyetinin yoğun olduğu turizm bölgelerinde elektrikli araç kullanımı teşvik edilmelidir. Kişisel kullanımda ve taksi gibi taşımacılıkta mini elektrikli otomobiller kullanılması sektöre ivme verecektir. Toplu taşımada ise elektrikli otobüs ve minibüsler teşvik edilmelidir. Her iki ürün gamının desteklenmesi ile sektör kendini büyütecek, geliştirecek ve rekabet edebilir hale gelecektir.

Teknoloji üretmenin yolu, o teknolojiyi kullanmaktan geçer. Olmayacak büyük hayallerle bu ülkenin enerjisini ve bu milletin hayallerini tüketmeye kimsenin hakkı yoktur.

 


Bu haber 1326 kez okunmuştur.


Makalenin Fotoğraf Galerisi

  • TEMSA MD9 ELECTRICITY
  • PİLOTCAR PC-2 SL|
Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.4510 13.3974
Euro (EUR) 15.2340 15.1732
Sterlin (GBP) 17.9317 17.7995