28 Mart 2021 / Pazar

BURSASPOR VE ANADOLU KULÜPLERİ İÇİN ÇIKIŞ YOLU

BURSASPOR VE ANADOLU KULÜPLERİ İÇİN ÇIKIŞ YOLU

Bilindiği üzere Türkiye liglerinin 5. şampiyonu Bursaspor basiretsiz yönetimler sonucunda sadece bir alt lige düşmedi, ekonomik olarak ta neredeyse çıkılmaz hale gelen darboğaza girdi.

Ödenemeyen futbolcu-personel borçları, elektrik vs faturaları derken futbol şehri Bursa’nın en büyük marka değerlerinden biri Bursaspor futbol düzenbazlarının sahnesi ve maskarası haline getirildi. Bu durumdan çıkış için şirketleşmeden, yeni yönetim, altyapı vs çözüm önerileri sürekli gündemde. Şirketleşmenin de kesin çözüm olmadığı, şirketleşen ama bir türlü başarılı olamayan spor kulüplerine bakıldığında görülüyor.

Bursaspor yapılacak yeni kongrede parası bol başkan ve yönetim kurulu arayışlarına girdi. Bu tür bir yönetim oluşsa bile, uzun vadeli ve kalıcı bir sonuç alınamayacağı geçmiş dönemlerde tecrübe edildi.

Mevzunun devamını satırlara dökmeden önce bir anımı sizlerle paylaşayım;

Polemik olmaması adına adı bende gizli olan, ekonomik durumu ve futbol bilgisi, yönetim becerisi bilinen ve Bursasporluluğundan zerre kuşku duyulmayacak bir iş insanına neden yönetime talip olmadığını sorduğumda;

- Para vererek kendime ve aileme küfrettirmem.

Cevap bu kadar net ve basit.

Maalesef Bursaspor gibi bir camianın yönetiminde olmak, vitrinde görünür olmak veya amiyane tabirle piyasa yapmak olarak algılanmaya başladı. İşin içine, parayı veren düdüğü çalar anlayışı da eklenince siyasiler ve kamu yöneticileri de Bursaspor’un her türlü işine karışma hakkını kendilerinde görmelerine vesile oldu.

 

ÇARE; BURSASPOR VAKFI

Bursaspor ve diğer Anadolu kulüpleri için en sürdürülebilir çıkış yolu vakıflaşmaktır. Kurulacak Bursaspor vakfı için biraz kalın bir çerçeve çizelim ve detayları için de fikir jimnastiği yapalım.

1. Kurulacak vakıf, Bursa’nın entelektüel birikimi olan, vakıfa aktarabilecek kadar ekonomik güçleri, kurumsal yönetim anlayışını kavrayabilmiş, kendilerinden emin olunacak vs kişilerin adımları ile kurulmalı.

2. Bursaspor Klübü ekonomik getirisi olan tüm hak ve varlıklarını vakfa devretmeli. (bilet satışı, futbolcu lisansları, reklam sözleşme hakkı, gayrimenkuller, alacaklar vs)

3. Vakıf, Bursa yerel yönetimlerinden, kamu yönetiminden gelir getirecek gayrimenkulleri bedelsiz olarak talep etmeli.

4. Bursaspor altyapısı tüm yapı ve hakları ile vakfa devredilmeli.

5. Vakıf yönetiminde yerel yönetimler dahil olmak üzere hiçbir kamu kurumu temsilcisi olmamalı.

6. Yapılacak tüm teknik adam, sporcu vs transfer ve sözleşmeleri vakıf tarafından yapılmalı. Lisanslar vakfın uhdesinde olmalı.

7. Tüm ödemeler vakıf tarafından yapılmalı.

8. Bursaspor yönetiminin nakit akışlarında rolü olmamalı. Düzenli raporlarla kulübün idaresi için gerekli nakit vakıftan temin edilmeli.

9. Bursaspor yönetim kurulunda, vakıf yönetiminin yetki verdiği en az iki kişi olmalı.

Elbette öneriler daha da artabilir,revize edilebilir. Bursaspor’un bu tür bir kimliğe bürünmesi ile, yönetime talip olanların Bursaspor’dna nemalanmalarının önüne geçilebilir. Bu sayede, Bursaspor Başkan ve yönetimi profosyonel bakış açısı ile çalışabilir.

Haber : Metin ESKİN


Bu haber 152 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 8.6933 8.6586
Euro (EUR) 10.3538 10.3125
Sterlin (GBP) 12.0936 12.0045