06 Ekim 2018 / Cumartesi

Mudanya’yı kaybedecek miyiz?

Mudanya’yı kaybedecek miyiz?

Mudanya, Marmara Denizi kıyılarında bulunan en güzel yerleşim alanı. Havası, suyu, denizi, zeytini, üzümü, inciri ve elbette antik dönemlerden yakın tarihe uzanan bir tarih, medeniyet ve kültür şehri.

 

Güzel ülkemizin birçok yerini barbar bir tutumla yok ettiğimiz yerlerden elimizde kalan son kalelerden biri. Gerçi hırslarımız, doymak bilmeyen açgözlülüğümüz, katsayısı gittikçe artan toplumsal bilinçsizlik ve ahlaki çöküntü, Mudanya’da ihtirasla çıkılmış beton tepeler ile bezendi.

Yaşadığımız toprakları harab etme hırsımız bitmemiş olacak ki, Mudanya’yı daha ne kadar betona gömeriz, yaşanmaz hala getiririz hesapları acımasızca devam ediyor.

Son dönemlerde Mudanya iki önemli gündem maddesi üzerinde bolca konuşu (lamıyor) yor. Mudanya’yı daha fazla kaybetmeden, hak ettiği yere taşımaya çalışan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve etrafında yer alan birkaç Mudanya sevdalısı.

 

Myrleia Antik Kenti ve Bursa ve Devlet

Myrleia Antik Kenti bir AVM markasının inşaatı sırasında ortaya çıktı. 2700 yıl öncesinin Mudanya’sı o toprakların altında yer alıyor. Yaşadığımız Anadolu toprakları ve Bursa’nın onlarca medeniyete ev sahipliği yaptığını sadece konuşmalarda görüyoruz. Gerisi ise bazılarına göre ıvır zıvır işler, birkaç taş, kırık çanak çömlek.

Senelerdir, yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerle dövünüp, ait olduğu topraklara getirmek isterken 2700 yıllık mirası yok etmek için elimizden geleni ardımıza koymuyoruz. Bütün bunları ise, bitmeyen maddi hırslarımız için yapıyoruz.

2700 yıllık geçmişin izleri bulununca,  Mudanya Belediyesi ve Özdilek arasında ülke gündemine kadar ilerleyen bir süreç başladı. Bu süreç bir süre sonrasında adeta güç savaşına dönüştü. Tarihi mirası korumak adına Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın bütün hamlelerine karşı atak yapan Özdilek karşısında bütün Bursa adeta sus pus oldu. Mudanya Belediye Başkanlığı’nın geçtiği basın bültenleri haricinde Bursa medyası da adeta sağır ve dilsizdi. Medyanın asli görevlerinden olan kamuyu bilgilendirme ve kamuoyu oluşturma görevi adeta rafa kalktı. Bursa’nın tarih ve kültür şehri olduğunu söyleyenler, Bursa turizm çalıştayı yapanlar adeta sessiz bir gemide yolculuk yapıyorlar.

Myrleia Antik Kenti sadece Mudanya’nın değil, Bursa’nın ve ülkenin meselesi olması gerekirken, konunun birinci derecede muhatabı olması gerekenler nerede?

 

Mesela Bursa Büyükşehir Belediyesi?

Şimdiye kadar Bursa Büyükşehir Belediyesi cephesinden bu konuda olumlu veya olumsuz bir açıklama duymadık. Başkan Alinur Aktaş’ı tanır ve biliriz. Bursa için yaptıklarına ve yapacaklarına değer verir yanında oluruz. Ancak, iş Mudanya’ya gelince bu derece sessiz kalmasını anlamak çok mümkün değil. Eğer Bursa bir tarih ve kültür şehri, ülke turizminin merkezlerinden biri olacaksa Mudanya yok sayılamaz. Hele Myrleia Antik Kenti hiç yok sayılamaz. Mudanya Belediyesi’nin yönetiminin muhalefette olması, sizlerin Mudanya’ya karşı tepkisiz durmasına cevaz vermemeli. Siz, tüm Bursa’nın belediye başkanısınız. Umarız ki, bundan sonraki süreçte Myrleia Antik Kenti konusunda daha aktif ve taraf olursunuz.

 

Bursa Valisi ne iş yapar?

Ülkenin gündemine düşen bir konu ve Bursa valiliğinden ses yok. Vali Bey bu aralar ekmek fiyatlarının denetimi ile meşgul. Vali Bey, Bursa Valisi olduğunuz hatırlayın ve bu konuda sesinizi duyalım. Bursa’ya çok vali geldi ve gitti. Birçoğunun adını Bura hatırlamazken, bir elin parmağından az sayıda vali Bursalılar’ın hatırlarında yer etmiştir. Ve Bursa valiliği, gelen birçok valiye birkaç numara büyük gelmiştir.

Şimdi, resmi kayıtlarda şu şu tarihleri arasında Bursa valiliği yapmıştır diye mi anılmak yoksa gerçekten Bursa valisi olarak mı anılmak istersiniz?

Vali Bey, bölge topraklarında tespit edilen en önemli arkeolojik eserlerden birinin üzerine AVM yapılmak isteniyor ve siz bu duruma müdahil değilsiniz. Ve bu durum gösteriyor ki, Bursa’yı içselleştirememiş, 657 sayılı yasaya tabi memur olmaktan öteye gidemiyorsunuz. Dileğimiz, bir an önce daha iyi hizmet vereceğiniz, Bursa kadar ağırlığı olmayan bir şehre atanmanız ve emekli olmanız. Bizde sizi resmi kayıtlarda falan tarihleri arasında Bursa’da görev yapan 657 li memur olarak anarız. Belki…

 

Biletçi turizmciler…

Bursa’da şirket ünvanında  “turizm” yazan onlarca firma var. Ve bunlar sözde turizm için canla başla çalışıyorlar. Yaşadıkları, ekmeğini yedikleri Bursa’nın turizmi için çorbada ne kadar tuzları var? İstisnalar (varsa) bir kenara, çoğunun turizmden anladığı personel/okul taşımacılığı, otel rezervasyonu, uçak bileti satışı ve büyük tur firmalarının tur acenteliği.

Son yapılan BTSO seçimlerinde bile dertleri, BTSO nun tur organizasyonlarında otel rezervasyonu ve uçak bileti satmaktı. Fuar ve kongreler haricinde Bursa’ya turistik amaçlı kaç insan getirdiler ve nasıl bir hizmet verdiler? Kaç tanesinin kadrolarında yerel ve ulusal tur rehberi var? Bu soruların cevabı genel olarak koca bir sıfırdır.

Siz otel rezervasyonu ve uçak bileti satıp, şehir içi insan taşıma turizmine devam edin. Öyle antik kentmiş, arkeolojiymiş gibi gereksiz teferruatlarda boğulmayın.

Ulucami, Yeşil Türbe, Muradiye, Uludağ, bir iki termal otel, döner kebap sizler için yeter de artar bile.

 

Tarih yok olacak, bakanlıktan ses yok.

Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı diye bir kurum ve ona bağlı il müdürlükleri var. Veya var gibi. Mudanya’da tarih ve kültür adına bir cinayet işlenmek üzere ve ilgili bakanlık ve bağlı kurumlarından ses yok.  Sanırım, Mudanya Marmara kıyısında değil de, Ege veya Akdeniz kıyılarında olsaydı ilgili bakanlık konu ile alakadar olurdu.

Adı Kültür ve Turizm olan bakanlık kendi ilgi alnında bu denli duyarsız, ilgisiz ve bilgisiz ise söylenecek çok söz yok demektir.

 

Meşhur ve duyarlı STK lar

Bursa, maşallahı var STK konusunda oldukça bereketli. Neredeyse her sokakta bir STK tabelası görmek mümkün. Elbette tabela STK ları, SİAD ları. Tanımı gereği yapması gereken hiçbir şeyi yapmayan, ama bolca laf üreten STK lar neredesiniz? Kafalar devekuşu misali kuma gömülmüş, görmedim, duymadım, ben bilmem beyim bilir. Korku, fincancı katırlarını ürkütmemek adına. Üç beş eski taş parçası, kırık çanak çömlek için şimdi erkleri karşıya almak doğru değil Hele bu kriz ortamında hiç değil.

 

Bursalılar nerede?

Bursa söz konusu olduğunda mangalda kül bırakmayanlar, farkında mısınız bilmem ama, kültür, medeniyet ve tarih şehri Bursa büyük bir talan ile karşı karşıya. Bursalı olmanın bilincine varmanın zamanı geldi. Bursa’yı dünya turizminde birkaç basamak yukarıya taşıyacak olan Myrleia Antik Kenti vahşete, vandalizme, hırsa ve ranta kurban edilmek üzere.

Aslında şehrin tüm dinamiklerini hareke geçirecek güç, Bursa’nın gerçek sahibi olan, Bursa’da yaşayan, ekmek yiyen, nefes alan herkestir. Bundan sonra söz Bursa’nın ve Bursalıların olmalı. Vakit geçmeden. Gelecek nesillere nasıl bir Bursa bırakılacağı ve bunun tüm sorumluluğu her birimizin üzerinde.

 

Özdilek ne yapmak istiyor?

Yakın zamana kadar Hüseyin Özdilek hakkında hep olumlu düşünmüşümdür. Bursa’dan çıkan bir marka, kalite, yatırım, istihdam ve ihracat gözü ile bakarak takdir etmişimdir. Gerçi, Hüseyin Özdilek’in umurunda mı? Zannetmiyorum. Öyle olsaydı, benim gibi düşünen çok daha önemli kişilerin söz ve düşüncelerine önem verirdi.

Ancak, Myrleia Antik Kenti meselesi ile şahsım gözünde oluşan tüm olumlu imajlar yıkıldı. Bu inadında devam ettiği sürece de Hüseyin Özdilek ve Özdilek markasının gözümde her hangi bir değeri yok.

Ve, elimden geldiği, dilimin döndüğü, kalemimin yettiği kadar karşısında olacağım. Sadece Özdilek mi, ona yan çıkan, sessiz kalan her kişi ve kurum bu konuda aynı değerde veya değersizlikte.

 

Myrleia Antik Kenti ne kazandırır?

Myrleia Antik Kenti tüm hali ile ortay çıkar ve korunursa, Mudanya, Bursa, Türkiye ve dünya 2700 yıllık bir geçmişe sahip çıkma ve elinde tutma ile uluslararası ölçekte tanınırlığını arttırır. Bu tanınma ise turizme ve dolayısı ile bacasız sanayinin gelirlerine etki eder. Daha çok turist, daha çok iş, daha çok istihdam, daha çok gelir demektir. Bundan her kes kazanır. Hatta Hüseyin Özdilek bile.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın arazi takası önerdiği yere yapılacak AVM, otel Özdilek’in kasasına girecek nakit demektir. Özdilek’in bu inadından vaz geçip, olumlu tavır takınması marka değerine olumlu etki yapacaktır.

Eğer, Hüseyin Özdilek bunları düşünmeden hareket ediyorsa benim gözümde başarılı bir girişimci değil, sadece şanslı birisidir. Şans ta her zaman yaver gitmez.

 

Barışın ve Kardeşliğin Başkenti “Mudanya”

Mudanya Mütarekesi’nin 96. Yıldönümü etkinliklerinin tanıtım toplantısında Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz en önemli hedeflerinden birinin Barışın ve Kardeşliğin Başkenti “Mudanya” söylemi ile “Dünya Barış Zirvesi”ni Mudanya’da yapmak istediklerini ifade etti. Çok iddialı ve önemli bir düşünce. Başkan Türkyılmaz’ın ifadesi ile nasıl Dünya Ekonomi Zirvesi Davos’ta yapılıyorsa, barış zirvesinin de adresi Mudanya olmalı dedi.

Malumdur ki, Mudanya Mütarekesi genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk adımıydı. Zira, işgalci devletler Ankara hükümetini tanımış ve bir anlaşma yapmak orunda kalmışlardı. Uzun yıllar süren savaş bitmiş, barışa ilk adım atılmıştı. Bu yüzden, Mudanya Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok önemli bir yere sahip.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın “Mudanya Dünya Barış Zirvesi” projesi sadece Mudanya Belediyesi’nin değil, Türkiye’nin projesi olmak zorunda. 

Tüm siyasi ihtiraslar, beklentiler, ideolojiler bir kenara bırakılıp, Başkan Türkyılmaz’ın bu devasa projesine destek ve ortak olunmalı. Böylesi önemli, devasa ve sürekliliği olan b ir proje EURO 2024 Futbol şampiyonasından çok daha etkili ve önemlidir.

Mevcut iktidar, devlet ve kamu yönetimleri İsmet İnönü ve CHP kompleksi eşiğini aşabilirse bu bir hayal değildir. De; bunu beklemek ütopik ötesi bir hayal mi onu bilemiyorum.


Bu haber 1292 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 8.1652 8.1326
Euro (EUR) 9.7097 9.6709
Sterlin (GBP) 11.2094 11.1267