29 Mart 2018 / Perşembe

Verin iki tabak sevabına, karnı doysun…

Verin iki tabak sevabına, karnı doysun…

Bursa denilince akla ilk gelen markalardan biridir İskender. Tanınırlığı Bursa ve Türkiye sınırlarını aşmış durumda. Bütün dünya bu tür markalara değer verirken, maalesef bizim ülkemizde birkaç kıblesiz bu markaları kötülemek için elinden geleni ardına koymuyor.

 

Bursa medyasında bir “akli dengesi” bozuk var. Kendi ifadesi olduğu için bu tanımlamayı kullanmakta bir sakınca yok. Sözüm ona atarı, tutarı bol olan bu “delikanlı” işine gelmediği anda yazdıklarını güneş yüzü görmeden yok eder. Daha geçenlerde Faruk Çelik için atıp tuttu. Sonrada kullanmayı çok sevdiği tabir ile birileri “başaklarından fazla sıktı” galiba yazısını gün yüzü görmeden yok ediverdi.

Ve daha yeni Kebapçı İskender ile gündeme gelen Ünlü Cadde’nin isminin “Kebapçı İskender Efendi Caddesi” olarak değişmesi söz konusu olunca bu şahıs da gündeme balıklama atladı. Sözüm ona Yavuz İskenderoğlu’na ayar çekiyor. Yazdığı yazıda, İskender adını sorgulayıp, ailenin mavi gözlü olması ile açık ve net bir şekilde “faşizan” bir tutumla ırkçılık yapıyor ve nefret suçu işliyordu.

Çok delikanlı bu şahsın pusulası bozulduğundan mıdır, kıblesizliğinden mi bilinmez yazısından bu bölümünü bir anda yok ediverdi. Yazdığı yazının suç olduğunu birileri kulağına mı fısıldadı, yoksa kendini kendinden alan ve kronik bağımlısı olduğunu itiraf ettiği madde veya alkolün etkisi geçtiğinden mi veya birilerinin başaklarını burum burduğundan mı bilinmez kendi tükürdüğünü bir güzel yaladı yuttu. Afiyet olsun.

İskender Bursa’nın dünya markalarındandır

Bursa denilince akla ilk gelen markalardan biridir İskender. Tanınırlığı Bursa ve Türkiye sınırlarını aşmış durumda. Bütün dünya bu tür markalara değer verirken, maalesef bizim ülkemizde birkaç kıblesiz bu markaları kötülemek için elinden geleni ardına koymuyor.

Bir yemek adı düşün ki, insanların soyadı o yemeğin adı olsun. Dünyada başka bir benzeri var mıdır bilmiyorum.

Neymiş efendim, eti dik pişiren ilk değilmiş, altı üstü bir kebapmış. Yahu, insanlar bu kebabı yemek için bile Bursa’ya geliyor. Bursa’ya gelenler de İskender yemeden dönmüyor desek yeridir.

Kadı ki, eti ilk dik pişiren İskender olmasın. Bu pişirme şeklini ve kebabı dünya yemeği yapanlar İskender ailesi ise bu bir vizyondur, emektir.

Bursa’nın İskender Kebabı olunca;

Bursa’da, Türkiye’de ve dünyada onbinlerce işletme bu sayede para kazanıyor, yüzbinlerce insan dolaylı/dolaysız bu işlerde çalışıp evine ekmek götürüyor.

İskender’in yaptığı dönerin çakmaları bile iş yapıyor, siz neyin kafasını yaşıyorsunuz. Bugün Avrupa’da en çok tüketilen tüketilen hızlı yemek “döner” olduysa bunu İskender ailesine boçluyuz.

Burada sorgulanması gereken, ailenin bunca yıldır verdiği emeğe devlet ne kadar destek oldu, ilgi gösterdi. Ailenin verdiği emekten daha azdır. Bundan dolayı dünyanın en büyük döner zincirlerinin merkezi Türkiye değil.

Evet;

Bir aile bir yemeğe ismini verdi ve dünya markası oldu.

Bursa’nın pideli köfte, cantık, tahanlı pide gibi bir çok yerel lezzetleri var. Keşke bunların da önünde bir Ziya Efendi Pideli Köftesi, Hacı Nizamettin Bey Cantığı, Hasan Bey Tahanlı Pidesi gibi isimler olup, dünya markası olsaydı.

Maalesef bugün bu lezzetlerimiz yerelde sınırlı kaldı. Eğer bir ürünü bir şahıs, bir aile emek, zaman ve para harcayarak  dünya markası yapıyorsa bunu sadece takdir etmek gerekir.

Ünlü Cadde’ye gelince;

İddia ediyorum, Bursa’da yaşayanların ezici bir çoğunluğu Ünlü Cadde adını bilmez. Anca bizim gibi eski Bursalılar bilir. Ünlü Cadde tarif edilirken; Sönmez İş Sarayı aralığında bulunan İskender’in orası diyerek adres tarifi yapılır.

Caddenin adı değişir değişmez bilememeyiz. Ancak bu talep üzerinden İskender ailesine vurmak ahlaksızlıktır, densizliktir, kadir kıymet bilmemezliktir.

En iyisi Yavuz Bey, siz bu türlerin önüne iki tabak kebap koyun, sevaptır. Bir yerleri şişmesin.

 

 


Bu haber 4421 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.4510 13.3974
Euro (EUR) 15.2340 15.1732
Sterlin (GBP) 17.9317 17.7995