14 Mart 2021 / Pazar

CEK- CAK REFORM PAKETİ...

CEK- CAK REFORM PAKETİ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hukuk Reform paketinden sonra “Ekonomi Reform Paketi’ni açıkladı. Cek ve caklarla dolu bir temenniler manzumesinden öteye gitmeyen paket piyasalarda yeterli karşılık görmedi.

 

Reform Paketi açıklması sonrasında döviz kurları ve altın fiyatlarında aşağı doğru sert bir düşüş beklentisi varken, olmadı. Altın fiyatı ve döviz kurlarının az da olsa yukarı doğru seyretmesinin temel sebebi açıklamaların temenniden öteye gitmemesi, neyin, nasıl olacağının net çizgilerle belirli olmaması ve piyasaların siyasi iktidarın samimiyetine inanmaması. Zira mevcut yönetim şeklinde, iktidarın sürekliliği konusunda bir istikrar olsa da, alınan kararların tek kişiye bağlı olması ve anlık değişimlere açık olmasından dolayı yönetim istikrarının olmamasıdır.

Piyasaların emir komuta zinciri ile değil, kendi dinamikleri ile yol aldığının idrak edilememesi, ülke ekonomisine ve yönetenlere güven duyulması konusunda sıkıntıların oluşmasına vesile olmakta. Bundan dolayı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın “Ekonomik Reform Paketi” açıklaması iyi niyet mektubundan öteye gitmemektedir.

Özellikle “Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi” ne geçildiğinden beri tek merkezli karar mekanizması, ekonomi yönetiminde “inatçı” duruş piyasalarda olumsuz etkiler oluşmasına sebep oldu. Cumhurbaşkanı’nın atadığı bürokratların, Cumhurbaşkanı’nın isteklerine yerine, piyasanın gerekliliklerine göre karar vermesi, ekonomi yönetiminde istikrarsızlığın baş aktörlerinden biri oldu. Sonuç ise artık yönetilemeyen bir ekonomi.

Cumhurbaşkanı ondokuz yıldan beri ülkenin başında ve tek karar verici. Bunca geçen zamandan sonra yeni bir Ekonomik Reforma ihtiyaç duyması, bunca senenin bir karnesi olarak yorumlandı. Zira, reformalar, başarısız yönetimlerin hataları sonucu ortaya çıkar. Bunca geçen zaman sonunda bir reforma ihtiyaç duyulması, başarısızlığın itirafından öteye gitmediğinden dolayı piyasalara güven vermemektedir.

Ekonominin içinde yer alan bazı ve kurum ve STK ların, Cumhurbaşkanı’nın sözlerinin bitmesi ile birlikte hiçbir analiz yapmadan memnuniyetlerini dile getirmesi siyasi iktidara şirin gözükmekten öteye gitmemektedir. Bunun sebebi ise bu tür yapılanmaları siyaset ile çok fazla iç içe olmalarından dolayıdır. Bunun sebebi ise, ülkedeki nihai karar vericinin Cumhurbaşkanı olmasından kaynaklanmaktadır.

Mevcut yönetimin ekonomide aldığı karaların temelinde “Makro Ekonomi” var. Ancak bu makro ekonomik kararlar ile sağlanan büyüme, bazı kişi ve kurumların mikro büyümesinden başka bir işe yaramadı. Bazı kırım ve kişilerin ekonomik büyüme hızı ile, ülke ekonomisinin büyüme hızı aynı doğrultuda gitmedi. Hatta ve hatta bu bazı kurum ver kişiler büyürken, ülke ekonomisi reel anlamda küçüldü. Artan nüfus, artık tüketiciden üreticiye geçmesi gereken insan sayısı ve ülkenin borçları artarken yaşana büyüme oranları geniş halk kitlelerine yansımadı.

Ve, hükümet ısrarla makro ekonomik büyüme üzerinde duruyor. Yapılan yatırımlar (özellikle yerel yönetimler tarafından) her ne kadar ekonomik büyüme rakamlarına yansısa da, toplum genelinde istihdam ve gelir arttırıcı bir yansımaya sebep olmadı.

Bir dönem için ekonominin lokomotifi diye adlandırılan inşaat sektörü ekonomini çarklarının dönmesine vesile olsa da, bir inşaat bittiğinde, yatırım ve üretim de bitmiş oluyor. İnşaatın bitmesi ile birlikte o bina artık stabil bir yatırım olarak duruyor ve artık ekonomiye bir katkısı olmuyor. İnşaat sektörünün sürekliliği içinse, bu imalatları alacak kitlenin oluşturulması gerekiyor. Maalesef o kitle artık doyum noktasına geldi ve ve yeni alıcılar oluşmuyor. Bunun nedeni ise mikro ekonomik programların olmayışıdır.

 

Makro mu, mikro mu?

Burada cevap verilmesi gereken esas soru, makro ekonominin büyüklüğü mü mikro ekonomiyi büyütür, mikro ekonominin büyüklüğü mü, makro ekonomiyi büyütür?

Şimdiye kadar yapılan tüm ekonomik programlar, makro ekonominin büyümesi içinde. Zaman gösterdi ki, mikro ekonomiler de büyüme sağlanamadı. Çalışanların satın alma gücü her geçen zaman diliminde daha da alt seviyelere indi.

Aslında her ekonomik program da bir birinin tetikleyicisidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, bir birlerini etkileme zamanıdır. Geçmişte de görüldüğü gibi, mikro ekonomik büyüme, makro ekonomik büyümeyi çok daha kolay etkilemiştir.

Mikro ekonomik programların uygulandığı ekonomilerde, toplumsal refah, barış ve demokrasi çok daha sağlam temeller oturmuş ve gelişmiştir. Bireyin ön plana alındığı ekonomik programlarda ülkeler çok daha hızlı olarak ekonomik kalkınma sağlamıştır. Zira bireyler, sahip oldukları ekonomik refah ve statüleri korumak ve kaybetmemek adına sistemin ve devletin sağlam ve güvenilir olmasını isterler. Dolayısı ile makro ekonominin güçlü olması için destek olurlar.

Tam tersi bir durumda, makro ekonominin büyük, mikro ekonominin güçsüz olduğu toplumlarda huzur ve refahı aramak beyhude bir çaba olacaktır. İnsanlar bu dipsiz kuyudan çıkmak için her türlü yolu mübah göreceklerdir. Hali hazırda ülkemizde yaşana sosyo / ekonomik sorunların başlıca sebebi budur.

Ülke istikrarlarını, kendi iktidarlarında gören tek adam yönetimleri, düşünen, çalışan, kazanan ve hakkını arayan bireyleri iktidarları için en büyük engel olarak görürler ve bunun için bireysel refahın artmasına izin vermezler. Bunun yerine topluma, siyasi düzene uyarlarsa bir rant sağlayacaklarının umudunu pazarlarlar. Ve hazine bütçesinden dağıttıkları, ölmeyecek kadar yaşayacakları ulufeleri ödül olarak dağıtırlar.

İşte bundan dolayıdır ki, açıklanan “Ekonomik Reform Paketi” güzel ambalajlanmış, içi boş bir koliden ibarettir.

Haber : Metin ESKİN


Bu haber 116 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 8.6933 8.6586
Euro (EUR) 10.3538 10.3125
Sterlin (GBP) 12.0936 12.0045