07 Kasım 2019 / Perşembe

DURMAZLAR’DAN BÜYÜK ADIM

DURMAZLAR’DAN BÜYÜK ADIM

2 Şubat 2017 Perşembe günü raylı sistemler üzerine yazdığım bir yazı vardı. Son günlerin en sevindirici haberlerinden olan Durmazlar Holding bünyesinde yer alan “DURMARAY” ın Romanya / Bükreş tramvay ihalesini kazanması üzerine o yazımı sizlerle tekrar paylaşmak istedim.

 

“RAYLI SİSTEM ÜRETİMİ”    (2 Şubat 2017)

“Bursa, Türkiye sanayisinin ilk göz ağrısı ve can damarıdır. Türk sanayisinde daima ilklere imza atan Bursa, üretimini gerçekleştirdiği raylı sistem araçları ile değil Türkiye’nin, dünyanın gündeminde önemli bir yer tutmakta. Yapılamaz denilen ve hayalinin bile hayal olduğu raylı sistem üretiminde, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Durmazlar Makine’nin inancı, birikimi ve üretme azmi bir araya gelince hayaller gerçek oldu. Bursa, artık fasonculuk ve taklitçilikten öteye gitmelidir. Bu şehir yıların birikimini artık kendi markalarını üretmek için kullanmalıdır.

Elbet bunları kelimelere ve sonrasında sayfalara dökmek kolay. İpekböceği ile bir adım atılmış ve netice alınmıştır. Türkiye’nin ekonomik kalkınmasının gereklerinden biri, kendi markalarını ortaya çıkarmak ve dünya piyasasına sunmaktır. Bunun yapılması ile birlikte, ithalatımız azalacak ve ihracatımız artacaktır. Türkiye’nin başına bela olan ve dizginleyen cari açık ve negatif dış ticaret artıya doğru geçecektir. Bunun olması demek, tam anlamı ile bağımsız olmak demektir. Tek kişiden başlayarak, devlete kadar uzanan silsilede, ekonomik özgürlük yoksa bağımsız olma ve özgür irade kullanma imkânınız olmaması demektir.

 

Raylı sistemlere dönecek olursak;

Türkiye’nin Durmazlar gibi onca markaya ihtiyacı var. Ne kadar dünya markanız varsa, o kadar teknolojiye sahipsiniz demektir. Zira markalar, kendilerine ait ürünler ile ortaya çıkar. Ne yazık ki, ülkemizde uygulanan ihale mevzuatı, markalarımızın önünde aşılmaz set gibi durmakta. İhaleleri en sonunda fiyata dayanıyor. Devlet, raylı sistem gibi imalatlarda yerli sanayiyi korumalı. En büyük koruma ise teşvikle olur. Ancak burada uygulanacak teşviklerin arttırılması ve yasal mevzuatın düzenlenmesi gerekiyor.

 

Örnekleyelim; (Rakamlar misaldir)

Belediyelerin yaptığı raylı sistem ihalelerinde, yerli üretimin tercih edilmesinde, maliyetin %20 si hazine tarafından karşılanmalı. Hazinenin kasasından çıkacak %20 vergi, istihdam ve dövizin yurt içinde kalması gibi nedenlerden dolayı, hazineye daha büyük katkı sağlayacaktır. Bu tür teşvikle, raylı sistem piyasasına başka oyuncuların girmesi sağlanacaktır. Özellikle Uzakdoğu’da üretilen raylı sistemlere o ülkelerde anormal derecede teşvik vermekte, maliyet düşürücü tedbirler uygulanmakta. Bu ise fiyat konusunda rekabeti zorlaştırmaktadır. Ayrıca, yurt dışından getirilen raylı sitemlerin işletme bakım ve yedek parça için yurt dışına döviz çıkışı devam etmektedir.

Bursa’da yeni bir OSB kurtulacaksa, bu RAYLI SİSTEM İHTİSAS OSB olmalıdır. İhtiyaç bu noktadadır. Ayrıca Bursa’da bulunan Üniversite ve meslek yüksek okullarında raylı sistemler ile ilgili, üretimden, işletmeye uzanan yelpazede eğitim verilen bölümler açılmalıdır. Raylı sistem teknolojileri ve üretimi, tramvaydan yüksek hızlı trene uzanan geniş bir üretim skalasını barındırmaktadır. Bursa bu konuda rüştünü ispatlamıştır. Bundan sonrası devletin atacağı adımlara bağlıdır.”

Takvim yapraklarını biraz daha geriye doğru çevirecek olursak, İpekböceği’nin test sürüşleri sırasında “bazı gasteciler” tarafından yazılanları hatırlayın.

İpekböceği yolda kaldı, yokuşu çıkamadı, tırtıl vs vs.

Bu zat-ı muhteremler ki, sanırım hayatları boyunca üretimin içinde olmamış, bu ülkeye bir katma değer sağlamamış kiralanmış kalemlerdi.

Raylı sistemler ve deniz ulaşım araçları konusunda onca yazı yazdım.

Durmazlar Holding’in aldığı 117 milyon Euro tutarındaki ihale, Türkiye’nin ve Bursa’nın gururudur.

Ülkemizin onlarca, yüzlerce Durmaz’a ihtiyacı var.

Dünyanın önemli ve güvenilir limanlarından biri olacaksa, girişimcinin yoluna taş olmayın.

Gerisi kolay.


Bu haber 1436 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.4510 13.3974
Euro (EUR) 15.2340 15.1732
Sterlin (GBP) 17.9317 17.7995