11 Mayıs 2019 / Cumartesi

Bursa Havalanmalı

Bursa Havalanmalı

BUMİAD üyelerince kurulan UTEK Uçuş Okulu A.Ş. nin tanıtımı için Yenişehir Havalanı’na davet edildik. Daha önce BTSO Lojistik A.Ş.’nin ilk nakliyesi için törene gittiğimizde de UTEK hakkında bilgiler almıştık. O dönem hazırlık aşaması idi. Artık UTEK’in envanterinde iki adet eğitim uçağı, sınıfları, eğitici kadrosu ile eğitime hazır.

Öncelikle UTEK’in kendisinden bahsetmek gerekiyor. BUMİAD(Bursa Mühendis Mimar ve İşadamları Derneği) bünyesinde 2016 yılında faaliyetlerine başlayan UTEK(Uzay Havacılık Teknoloji ve Eğitim Kulübü) dernek olarak başladığı yola, UTEK A.Ş. olarak devam ediyor.

UTEK ilk etapta, LAPL ve PPL lisanslarının verileceği eğitimlere başlıyor. Bunun anlamı ise, ticari uçuş, başka bir deyimle pilotluk yaparak gelir elde edemezsiniz. Ancak bu eğitimler, pilotluğun ilk adımları. Bu eğitim ve lisanslar olmadan ticari anlamda pilotluk yapamıyorsunuz. UTEK’in bir sonraki adımı ise pilotluğu bir meslek olarak görmek isteyenlere daha üst düzey lisanlar vermek.

Yakın çevremden biliyorum ki, pilot olmak isteyen birçok genç yurt dışında kurslara gitmekte. Bu tür kursların çoğalması ile birlikte yurt dışına döviz çıkışı azalacaktır.

UTEK’in tanıtım toplantısında sorduğumuz sorulara alınan cevaplar bir anda dikkatimizi başka bir yöne çekti.

Yaklaşık on yıldan beri yerli milli otomobil hayali ile yatıp kalkıyoruz. Defalarca yerli otomobilin boş bir hayal olduğunu gerekçeleri ile yazdım. Türk insanının enerjisinin bu alanda harcanmaması gerektiğini söyledim. Bunun yerine rekabetin daha az olduğu gemicilik, raylı taşıma ve uçak sanayine ağırlık vermemizin gerektiğini belirttim. Dün yaptığımız görüşmeler uçak endüstrisi konusunda düşüncelerimi teyit eder nitelikteydi.

Mesela tek motorlu uçak

UTEK’in eğitim amaçlı kullandığı uçaklar tek motorlu, pervaneli ve iki kişilik. Elinizde nakit para olsa bile böyle bir uçağın sıfırını almak için en az birbuçuk sene sırada beklemeniz gerekiyor. Ayrıca bu tür uçakların motorları “Turboprop motorlar” olduğu için 2 bin saatlik uçuşun sonunda yenisi ile değiştiriliyor. Bu tür uçakların toplam ağırlığı 800-850 Kg civarında. Ve sıfır uçak fiyatları 200 bin Euro’dan başlıyor.

Şimdi tekrar sormakta fayda var;

Dünya üzerinde çok gaddar bir rekabetin olduğu otomobil üretmek mi?

Rekabet yoğunluğunun daha az olduğu, arzın talebi karşılamakta zorlandığı havacılık sektörü mü?

Bazıları, yerli/milli otomobille hayaller kurmaya devam etsin.

Bir kez daha atı alanın Üsküdar’ı geçmesine ağzımız açık baka kaldığımız günlere.


Bu haber 864 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.3803 13.3269
Euro (EUR) 15.1548 15.0943
Sterlin (GBP) 17.8451 17.7135