23 Nisan 2021 / Cuma

ÇAKMA TARİH İLE ALGI OPERASYONU

ÇAKMA TARİH İLE ALGI OPERASYONU

Son yıllarda moda olan "TARİH" dizileri ile sahte bir tarih yazma operasyonları ile algı operasyonları yapılıyor.

 

Muhteşem Süleyman dizi ile başlayan tarihi çarpıtma operasyonlarında ilk adım, Kanuni Sultan Süleyman'nın cariyesi olarak saraya giren köle  Roxelana'nın (sonrsasında Hürrem Sultan) Osmanlı padişahına "Sülüman" diye seslenmesi ile başladı. Malum dizide seyrettiğim ilk ve son sahne budur. Sonrasında izlemeye bile gerek duymadım. Osmanlı Sultanı'na  bir kölenin bu şekilde yüksek sesle ve ismi ile seslenmesi, muhtemeldir ki, sarayın oadalarında duyulacak ilk ve son sözü olurdu.

Sonrasında ise Diriliş Ertuğrul ile başlayan ve sözde Osmanlı'yı anlatan yazılabilecek en kötü senaryo ile seyirciyi buluşturma hamleleri. Gerek Ertuğrul verekse Osman Bey dizisinde anlatılan entrikalar ile Osmanlı değil devlet, çadır bile kuramazdı.

Her iki dizinin de gösterildiği bölümler, günümüz siyaseti ile paralelllik gösteren söylemlerle devam ede geldi. Elbette bu bir senaryo, bir film. Gerçeklerle herhangi bir benzerliği yok. Bilindiği üzere Osmanlı'nın kuruluşu ile ilgili yazılı belge yok. Anlatılanlar ya hikaye veya halk arasında konuşulan muhtelif rivayetler. Herhangi bir kaynak belge olmayınca, dizinin olabildiğince uzaması için hayal ürünü birçok dialog senaryoya eklenmek zorunda.

Ancak, böyle senaryolarla insanlarda tarih bilinci oluşturulamaz. Ancak mevcut siyasi iktidarın siparişine göre senaryo yazılınca maalesef çakma bir tarih olgusu ile karşı karşıya kalıyoruz.

Bu tür dizilerin sıkı takipçilerin profilline bakınca (başında alüminyum huni, elinde alüminyum tencere kapağı, plastik ışın kılıcı ve süpürgeden atla ekran başına geçenler) aslında bu tür dizilerin amacına ulaştığını görüyoruz. Zira ortalamanın altında zeka seviyesi olan, düşünme, analiz etme, öğrenme yetilerinden uzak, bu dünya ile ilişkisi nefes almak, karnını doyurmak ve görevi işaret edilen siyasete oy vermekten ibaret olan kitle için bu diziler gerçek tarihtir. Nedenine gelince, dizideki tüm dialog ve görüntüleri gerçek olarak gören hatırı sayılı bir kitle mevcut.

 

Osmanlaşan Atatürk mü, Atatürkleşen Osman Gazi mi?

Kuruluş Osman dizisinin son bölümünün, son anında gerçekleşen dialog (2:08:40)

Osman Gazi;

-Muhtaç olduğumuz kudretin damarlarımızda ki asil kanda ve imanımızda olduğunu asla unutmayacağız.

 

İlk anlamda çok basit gibi görülen bu cümle sonunda dizinin müptelası olan ve tüm anlatılanları gerçek sanan kitle Osman Gazi - Atatürk kıyaslaması yapmaya başladı bile ve bu cümlenin Atatürk tarafından değil Osman Gazi tarafından söylendiğine, Atatürk'ün bu cümleyi çaldığını ve keserek söylediğine inanıyor.

İşte bilinç altına gönderilen mesaj bu. Ve bu diziler sayesinde insanların bilinç altına açıktan veya gizli (subliminal) binlerce mesaj gönderildi. Bütün bunların sebebi, yıkanan beyinler ile mankurtlar oluşturmaktı. Bu konuda oldukça başarılı oldular.

Geçmiş olsun mu?

Haber: Metin ESKİN


Bu haber 303 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.4510 13.3974
Euro (EUR) 15.2340 15.1732
Sterlin (GBP) 17.9317 17.7995