27 Şubat 2021 / Cumartesi

MUSALLADA NAMAZ

MUSALLADA NAMAZ

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin Zağnospaşa Camii çevre düzenlemesi ile birlikte cami bahçesine diktiği devasa pazar çadırları için çeşitli tepkiler geldi.

Camii çevresinde bulunan bazı esnaf, çadırların güzel bir hizmet olduğunu savunurken, cenaze ve cuma namazlarında cemaatin yazın kavuru sıcağından, kışın karından ve yağmırundan korunacağını ifade ettii.

Bu mantıkla bakılacak olursa, cami bahçesinin tamamının bu pazar çadırları ile bezenmesi gerekiyor. Çadırların altına giremeyen cemaatin suçu ne diye sormak lazım gelir.

Efendim, Suudi Arabistan'da bütün cami bahçeleri böyleymiş. İyi de burası Suudi Arabistan değil. Kaldı ki, o takdirde Kabe-i Muazzama'nın  etrafının tamamı ile kapatılması gerekmiyor mu?

Başka bir sorun ise, musalla kelimesinin anlamı;

Musalla, namaz kılınan açık yer yani, "namazgah" anlamına gelir. Başka bir deyişle, sadece cenaze namazlarının kılındığı yer değilidir. Bu konuda ahkam kesenler ilk önce bunu öğrenmeli.

Namaz kılmak için tahsis edilen yer; bir belde halkının cuma, bayram ve cenaze namazlarını bir arada kılmaları için hazırlanan alan anlamında bir fikıh terimi.

Musalla kelimesi, Kur'an-ı Kerim'in şu ayet-i celilesinde geçmektedir: "Kabe'yi insanlar için toplanma ve güven yeri kılmıştık. İbrahim'in makamını musalla (namaz yeri) edinin, dedik. Evimi ziyaret edenler, kendini ibadete verenler, rüku ve secde edenler için temiz tutun, diye İbrahim ve İsmail'e ahit verdik" (el-Bakara, 2/125).

İslam'ın ilk asırlarında genellikle şehirlerin kenar kısımlarında toplu namazlar için musallalar hazırlanır ve bayram, cuma namazları gibi toplu namazlar bu günkü gibi muhtelif camilerde değil, sadece namazgah denilen bu musallalarda kılınır, böylece bütün şehir halkının haftada bir defa bir araya gelmesi sağlanırdı. Nitekim Ebu Said El-Hudri (r.a)'ın ifadesine göre: "Rasulullah (s.a.s), Ramazan ve Kurban bayramlarında musallaya çıkar ve ilk başladığı şey namaz olurdu. Namazdan sonra ayağa kalkarak sahabeye vaaz eder, onlara gerekli tavsiyelerde bulunur, gerekli emirleri verir, gaza için göndereceği varsa onları gönderir ve daha sonra musalladan evine geri dönerdi" (Buhari İdeyn, 6).

Nafi' b. Ömer de der ki: "Rasulullah (s.a.s), bayram gününün sabahında musallaya gider ve beraberinde mızrağı da götürülürdü. Musallaya varınca mızrağı, kendisinin önünde dikilir ve ona doğru namaz kılardı. Rasulullah'ın o zamanki musallası bir düzlükten ibaretti ve önünde mihrap gibi herhangi bir şey yoktu" (İbn Mace, İkamet, 164).

İslam hukukçuları bu hadisi şerifleri nazarı itibara alarak yağmur ve kar gibi bir özür olmadıkça bayram, cuma ve cenaze gibi toplu namazların şehir dışında bir musallada kılınmasının sünnet olduğunu ve musallada bayram namazı kılmanın camide kılmaktan daha faziletli olduğunu söylemişlerdir. Hanefi fukahası hep bu görüştedirler. Zira Rasulullah (s.a.s), bayram namazlarını hep Medine camiinin dışındaki musallada kıldırmıştır.

Mimar Sinan ve diğer cami mimarları, adlarına cami inşa ettiren padişahlar, sultanlar vs çok akıllı olmadıkları için mi buralara bir sundurma kondurmayı beceremediler.  Günümüzün üstün akıllıları da bu eksikliği kapattılar mı diyelim.

İbadette bile konfor arayan, protokol güneşten, kardan, yağmurdan fazla etkilenmesin diye camilerin bahçesine çadır dikmek, tarih ve medeniyet bilincinden uzak olmanın göstergesidir. Maaelesef ülkemiz bu bilinçsizliğin, kibrin fevkindedir.


Bu haber 114 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 8.6933 8.6586
Euro (EUR) 10.3538 10.3125
Sterlin (GBP) 12.0936 12.0045