25 Nisan 2021 / Pazar

24 NİSAN SENDROMU ve KONSTANTİNOPOLİS

24 NİSAN SENDROMU ve KONSTANTİNOPOLİS

Her sene 24 Nisan yaklaştıkça, ABD Başkanı Ermeni tehciri için soykırım diyecek mi, demeyecek mi diye merakla bekler olduk. En nihayetinde son ABD Başkanı Joe Biden “Ermeni soykırımı” tanımlamasını kullandı. İktidarından, muhalefetine bir telaş, bir kınama yarışı.

ABD Başkanı’nın soykırım tanımlamasından daha vahim olanı ise İstanbul yerine "Konstantinapolis" demesidir.

Joe Baydın’nın 24 nisan ile ilgili yazılı açıklmasının ajanslara düşen hali;

"Her yıl bugün Osmanlı dönemindeki Ermeni soykırımında ölenleri hatırlıyoruz ve böyle bir zulmün bir daha yaşanmaması için taahhüdümüzü yeniliyoruz" cümleleriyle başladığı açıklamasında Biden, iki kez "soykırım" ifadesini kullandı.

İstanbul'dan "Konstantinapolis" olarak bahseden ABD Başkanı mesajında, "24 Nisan 1915'te Konstantinopolis'te Ermeni aydınları ve cemaat önderlerinin Osmanlı yetkililerince tutuklanmasıyla başlayarak bir buçuk milyon Ermeni bir imha harekatı dahilinde sınırdışı edildi, katledildi ya da ölüme yürütüldü"

Olmayan bir soykırımın dillendirilmesi şiddetli tepki görüyor da, İstanbul için Konstantinapolis denmesi pek kimseye dokunmuyor.

İşin ABD boyutuna gelecek olursak Ermeni tehciri için soykırım tanımlamasını ilk defa Ronald Reagan olmuştu. Sonrasında değişen ne oldu. ABD Başkanı dediği için soykırım yapmış mı olduk. Kaldı ki ABD nin yaptığından daha beterini yapan 31 ülke var. Bu ülkeler parlemontalarında aldıkları karara resmen soykırım dediler. ABD Başkanı’nın yaptığı en nihayetinde kişisel beyanıdır.

 

Ermeni soykırımını resmileştiren 31 ülke;

Almanya, Arjantin, Avusturya, Belçika, Bolivya, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Şili, Kıbrıs Rum Yönetimi, Çekya, Ermenistan, Fransa, Yunanistan, İtalya, Libya, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Hollanda, Paraguay, Polonya, Portekiz, Rusya, Slovakya, İsveç, İsviçre, Suriye, Vatikan, Venezuela, Uruguay. Kararı resmileştirmek için sırada Ukrayna var.

Eğer söylenecek bir söz varsa bu ülkeler söylenmeli. Hükümet kanadından bu ülkelerin aldıkları soykırım kararı ile herhangi bir girişimde bulunduklarını duydunuz mu?

 

Konstantinapol meselesine gelince;

Tarih okumalarından uzak necip milletimiz, İstanbul’a İSTANBUL denmesinin Cumhuriyet ve Mustafa Kemal Atatürk ile başlandığını bilmez. Osmanlı’da başkentin adı Konstantinapol’dü. Biraz olsun araştırma ile bunu öğrenebilirsiniz.

Ama, dertleri başka olanlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük şehrine İstanbul yerine Konstantinopol denmesine ses çıkarmazlar.

 


 


Bu haber 236 kez okunmuştur.


Makalenin Fotoğraf Galerisi

  • soykırımı tanıyan ülkeler
Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.3803 13.3269
Euro (EUR) 15.1548 15.0943
Sterlin (GBP) 17.8451 17.7135