27 Mart 2018 / Salı

Anlayana sivrisinek saz. Anlamayana davulun tokmağı az.

Anlayana sivrisinek saz. Anlamayana davulun tokmağı az.

BTSO’nun en önemli makro projelerinden olan GUHEM için ne söylediysek kar etmedi. Ya anlamıyorlar, ya da anlamazdan geliyorlar. Eğer ki, anlamıyorsunuz, ne işiniz var BTSO yönetiminde, anlıyor da anlamamış yapıyorsanız, iki yüzlü riyakar insanlarsınız.

 

İlk önce BTSO nun GUHEM için ne dediğine bakalım;

“BTSO’nun makro projelerinden Bursa Gökmen Projesi’nin en önemli ayaklarından Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’ni (GUHEM), Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri ve Büyükşehir Belediyemiz ile iş birliği içinde, dev bir bütçeyle, Türkiye’nin uzay temalı ilk merkezi olarak kentimize kazandırmaya hazırlanıyoruz.”

Yaklaşık 13 bin metrekarelik kapalı alanda, 154 adet interaktif eğitim düzeneği, havacılık eğitim merkezi (simülatörler), uzay eğitim merkezi ve dikey rüzgâr tünelini içerecek GUHEM, çocuklarımıza ve gençlerimize uzay/havacılık alanlarında bilgi ve vizyon kazandıracak.

Düzenlediğimiz birçok etkinlikle yeni neslin uzay ve havacılık alanındaki farkındalığını artırmayı ve yıllara yayılan bu çalışmalar sonucunda Türkiye’nin ilk astronotunu da Bursa’dan çıkarmayı hedefliyoruz.”

Sonra da bazı aklı evvellerden birinin dediği;

“Araştırdığımda gördüm ki; ABD’nin NASA‘ya ayırdığı yıllık 11 milyar dolarlık bütçe hükümeti zorluyor, her yıl büyük tartışmalara yol açıyor. NASA Uzay çalışmalarını devam ettirmek için Elon Musk’ın SPACEX firması ile yap işlet ortak olalım anlaşmaları yapıyor. Hatta Rusya ile ortak bütçeler oluşturup masrafları bölüşürken, Avrupa bütçeleri sarsılmasın diye 5-6 ülkenin kurduğu ESA (Avrupa Uzay AJANSI) ile çalışmalar yaparken, BTSO'nun hizmet alanında olmayan bu konuya hem de projeye göre küçük ama kasayı sıfırlayacak bütçe ayırması hatadan öte kasıttır diyorum.

……

Bütün her şeyi yazılım olan bir teknolojiden bahsediyoruz ve Bursa'da üniversitelerde daha yazılım mühendisliği bölümü yokken, teknoloji, finansman ve bilgi birikimi yok, yetersiz diye henüz otomobil üretecek babayiğit bulamazken, uzay sevdası ham bir hayal değil midir?”

BTSO ne diyor, bunlar ne diyor. Halk dili ile biri Konya’da, diğeri Hanya’da. BTSO’nun açıklamasında  Houston uzay üssü veya Cape Canaveral gibi uzay üssü kurulacağı anlamını çıkartmak için insanın kendini bir hayli zorlaması gerekiyor.

Konfüçyus’un çok beğendiğim bir sözü vardır;

“Kuyunun dibinde oturanlar, gökyüzünü ancak kuyunun ağzı kadar görebilirler”

Bu kitle kuyunun dibinde olmakla beraber, üzerlerine toprak örtülmüş gibi. Vizyonları dar bile değil. Neymiş efendim; Bursa’da üniversitelerde yazılım mühendisliği bölümü olmadığından bunlar ham bir hayalmiş. Teknoloji, finans ve bilgi birikimi de yokmuş. Eh, bunlar olmadığına göre, Türkiye’nin uzay ve havacılıkla ne işi var.

Tane tane anlatalım;

Bak entel, dantel görüntülü, sözüm ona “Bursa sevadalıları”, çok bilenler. Bu ülke ne çektiyse siz ve sizin gibilerden çekti. Bir türlü bitmediniz.

“….154 adet interaktif eğitim düzeneği, havacılık eğitim merkezi (simülatörler), uzay eğitim merkezi ve dikey rüzgâr tünelini içerecek GUHEM, çocuklarımıza ve gençlerimize uzay/havacılık alanlarında bilgi ve vizyon kazandıracak.”

Yukarıda ne diyorlar; çocuklarımıza ve gençlerimize uzay/havacılık alanlarında bilgi ve vizyon kazandırmaktan bahsediliyor.

Başka ne diyorlar;

“….. yeni neslin uzay ve havacılık alanındaki farkındalığını artırmayı ve yıllara yayılan bu çalışmalar sonucunda Türkiye’nin ilk astronotunu da Bursa’dan çıkarmayı hedefliyoruz.”

Bütün bunları yaparsan alt yapı oluşur. Alt yapı, temel olmadan neyi, nasıl yapacaksın?

Sözcülüğünü yaptığınız muhteremin bu ülkenin ve Bursa’nın çocukları için, başka bir deyişle “gelecek” için söylediği ne var?

Siz gibilerin kompleksleri yüzünden bu ülke olduğu yerde kalmadı, diğerleri bizi geçtiği için geriye doğru saydık. Gelişmiş ülkelere bir bakın. Neye yatırım yapmışlar. “GELECEĞE” Yani gençlere ve çocuklara.

Siz, bu projeye karşı tavır sergileyerek bu ülkenim geleceğinden çalmaya çalışıyorsunuz. Bunun vebali bile sizlere yeter de artar bile.

Eğer, gelecekte Türkiye uzaya bir araç gönderecekse, bu araç Bursa’da üretilmeli. O aracın içinde bir astronot olacaksa, “O” astronot Bursalı olmalı. Bunun içinde şimdiden gençleri bu alana çekmeli, ilgi uyandırmalı. Bu tür projeler ü-beş yılık değil. Onlarca yıla yayılan projelerdir. Ama sizin derdiniz gelecek değil, 3 Nisan sonrasında bir dönem olsa da, beş yıllığına o koltuğa oturmak. Sizin vizyonunuz beş senelik bile değilken, BTSO yönetimine talip olmak, bu şehre, bu ülkeye ihanettir.

GUHEM projesine karşı çıkmak, Bursa sevdası ile değil, Bursa nefreti ile eşdeğerdir.

Bursa’yı bu çapsız, vizyonsuz, algı operasyoncusu, aşağılık kompleksinden kurtulmayanlara mı teslim edeceksiniz.

Ve;

GUHEM sadece BTSO’nun değil, devletin projesidir. Devlet sonuna kadar bu projenin yanındadır. Zira en büyük paydaşıdır. Sizin aklınıza göre, devlette bu proje ile hata yapmıştır.

Yazılım ve yazılımcı konusuna gelince;

Bu kişilerin muhakkak Bursa’da yetişmesi nasıl bir saplantıdır, anlamak mümkün değil. Elbette Bursa’da bu eğitim verilmeli. Ancak, o yumuşak yerlerinizi bir yerlerden kaldırıp, sanayiyi gezseydiniz Bursa’nın yazılım konusunda nerede olduğunu görürdünüz. Bursa “otomasyon” konusunda Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir. Otomasyon demek, yazılım demek. Bursa’da otomasyon firmaları dünyanın her yerine iş yapıyor.

Uzay, havacılık ve savunma sanayisinde Bursa’nın yerini bilseydiniz bu yazdıklarınızdan biraz utanırdınız. Muhtemelen biliyorsunuzdur da, işinize gelmiyor. İşinize gelmeyen nemi? Bursa’nın son beş yılda BTSO ile geldiği nokta. Siz bunları inkar edecek kadar gözü dönmüş bir “güruh”sunuz.

Uzun sözün kısası;

Bursa size birkaç beden büyük gelir ve geliyor. Siz başka işlerle uğraşın. Mesela SSK veya BAĞKUR dan emekliliğin tadını çıkartın. Varsa torun sevin, deniz kenarında balık tutun, dağ bayır gezin, tavla oynayın, hikaye yazın. Ama sanayi, ticaret, üretim, ekonomi gibi size ağır gelecek işlerle uğraşmayın. Zira uğraştıkça yalan batağında gömülüyorsunuz.

 

 

 

 


Bu haber 1309 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 8.1652 8.1326
Euro (EUR) 9.7097 9.6709
Sterlin (GBP) 11.2094 11.1267