13 Haziran 2018 / Çarşamba

Yüksek teknoloji ve ihracat “TEKNOSAB”

Yüksek teknoloji ve ihracat  “TEKNOSAB”

TİM tarafından açıklanan ülkemizin ihracatında ilk bin sıralamasında  (yanlış saymadıysam)  62 Bursa merkezli firma bulunuyor. İlk bin listesinde 3.189.938.360 $ ile Türkiye sıralamasında 3.sırada yer alan TOFAŞ’ın listeye İstanbul’dan girmesi ise bir garabet.

Bursa’dan listeye giren firmalara incelediğimizde ağırlık olarak (sayısal ve ihracat büyüklüğü) otomotiv sanayinde. Otomotivi takip eden sektör ise makine ve imalat sanayi dikkati çekiyor. Her iki sektörde yaptığı gelişmelerle katma değeri yüksek ürünler üretmekte.

Listeye girmeyi başaran firmaların toplam ihracat rakamı ise  7.031.277.173,99  $ a ulaşmış durumda. 2017 yılında Bursa’dan yapılan ihracat 14 milyar $ ın üstünde.

Rakamları analiz edecek olursak;

Bursa’dan listeye giren firmalar ilimizden yapılan ihracatın yaklaşık yarısını gerçekleştirirken, girmeyen firmalar da diğer yarısının gerçekleştiriyor. BTSO yönetiminin uygulamalarından olan Ticari Safari, Küresel Fuar Acentası, UR-GE gibi girişimler sonucunda son beş yılda Bursa’da ilk defa ihracat yapan beşyüzü aşkın firmanın daha ihracat kervanına katıldığını biliyoruz.

Bir nebze olsun dış piyasalar ile haşır neşir olanlar bilirler ki günümüz küresel rekabet şartlarında ihracat yapmak oldukça zor. Daha zor olanı ise rekabetin çok yoğun yaşandığı küresel pazarda varlığını sürdürebilmek. Dış piyasalarda sürekliliğin anahtarları ise, AR-GE, tasarım, maliyet ve kalitedir. Bu dörtlüyü sürekli diri tutamayanların küresel rekabette ayakta kalması bir yana, varlığını sürdürebilmesi bile mümkün değil.

Listeye giren firmaların ihracat rakamlarını incelediğimizde dikkati çeken diğer bir husus ise (istisnalar hariç) ihracat rakamlarının döviz bazında artış göstermesi. Bursa’nın ihracatı sadece rakam olarak değil, adet veya Kg bazında da artış gösterdiğini görüyoruz. Bu artış ise üretimin artması anlamına geliyor. Artan üretim ise Bursa ekonomisinin büyüdüğünün en açık göstergesi.

Diğer illerden listeye giren bazı firmalara firmalarda da Bursa’yı görmemek mümkün değil. Direkt olmasa bile dolaylı yollardan ülke ihracatında Bursa etkisini görmek mümkün. Özellikle otomotiv, savunma ve havacılık sanayisine Bursa’nın katkısı önemsenmeyecek bir oranda değil. Bahsettiğimiz sektörlerde üretim ve ihracat yapan firmaların en büyük tedarikçisi durumunda olan Bursa’nın ülke ekonomisinde edindiği yer daha açık ortaya çıkıyor.

Bursa ekonomisi son yıllarda yaşadığı gelişmelerle ihracat odaklı olmakla birlikte, ihracatı ithalatından fazla olan bir ekonomi durumunda. Başka bir deyişle Bursa ekonomisi Türkiye’nin tersine dış ticaret açığı değil, fazlası veriyor. Bu durumda ortaya çıkan iki temel nokta var.

Birincisi; Bursa’nın ara mal ve teçhizat ithalatı azalıyor. Bu tür ürün ve hizmetler iç piyasadan ikame ediliyor.

İkincisi; Bursa sanayisi katma değeri yüksek ürünler ihraç ediyor. Üretim için ithal edilen ürünlerin, dahilde işlenip, nihai ürün haline gelmesi ile elde edilen değer oldukça yüksek.

Her iki neticenin de temel dayanağı AR-Ge, tasarım ve kullanılan ileri teknoloji. Unutulmamalıdır ki, yüksek teknolojili ürün için, ileri teknolojiyi kullanmanı gerekiyor. Bursa sanayisi teknolojiyi kullanmada ülkemizin birkaç adım önüne geçerek, üretimde kullanılacak ileri teknolojiyi de üretmeye başladı. Ekonomik kalkınmada temel, yüksek teknolojiyi kullanmak değil, onu üretmektir.

Bursa’nın hedefi olan yıllık 50 milyar USD üzeri ihracat ancak katma değeri yüksek olan ürünlerin imalatı ile olabilir. Bunun içinse iler teknolojiye yönelik özel bölgelerin oluşturulması gerekiyor. Bu hedeflere ulaşma adına BTSO tarafından planlanan ve yatırımı hızla devam eden TEKNOSAB  gerek Bursa, gerekse Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yer tutacaktır.

Dünya yeni bir sanayi devrimine ilk adımlarını attı. Endüstri 4.0 olarak tanımlanan yeni üretim anlayışı ile sanayi ve üretim şimdiye kadar bildiğimiz tüm kalıpların dışına çıkacak. Yeni endüstri anlayışının merkezi durumunda olan Almanya, işgücü maliyetlerinin düşüklüğünden dolayı üretimini özellikle Uzakdoğu ülkelerine doğru kaydırmıştı. Endüstri 4.0 neticesinde Almanya üretimini tekrar geri çekmeye başladı.

Gelişmiş ekonomi ve endüstriler ülke dışı yatırımlarını artık, bu anlayışa kapılarını açan ülkelere kaydıracaklar.

BTSO’dan en küçüğü 15 bin metre kare olan 140 yer tahsisinin yapıldığı, toplam yer adedinin 170 olduğu ancak, yoğun talep yüzünden TEKNOSAB’ın büyüceği veyeni taleplere de yanıt verilmeye çalışılacağı bilgisi geldi.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, yıl sonunda ilk fabrikaların inşaatına başlanacağını söyledi. Şimdiye kadar bir çok platformda tartışma konusu olan TEKNOSAB konusunda yazının sonuna saklı kalmak kaydı ile çekincelerimiz var.

TEKNOSAB sadece BTSO’nun bir girişimi değil. TEKNOSAB’ın birden fazla paydaşı var ve bu yatırım aslında bir Türkiye projesi. Kalkınma, Ekonomi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları bu projenin en önemli paydaşları. Bölgeye yapılacak yatırımlar BTSO ve diğer paydaşların ortak görüşleri ile birlikte yapılıyor. Bölgenin inşasında önemli hedeflerden biride ulusal ve uluslararası oyuncuların bu sahada yer alması.

Maalesef bazı yazarlar, TEKNOSAB’ın misyon ve vizyonunu algılayamadıkları için özellikle tahsis konusunda algı oluşturmaya çalışıyorlar.

TEKNOSAB  tamamı ile faaliyete geçtiğinde sadece üretimin değil, AR-GE ve tasarımın da merkezlerinden biri haline gelecek. Ve dahası, yeni nesil endüstri anlayışı ile dünyanın en önemli firmaları için bir çekim alanı olacaktır.

Bütün bunlar olduğunda, Bursa ülkemiz sanayisi için rol model olmaya devam edecektir. Zira, endüstri 4.0 için ülkemizin en uygun şehri Bursa’dır.

Bursa, sermaye, bilgi, teknoloji ve üretim kültürü, insan kaynakları ile bunu yapabilecek tüm imkanlara sahiptir.

Bursa TEKNOSAB ile bunu yaparsa;

Hem Bursa’nın, hem Türkiye’nin ihracatı artar. Bu artış sadece rakamsal değil, karlılık ve verimlilik açısından da çok önemlidir. TEKNOSAB ile, Bursa’da yaşam kültür ve kalitesinde bir dönüşüm olacaktır. Zira, bu tür gelişim ve değişimlerin olduğu yerde insan kaynakları da değişecektir. Sosyo -ekonomik seviyesi yüksek olan insanların çoğunluğu oluşturduğu şehirlerde yaşam kültürü ile birlikte talepler de değişecektir. Mal hizmetlerde fiyattan önce kalite, güven, sağlık gibi unsurların öncelik kazanması ile birlikte Bursa farklı bir kimliğe bürünecektir. Bütün bu değişimlerin etkisini yerel yönetimden başlayarak görebileceğiz.

TEKNOSAB sadece üretim ve ihracat değil, bir şehrin toptan yaşam standart ve şekillerini derinden etkileyecek bir oluşumdur.

TEKNOSAB hakkında çekinceme gelince;

Türkiye’nin ilk OSB olan Bursa OSB kurulduğunda şehrin çok dışında diye tepki almış, olumsuz karşılanmıştı. Geçen süreçte OSB tamamen şehir içinde kaldı ve konutlarla, fabrikalar iç içe hale geldi. Yüksek gerilim hatları, fabrika bacalarından çıkan gazlar, yoğunlaşan trafik gibi yaşam kalitesine olumsuz etkileyen bir yapı haline geldi. Bugün ise OSB yi taşımayı düşünüyoruz.

BTSO ve paydaşları yerel yöneticilerle ile birlikte gelecek yıllarda aynı problemlerin yaşanmaması için geleceği çok iyi planlamalılar. Eğer bu yapılmaz, TEKNOSAB ile yerleşim alanları arasında aşılmaz bir güvenlik bandı oluşturulmaz ise, elli yıl sonra


Bu haber 2777 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.4510 13.3974
Euro (EUR) 15.2340 15.1732
Sterlin (GBP) 17.9317 17.7995