03 Şubat 2021 / Çarşamba

TARİHİ CAMİYE PAZAR ÇADIRI

TARİHİ CAMİYE PAZAR ÇADIRI

Balıkesir'in en öemli tarihi yapılarından olan Zağnospaşa Camii meydan düzenleme inşaatı olanca hızı(!) ile devam ediyor.

Meydan düzenleme işleri esnasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Balıkesir ziyareti gerçekleştirdi ve yapılan işleri inceledi. Bakanın ziyaret programı önceden belli olduğu için aylardır duran kaldırımlar hummalı bir çalışma ile iki günde yapıldı.

Bakan Kurum, camii çevresinde bulunan yüksek binaların yıkılması veya inşaatı devam edenlerin durdurulması kararı verdi.

Bakanın gelmesinden dolayı iki günde yapılan kaldırımlar, bakanın ziyarteti sonrası iş makinaları ve ağır yük kamyonları sayesinde dağıldı. Elbette bu kaldırımlar tekrar yapılacak. Plansız/programsız ve iş yapılıyor görüntüsü verilen ve sonrasında kırılan kaldırım taşlarından dolayı oluşan kamu zararını kim karşılayacak?

Pazar şemsiyesi

Zağnospaşa Camii bahçesinde bulunan musalla taşlarının yanına Balıkesir'in en büyük üç pazar şemsiyesi konuldu. Yöneticiler, bölgenin en büyük pazar şemsiyelerini şehre kazandırdıkları için ne kadar övünseler az.

Lafa geldiğinde ecdat yadigarı, miras diye yeri göğü inletenler, tarihi geçmişimizle, estetik anlayışımızla adeta alay ediyorlar.

Meydan düzenlemesi projesi tanıtımlarında olmayan şemsiyelerin eklenmesi hangi aklın ürünüdür bilinmez. Ancak, tarih bilinci, kültür ve estetikten bu kadar uzak olunabilirdi.

Kılıncak cenaze namazlarında cemaatin yazın sıcağı, kışın karı ve yağmurundan korumak istiyorsanız, caminin estetik ve mimari yapısına uygun, katlandığında soğan gibi durmayan, açıldığında caminin görüntüsünü bozmayan yapılar tercih edilebilirdi. Ancak birileri Zihni Siniri bile aratacak bir çalışma yapmış, sağlık olsun mu?

Not: Yeşille olan hesabınnız nedir anlayamadık. Onlarca yılda oluşan, mevsimi geldiğinde çiçek açarak Zağnospaşa Camii'nin manevi iklimine uygun kokular saçan ıhlamur ağaçları sizleri neden bu denli rahasız etti?


Bu haber 241 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.4510 13.3974
Euro (EUR) 15.2340 15.1732
Sterlin (GBP) 17.9317 17.7995