17 Nisan 2019 / Çarşamba

Yetmez, yetmemeli…

Yetmez, yetmemeli…

BTSO girişimlerinden olan BTSO Lojistik AŞ 2 Nisan 2019 itibari ile faaliyetlerine başladı. Yenişehir Havaalanı açıldığı andan beri gerçek anlamda bir faaliyet gösteremedi. Bundan en büyük pay ise yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan Sabiha Gökçen Havaalanı idi.

Ancak;

Bursa ekonomisi, üretimi, sanayisi, üniversitesi, sadece Türkiye’den değil, dünyanın dört bir yanından göç alan demografik yapısı ile hava uçuşlarında önemli bir pay almasına rağmen, hava taşımacılığında bir türlü istenilen notaya gelemedi.

Hava yolculuğu ve nakliye için Yenişehir Havaalanı’nı sadece Bursa olarak düşünmemek gerekiyor. Bilecik, Balıkesir ve Eskişehir gibi iller ve ilçeleri de hesaba katıldığında ortaya çok büyük bir potansiyel çıkmakta.

Daha önce Yenişehir için özellikle de sosyal medya paylaşımlarında, yolculuktan ziyade, lojistik anlamında değerlendirmeler yapmıştım. Bursa’nın öncelikle lojistik konusunda acil ihtiyaçları var.

Bursa sahip olduğu katma değerli endüstriyel ürünlerin küresel pazarda rekabette rakipleri ile yarışabilmesi için zamanın çok fazla önemi var. Özellikle, yükte hafif, pahada ağır ürünlerle birlikte, taşıma esnasında oluşabilecek risklerin minimuma indirilebilmesi için hava kargo taşımacılığı kaçınılmaz.

Zira;

Zaman zaman ço hassas ürünlerin yurt dışına ve bazen de deniz aşırı ülkelere gitmesi gerekiyor. Bazı ürünlerin atmosferik şartlardan aşırı derece olumsuz etkilendiği gerçek. Bu durumda çare ise hava taşımacılığı.

Endüstriyel ürünlerle birlikte Bursa dünyanın önemli bir yaş sebze/meyve üretim merkezi. Bu tür ürünlerin tazeliğinin kaybolmadan diğer ülkelerde raflarda olması gerekiyor. Bunu sağlamanın en akılcı yolu ise hava kargoculuğu.

Bugün Hollanda Ortadoğu ülkelerinin kesme çiçek ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamakta. Her gün onlarca uçak Ortadoğu ülkelerine kesme çiçek taşımakta. Hollanda’nın lojistik olarak bu ülkelere uzaklığı ve maliyetleri göz önüne alındığında Bursa ve Türkiye’nin bu konuda elinde bulundurduğu avantaj iyi değerlendirilmelidir.

BTSO ya ve üyelerine düşen görev

BTSO, Lojistik A.Ş. yi kurarak ilk adımı atmakla birlikte, bundan sonrası için üyelerini bu konuda daha da bilinçlendirmeye durmaksızın devam etmeli. Özellikle ihracatçı firmalar bu konuda BTSO nun bu hizmetine destek vermeli.

BTSO ya düşen ikinci görev ise, Lojistik A.Ş. yi Bursa dışına taşımaktır. Hava kargoculuğunda önemli ibr potansiyel olan Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Bilecik gibi yakın şehirlerle bulunan sanayiciler sisteme dahil edilmelidir. En yakın zamanda bu şehirlerin ilgili kurumları ile irtibat kurulup, BTSO Lojistik A.Ş. nin taşıma ağına katılmaları sağlanmalıdır.

BTSO bu konuda elini taşın altına koymuştur. Sıra, sanayicilerimizde. BTSO Lojistik A.Ş. ilk hedeflerine ulaştıktan sonraki hedef ise, kendi uçakları ile taşımacılık olmalıdır.

Bursa ve BTSO bunu başarabilecek potansiyel, bilgi ve birikime sahiptir.


Bu haber 1351 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.4510 13.3974
Euro (EUR) 15.2340 15.1732
Sterlin (GBP) 17.9317 17.7995