13 Şubat 2021 / Cumartesi

AŞILA SİSTEMİ ÇÖKTÜ, AŞILMA DURDU

AŞILA SİSTEMİ ÇÖKTÜ, AŞILMA DURDU

Bursa Tabip Odası, bir ay önce başlanan COVID-19 aşılama programında yaşanan sıkıntılarla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, ‘Aşıla’ isimli bilgisayar programının çökmesi nedeniyle, iki gündür aşılama yapılamadığı belirtildi.
 
Yeterli fiziki şartların sağlanamadığı, randevu alınmasında sıkıntılar yaşandığı, standartlara uymayan kişisel koruyucu malzemeler ile aşıların lojistiğinde yaşanan sıkıntıların dile getirildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Son iki gündür ‘aşıla’ isimli programın çökmesi nedeniyle aşılama yapılamıyor. 182'ye ulaşmak mümkün olmadı ve MHRS adlı randevu alma sistemi çöktü. Aile Sağlığı Merkezleri'nden (ASM) randevu almayı başarıp da aşı olmaya gelen insanlar ise  programın çalışmamasından dolayı izdiham yaşadılar. Uzun bekleyişlere rağmen  'AŞILA' programının  yanıt vermemesi nedeniyle hastalar evlerine yollandılar. Yoğun izdiham yetmezmiş gibi MHRS adlı randevu alma sistemi de çöktü.Randevu için aranan ALO 182'ler cevap veremez oldu. Vatandaş ile sağlık çalışanı bu durumdan dolayı karşı karşıya getirildiler. Maalesef aşı için gelen vatandaşlar evlerine yollandılar. Sağlık çalışanları da bu durum nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadılar.”

GÜNLÜK RAKAMA BİR AYDA ULAŞILDI

Sağlık Bakanlığı’nın günlük aşılama kapasitesini 1,5-2 milyon olarak duyurduğu hatırlatılan açıklamada söz konusu rakama 1 ayda ancak ulaşılabildiği de vurgulandı. Açıklamada, “Aşıların daha gelmeden önceki dönemde ihtiyaca cevap verecek uygun programların hazırlanması gerekiyordu. İzdiham olmaması için ALO 182 randevu sisteminin isteklere yanıt verebilecek şekilde düzenlenmesi gerekiyordu. Her dört ASM'den birinde aile sağlığı çalışanı yoktu, her sekiz ASM'den birinde doktor yoktu. Bunların tamamlanması gerekiyordu. 70 yaş ve 80 yaş üzeri grupların MHRS üzerinden ve ALO 182 üzerinden randevu alırken bilişsel olarak çok zorlanacakları biliniyordu. Ama yeterli önlem alınmadığı görüldü, bu vatandaşlarımız randevu oluşturmakta çok sıkıntı yaşadılar” ifadeleri kullanıldı.

Yorum:

Ülkemizde ilk Covid-19 teşhisi koyulduğundan beri sürekli algı operasyonları ile oyalandık. Yakın bir zamana kadar sadece hasta sayıları verilirken, vaka sayıları verilmiyordu. Avrupa diğer ülkeler vaka sayılarını bildirirken, ülkemizde açıklanması, Sağlık Bakanlığının çok iyi çalıştı algısı oluşturuluyor, bir birlerinden bağımsız iki rakamın mukayesesi yapılarak salgın ciddiye alınmıyordu.

Oluşturulan bir diğer algı ile, ölüm sayıları ile ilgili oldu. Gerçek ölüm sayısının açıklanmaması, diğer ülkelerin ölüm sayıları ile kıyaslanınca, başarılı bir salgın politikası izlendiği algısı oluşturuldu. Bu saye de yine salgın halk tarafından ciddiye alınmadı.

Son kısıtlama tedbirleri ile vaka, hasta ve ölüm sayısı resmi bilgilere göre tavan yaparken, kısıtlamalar sonrası özellikle yoğun bakım hasta sayısının düştüğü ilan edildi. Bunca ölümden sonra, yoğun bakım hasta sayısının düşmesi normaldi. Bu sonuçlardan da bir algı oluşturulmaya başladı.

Sonrasında ise aşı gündemimize geldi. Geldi, gelecek laflarının ardından ilk parti aşılar geldi. İkinci partinin ise gelen sayısı bile net olarak belli değil. An itibariyle Sağlık Bakanlığı aşı takvimi konusunda tatmin edici değil.

Malum banka ve resmi dairlerde çok sık karşılaştığımız bir sorun var.

sistem arızalı”

Tabipler birliğinin açıklamasına göre de, Sağlık Bakanlığı sistemi arızalı. Gerçekten arızalı mı, yoksa zaman kazanmak için bir taktik mi?

Bunca algı oluşturma taktiklerinden sonra, sistem arızası çok inandırıcı gelmiyor.


Bu haber 149 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 8.6933 8.6586
Euro (EUR) 10.3538 10.3125
Sterlin (GBP) 12.0936 12.0045