18 Nisan 2021 / Pazar

DÖNÜŞÜ OLMAYAN YOLA GİRDİK

DÖNÜŞÜ OLMAYAN YOLA GİRDİK

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel koronavirüs salgını hakkında son durumu paylaştı. Cinel, 'Bu son dalga hiçbirisine benzemiyor. Genç hastalar, daha fazla doku tahribiyle geliyor. Virüs silah değiştirdi. Çocuk hastalarımız da artıyor. Yoğun bakımlar alarm veriyor. Lütfen herkes artık bir adım geri dursun, seferberlik varmış gibi kurallara riayet etsin. 15 gündür kırmızı alarm çanları çalıyor. Yoğun bakımlar hastanelerin sigortasıdır, tamamen dolduğu an o sigortayı kaybedersiniz ve sistem kilitlenir.

Sağlık Bakanlığı'nın vaka sayılarını açıklamaya başladığı ilk tarih olan 25 Kasım 2020 de günlük vaka sayısı 28351 olarak kayıtlara geçti.  16 Aralık 2020 tarihine kadar 27 bin 32 bin bandında giden vaka sayısı bu tarihten itibaren düşme eğilimine girdi. 

11 Ocak 2021 itibari ile de 10 binin altına düşen vaka sayısı 1 Mart 2021 tarihine kadar 10 bin ila 5 bin bandında kaldı. Ortalama olarak günlük 7 bin civarında seyreden vaka sayısı  17 Mart 2021 de 19 bine kadar yükseldi. 

18 Mart 2021 tarihi yükseliş trendine giren vaka sayısı 31 Mart 2021 de 39 bini geçti. Bu tarihten sonraki yükseliş ile vaka sayısında 63 binleri görürken her geçen gün bir önceki günden daha çok sayıların oluşmasına sebep oldu. 

31 Mart 2021 tarihine kadar vaka sayıları inişli/çıkışlı bir seyir halindeyken, bu tarihten sonra dalgalanma yerini dikey bir çizgiye bıraktı.

 

Martın ortasında ne oldu?

Mart ayında aniden bir normalleşmeye geçiş ve AK Parti kongreleri vaka sayısındaki artışla paralellik göstermekte. Özellikle AK Parti kongreleri ve kongreler sürecinde sosyal medyaya yansıyan ve pandemiyi ciddiye almayan görüntüler bazı vatandaşlar için rol model oldu. Özellikle AK Parti temsilcilerinin gayri ciddi, bilimsel gerçeklikten uzak açıklamaları maalesef ki topğlumda karşılığını buldu.

Salgının doğru yönetilmemesi, virüslü veya temaslı kişilerin rahatlıkla insanların içine karışmaları da salgının evrim geçiren virüsle birlikte salgının yaygınlaşması için gerekli her türlü ortam hazırlanmış  oldu.

Salgının ilk günlerinde birçok bilim insanı virüs bulaşıp, hastaneye yatmadan tedavi edilecek kişilerin ve temaslıların ev dışında izole bir ortamda tutulması gerektiğini, bu yapılmazsa virüsün çok hızla yayılacağını beyan ettiler. Ancak ülke yöneticileri ve siyasi irade bu uyarı ve talepleri dikkate almadı.

Mutasyona uğrayan corona virüsü salgınla mücadelede şimdiye kadar yapılan her hamlenin neredeyse boşa çıkmasına sebep oldu. 

Bu tür salgınla mücadele bir çok stratejik planın olmasını gerektiriken, mevcut siyasi irade günlük ve kendi siyasi ikbali doğrultusunda kararlar verdi ve vermeye de devam ediyor.

Üzülerek görüyoruz ki, siyaset Corona salgını üzereinden slgı yapıp,, yaklaşan seçimlerde prim elde etmeye çalışıyor. Ancak olan toplum sağlığına oluyor.

Özellikle sağlık alanında makam koltuklarına oturan bürokratlar da vaka sayılarında düşüş yaşanırken belediye, hükümete yakın STK ve kurumlara güzelleme yaparak minnetlerini sunarken, vaka artışında iktidar gibi kendileri de vatandaşı suçlu ilan etme yarışında.

Bu tür bürokratlara Vali ve Kaymakam gibi atanmış memurlar da eklendi. Sözde denetimlerle vatandaşa kan kusturan cebbrrut tabiatlılar sosyal mesafe, make ve temizlik hassasiyetlerini AK Parti kongrelerinde neden göstermediler ayrı bir merak konusu.

Ülke yöneticileri böylesi acil durumlarda eylem planı ve stratejilerini hazırlayıp/uygularken ülkenin vatandaşlarının davranışsal özelliklerini de hesaba katmak zorundalar. Ne yazık ki böyle bir davranış göremedik.

Sosyal mesafe,temizlik ve maske kurallarının  daha sıkı uygulandığı yiyecek içecek yerleri kapatıllırken, toplu taşımanın nefes nefese yapılması hangi toplum sağlığı kriterlerine uygun düşmekte.

Yine salgının ilk başladığı günlere dönecek olursak, bazı muhalif belediyeler fuar alanları gibi yerlerde sahra hastanesi benzeri yapılanmalar kurmaya çalışmış ancak hükümet kanadı bunnu engellemişti. Şimdi, görüyoruz ki, covid-19 bulaşmış hastaların izole alanlara ihtiyacı var ve buralar en makul yerlerdi.

Salgını böyle yönetmeye kalkarsanız "dönüşü olmayan yola" girersiniz.

Haber: Metin ESKİN


Bu haber 226 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD)
Euro (EUR)
Sterlin (GBP)