12 Temmuz 2021 / Pazartesi

KAÇAK GÖÇMEN CENNETİ TÜRKİYE

KAÇAK GÖÇMEN CENNETİ TÜRKİYE

Suriye’de meydana gelen iç karışıklığa taraf olduğumuzdan beri Türkiye kaçak göçmenler için cennet haline geldi. Dünyanın hiçbir ülkesi bu denli kontrolsüz ve yoğun göçe sahne olmadı.

Suriye’den gelenlerle başlayan göç, Afgan, Pakistan, Bangladeş ve hatta Afrika ülkeleri ile devam ediyor. Türkiye’ye gelen göçmenlerin bir çoğunun niyeti Türkiye’yi basamak olarak kullanarak Avrupa’ya geçmek. Ancak büyük bir bölümü Türkiye’de kalıyor.

 

Neden Türkiye’de kalıyorlar?

Öncelikle onlara dokunmayan, dokunmayan bir siyasi irade var. Türkiye her geçen gün daha kontrolsüz (göçmenler için) hale geldi Yoksa yerleşikler için müthiş bir siyasi iradenin kontrol ettiği mekanizmalar var. Burada oldukça rahatlar.

Bu tür göçlerin olduğu ülkelerde göçmenler belli alanlarda, temel ihtiyaçları giderilerek kontrol altında tutulur ve o ülkenin sosyo ekonomik, kültürel ve demografik dengelerinin bozulması engellenir.

Ancak Türkiye’de düzensiz göçmenler istedikleri şehirde, istedikleri gibi ikamet edip, istedikleri işleri rahatlıkla yapabilmekte. Hatta, yerleşiklerin sahip olmadıkları bazı haklara sahip olup, gettolaşmaktalar.

Her ne kadar inkar edilse de özellikle Suriye’den gelenlere oldukça fazla pozitif ayrımcılık uygulanarak, yasaların öngördüğü bazı yaptırımlar gözardı edilmekte. Özellikle de göçün ilk zamanlarında açtıkları işyerleri her türü denetimden uzaktı. Maalesef bu denetimsizlik (pozitif ayrımcılık) halen devam etmekte.

Geldikleri ülkelerde yasların çok önemli olmaması, kendi kurallarını kendi koyan toplumum fertleri aynı yaşam tarzını ülke insanlarının gözlerinin içine bakarak devam ettirmekte. Bunları gözlemyebilmek için biraz olsun kent sokaklarında gezmek yeterli olacaktır.

 

Siyasilerin sorumsuzluğu

Maalesef ülke siyasetini yöneten iktidar kadroları vatandaştan ve sokaktan kopuk oldukları için oturdukları sırça köşklerden göçmen güzellemesi yapmaktalar. Siyasilere aanmış memurlar ve iktidarın nimetlerinden nasiplenen medya da eklenince topluma pembe rüyalar gösterilmeye devam ediyor.

Göçler konusunda duyarlı olan bir siyasi iktidar, göçmenleri kontrol altında tutabileceği alanlar oluşturup burada bulunanlara insani yadımda bulunabilirdi. Elbette BM ve benzeri uluslararası yardım kuruluşlarının desteğini alarak. Ancak mevcut siyasi irade bunun yerine göçmenlere sınır kapılarını açarım tehdidi ile AB den üç beş milyar Euro koparmanın derdinde.

Maalesef ki, şimdiye kadar gelen, devam eden ve devam edecekmiş gibi görünen göçler durdurulmazsa veya göçmenler kontrol altına alınmazsa çok vahim tablolarla karşılaşacağız. Kontrolsüz göçlerle sınırlarımızdan kaç tane terörist girdi bilemiyoruz. Kaldı ki, bu göçle gelenlerin büyük bir bölümü savaş ve terörün içinde doğup, büyüyen insanlar. Her türlü teklife açık durumdalar.

Elbette işin bir de kültürel ve soyal yapı ile ilgili tarafları da ağır basmakta. Kaçak yolla gelen düzensiz göçmenlerin dünya, din ve ahlak anlayışları bizlerden çok farklı. Ve maalesef ki, orta uzun vadede baskın kültür olmaya, geldikleri topraklarda ki yaşam tarzının kabulü için eylem yapma ihtimalleri çok fazla. Daha dün özgür yaşamak için göç ettikler Avrupa topraklarında, geldikleri ülkede gibi yaşamak için yaptıkları eylemleri biliyoruz. Aslında bu bir göç değil, kültür-yaşam tarzı ihracatı ve dayatmasıdır.

Türkiye bu denli yoğun ve kontrolsüz göçü kaldıramaz. Testinin kırılmasına az kaldı.

Haber: Metin ESKİN


Bu haber 138 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.3803 13.3269
Euro (EUR) 15.1548 15.0943
Sterlin (GBP) 17.8451 17.7135