15 Şubat 2019 / Cuma

Türkiye’nin otomobil üretim serüveni

Türkiye’nin otomobil üretim serüveni

İnsanların yerleşik yaşama geçmesi ve farklı coğrafyalarda kümelenmesi, mal ve hizmetlerin farklı noktalara iletilmesi ihtiyacı ve en nihayetinde savaşlar önce tekerleğin, sonra da otomobillerin üretilmesine sebep oldu. Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen otomobilin Türkiye üretim macerası ise yaklaşık 1954 yılındaTSK nın ihtiyacı olan meşhur Tuzla Jeep ile başladı.

1955 yılında ise Federal Türk Kamyonları A.Ş. nin ticari kamyon üretimi ile ikinci adım atılmış oldu. 1960 yılında ise FORD-KOÇ işbirliği ile kurulan OTOSAN’da günlük 12 adet kapasite ile kamyon üretimi başladı.

 

Müthiş bir süreç “Devrim”

1961 yılında Türkiye’de dönemin devlet başkanı Cemal Gürsel’in emriyle yerli otomobil üretimi gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Eskişehir Devlet Demiryolları Fabrikası’nda çok kısıtlı imkanlarla tasarlanıp geliştirilen ve yapımı 135 gün gibi kısa bir sürede olan otomobile Devrim ismi verilmiştir. Fakat sadece 4 adet üretilmiş ve seri üretime geçilmemiştir.

 

Anadol ile başlayan seri üretim

Otomobilde ilk seri üretim, 1966 yılında Endüstri Bakanlığı'na sunulan proje olumlu dönüş alınması ile başladı.  12 yıl boyunca üretimi sürecek olan yerli araba “Anadol” Türkiye’nin gerçek anlamda ilk otomobili oldu. 1968 yılında Türk Otomobil Fabrikası kurulmuştur. Bu fabrikayla beraber Murat 124 modeli araçlar üretilmeye başlanmıştır.

Üretimlerin olumlu sonuçları sonrasında hız kazanan otomotiv sektörü, Oyak Renault’un kurulması ile de 70’li yıllara çok güzel bir başlangıç yapmıştır. Sektörün gelişmesi beraberinde diğer sektörlerde doğan ihtiyaçlardan dolayı talepleri artırmış ve MAN, Otoyol, Karsan, Otomarsan, Genoto, Chrysler, BMC fabrikaları da üretime geçmiştir. Aynı zamanda yedek parça sanayisini de beraberinde getirmiş ve motor aksamı, piston, lastik, koltuk gibi parçalar üretilmeye başlanmıştır. İmalat sanayinde üretilen ürünler için taşıma araçlarına ihtiyaç duyulmasıyla kimi fabrikalarda kamyonet üretime geçilmiştir.

Özellikle 1985-1990 yılları arasında araç üretici firmalar modellerde yenilik ve farklılık ortaya koyarak pazara hareket getirmiştir. Opel, Ford, Renault üretimde yerini almışken 90’lı yıllarda Hyundai, Honda gibi firmalar da Türk otomotiv sektöründe yerlerini aldılar. Özellikle Renault 2000’li yıllara kadar gerek yenilik olarak gerekse çeşitlilik olarak üretimde önemli bir rol oynadı. Bunun yanın sıra Opel, Toyota Corolla, Honda Civic, Hyundai Accent gibi otomobiller üretime başlanmıştır.

İlk otomobil üretim deneyimi olan Devrim’le başlayan süreçte, özellikle otomotiv yan sanayiinde gelişmeler sayesinde yerli parça üretimi %80 lere varırken, gerek otomobil gerekse yan sanayi ihracatı Türkiye’nin en büyük kalemi haline geldi.

Otomotiv sektöründe meydana gelen değişim ve ilerleme sayesinde nitelikli eleman istihdamında en önemli nokta otomotiv sektörü olurken, AR-GE çalışmalarında liderliği de elinde bulunduruyor. Bugün haça-uzay ve savunma sanayinin gelişmesinde otomotiv sektörü bilgi, teknoloji ve insan birikimi ile öncü hale gelmiştir.


Bu haber 1344 kez okunmuştur.


Paylaş:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.3803 13.3269
Euro (EUR) 15.1548 15.0943
Sterlin (GBP) 17.8451 17.7135