12 Temmuz 2019 / Cuma

BİR DÜNYA MARKASI YANLIŞ TERCİHTE BULUNMAZ.

BİR DÜNYA MARKASI YANLIŞ TERCİHTE BULUNMAZ.

Son zamanlarda gazetelerin ekonomi sayfalarında yer bulan önemli olaylardan biri dünya otomobil devi Volkswagen’nin yeni yatırımını nereye yapacağı?

Bu konuda düşüncelerimizi anlatmadan önce Vokswagen’i biraz tanıyalım.

Volkswagen, 1937 yılında kurulan bir Alman otomobil üreticisidir. Almanca’da “halkın arabası” anlamına gelen Volkswagen, Nasyonal Sosyalist Alman Partisi tarafından kurulmuştur. Volkswagen’in sahip olduğu markalardan bazıları Porsche, Bugatti, Bentley, Audi, Seat, Lamborghini, Skoda ve Scania‘dır. 2008 yılı itibari ile Brezilya’da kamyon ve otobüs üretimine de başlamıştır. Firmanın sloganı ‘Das Auto’ dur. Bu sloganın asıl amacı firmanın Alman kökenli olduğunu belli etmektir.

Günümüzde bütün markalarıyla birlikte, en çok üretim yapan ve otomobilleri dünyanın her tarafında kullanılan Volkswagen, dünyada da 7 farklı fabrikaya sahiptir. Ticari sınıfında da iddialı olan Volkswagen ülkemizde de yüksek satış rakamlarına sahiptir.”

Kaynak : https://www.otomovi.com/volkswagen-marka-tarihcesi/

Volkswagen, günümüzün yeni nesil otomobilleri olan elektrik motorlu araçlar için 34 milyar Euro’luk bir AR-GE bütçesi ayırmıştır.

Yazımızın ana konusu olan Volkswagen’nin yeni kuracağı fabrika konusuna dönecek olursak, daha bugün Türkiye kararı verildiği haberleri düşmeye başladı. Verilen haberler başlıkları itibariyle sanki kaynak Volkswagen’nin kendisi ve Türkiye ile anlaştılar havası estiriliyor. Bu haberin kaynağı ise, Alman otomobil gazetesi Automobilwoche.

Yaklaşık 2017 yılından bugüne konuşulan Volkswagen yatırımı için talip olan şehirleri aklımıza geldiğince sıralayalım. Balıkesir, İzmir, Kocaeli, Sakarya, Sivas, Konya, Çorum, Mersin, Tekirdağ, Manisa. Bunlar ilk etapta aklıma gelen şehirler.

Aslında mevzu çok derin ve karmaşık. Bundan dolayı anlatımda geçişler olacağı için şimdiden kusuruma bakmayın.

Volkswagen’nin niyetinin ortaya çıkması ile birlikte, yerli ve milli otomobilde olduğu gibi otomobil üretim uzmanları birden ortaya çıktı. Büyük bir bölümü ekonomi konusunda fikir yürütenler ekonominin sadece ve sadece rakamlardan oluştuğunu sanmaları işi iyice içinden çıkılmaz hale getirdi.

Rakamlar ekonomiyi anlatmak için sadece sonuçlardır, ekonominin kendisi değildir. Ekonomi, o rakamların nasıl, neden ve ne zaman ortaya çıktığının okunması ile anlaşılır.

Yeni fabrika için iller arasında oluşan rekabetin büyük bir bölümü haberlerde yer almak için kurgulandığı gerçeği üzerinden şimdilik mevzu dışındadır.

Birinci mevzu Volkswagen’nin yatırım için şimdilik kaydı ile Türkiye/Bulgaristan ikilisinden kimi tercih edeceğidir.

Yazımın başlarında dünya otomobil devlerinden biri Volswagen’i çok kısa bir şekilde anlattım. Devasa rakamlara hükmeden firma haklı olarak yatırım yapacağı ülkeden bazı teşvik ve özel uygulamalar istiyor. Yatırım gücünü koz olarak kullanıyor ki, bu doğaldır.

Şimdi bir parantez açalım;

Bu kadar güçlü görünen firmanın eksileri yok mu? Elbette var. Öncelikle egzost emisyon değerlerinde oynamaktan dolayı ödediği hatırı çokça sayılır cezalar ve akabinde marka değerinde yaşanan itibari düşüş.

Başka bir parantez ki, aslında yazının gizli ana fikridir;

“Günümüzde, akıllı bir yatırımcı basit bakkal açacak olsa bile bir sürü analiz yapmakta, körü körüne yatırım yapmamakta.”

Bulgaristan’nın  en büyük kozu;

Yatırım almaya aday Bulgaristan’nın elinde tuttutuğu en büyük koz yatırımlar için vermeye sınırsız teşvik ve özel imtiyazlar (Kapitülasyonlar)

Türkiye’nin kozları (En büyük kozu değil)

Kozlu oyunları oynayanlar iyi bilirler ki, tek atımlık en büyük koz yerine daha çok koz evladır)

Bulgaristan kadar olmasa da vereceğimiz teşvikler.

Ancak;

Otomotiv sektöründe edindiğimiz tecrübemiz, bilgi ve teknoloji birikimimiz, kalifiye iş gücü ve mühendislerimiz, yeterli alt ve üst yapımız, yıllardır edindiğimiz otomobil üretim kültürümüz ve olgunluğun zirvesine gelmiş yan sanayicimiz, tedarikçilerimiz. Vs. vs.

Bunları üst üste koyarak toplayacak ve sonunda bir rakam çıkarabilecek kim var?

Bu yazılanları denkleyebileceğiniz teşvikin rakamsal değeri nedir?

Ben söyleyeyim, yoktur.

Volkswagen’nin yatırımının  şimdilik üç oyuncusu var. Volkswagen, Türkiye ve Bulgaristan.

Herkes eline baktı ve oyunu  oynamaya başladı.

Türkiye elinde bulunan kozların sayısının çokluğunu avantaja çevirmelidir.

Ama nasıl?

Bu kafa ile biraz zor. Zira oyunu kendi aleyhimize bozmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Türkiye’de bir Volkwagen fabrikası kurulacaksa bunun kararını verecek olan Cumhurbaşkanlığı yatırım Ofisi’dir.

 

Türkiye’nin otomobil üretim merkezi Bursa’dır. Bu tartışılmaz bile. Fakat bu kararda BTSO etkin bir role sahipmiş gibi beklenti içinde olanlar var.

Zannediyorlar ki, BTSO Başkanı İbrahim Burkay Wolswagen CEO su ile görüşüp, el sıkışacak ve işi bitirecek. Geçmişten Burkay ile hesapları olanlar da, beceremedi diye zil takıp oynayacaklar.

Tekrarda fayda var, kararı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi verecek. İbrahim Burkay’da yatırımın adresinin Bursa olması için gerekeni yaptı.

Ayrıca, Bursa yeni bir otomobil fabrikasını taşır mı bu ayrıca tartışılması gereken bir konu.

Biraz uyanık olun

Dünya otomobil devi dediğimiz Volkswagen’nin bunca yatırımı yaparken alamayacağı riskler varken, bindiğimiz dalı kesmeye devam ediyoruz. Türkiye’yi,  Bulgaristan’nın verdiği teşvikler ve imtiyazlar üzerinden karşılaştıranlar, aman yatırım gelmeyecek diye feryat edenler Volkswagen’e koz veriyorlar. Bu durumda da, yazılanı çizileni emsal gösterip pazarlıkta kuvvetli olmaya çalışıyor.

Unutmayın;

Türkiye, Bulgaristan vb ülkelerle kıyaslanamaz, kıyaslanmamalı. Türkiye güçlü ve kararlı bir ülkedir. Voolkswagen yatırım yapmadı diye ağlayacak halimiz yok. Esas vereceğimiz mesaj, yatırımı Türkiye’ye yapmazsa yanlış tercihlerinden dolayı kaybedecek olan Volkswagen’dir. Ve gerçek te budur.

Volkwagen’nin otomobil üretim kültürü, yeterli kalifiye elemanı, yan sanayisi, tedarikçisi, alt üst yapısı tam olmayan bir ülke ile bir maceraya girip, marka değerini düşürme hatası yapmaz.

Netice itibariyele;

BİR DÜNYA MARKASI YANLIŞ TERCİHTE BULUNMAZ.


Bu haber 1472 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.4510 13.3974
Euro (EUR) 15.2340 15.1732
Sterlin (GBP) 17.9317 17.7995