18 Nisan 2020 / Cumartesi

MEDİKAL MASKE ÜRETMEK CİDDİ BİR İŞTİR

MEDİKAL MASKE ÜRETMEK CİDDİ BİR İŞTİR

Çin’de başlayıp tüm dünyayı ve ülkemizi tehdit eden Corona Virüs salgını ile baş gösteren Covid-19 hastalığı tüm dünyanın küresel salgınlara karşı ne derece hazırlıksız ve çaresiz kaldığını gösterdi.

 

Covid-19 için orta/uzun vadede ilaç ve aşı için çalışma yapılırken, salgından korunmanın en güvenli yolunun sosyal mesafe ve kişisel izolasyon olduğu ortada. Bunları sağlayabilmek için kullanılacak en önemli materyal ise yüz maskeleri oldu. Daha düne kadar çok basit bir ürün gibi görülen maskelerin önemi son dönemlerde daha fazla ortaya çıkmaya başladı.

Dünyada maskeye olan talep öylesine arttı ki, devletler adeta korsanlık yaparak, başka devletlerin maskelerine el koyar hale geldi. Bu ülkelerin içinde teknoloji ve ekonomi olarak çok güçlü gördüğümüz ülkeler de var.

Şimdi sorulması gereken soru şudur? Bu denli güçlü ülkeler maske üretmekten mi aciz? Neden bu ülkelerde, evlerde, atölyelerde maske üretilmiyor?

Evet, bütün bu ülkeler bu maskeleri üretmekten an itibari ile aciz.

 

NEDEN?

Yazımın başlığında bu sorunun cevabı gizli. Medikal maskeleri üretmek çok ciddi bir iştir.

 

Tıbbi Cihazlar için Kalite Sistemi (EN 46001 / ISO 13485) nedir?

Tıbbi cihaz üreticileri mevcut yasal zorunlulukların gereklerini yerine getirmek, müşteri memnuniyetini sağlamak, şirket içi verimliliği arttırmak ve açılabilecek davalara karşı yasal bir güvence oluşturmak için kalite sistemi kurma ve belgelendirme ihtiyacı hissettirmektedir. EN 46001 / ISO 13485 Yönetim Sistemi, ISO 9000 Kalite Yönetim istemi gereklilikleri de dahil olmak üzere tıbbi cihaz üreticileri için ek özel şartları içermektedir.

Ürünlerine CE işareti koyması gereken firmalar Ek I ve Ek II modüllerini kullanmak zorunda olduklarında EN 46001 / ISO 13485 belgesi de almaları gerekmektedir. ISO 13485:2003 standardı tıbbi cihazlar konusunda çalışanlar için kalite sisteminin gerektirdiği özel talepleri belirler.

 

Medikal ürünleri üretmek bu kadar ciddi ve sorumluluk gerektiren bir işken;

Bazı aklı evvlellerin sosyal medyada veya sözde medya organlarında tekstil/konfeksiyon atölyelerinde neden maske dikilmediğini sorgulamaları, bazı kurum ve şirketleri hedef almaları nasıl açıklanabilir?

1. Bu işleri bilmeyecek kadar cahillerdir.

2. Çıkar hesapları vardır.

3. Birileri adına kiralık medya katili rolünü üstlenmişlerdir.

Bilindiği gibi, Bursa tekstil ve konfeksiyonda Türkiye’nin en önemli merkezi ve devasa konfeksiyon üretim tesisleri var. İşte bu akıl küpleri Bursa’da neden maske üretilmiyor diye ortaya bir iddia atıyorlar. Sorguladıkları ise, BTSO ve büyük konfeksiyon üreticisi firmalar. Bilimsel akıl ve gerçekten uzak bu iddialara da, yine düşünmek ve sorgulamaktan aciz muhteremler tabiri caiz ise sazan gibi atlıyor.

 

Ciddi bir üretim kapasitesine sahip konfeksiyon üreticisi dostumuzun söyledikleri;

Maske satışı yasaklanmadan önce çok ciddi boyutlarda maske siparişleri aldık ve bunu üretebilecek kapasitemiz vardı. Ancak, bu talepleri vicdanen kabul etmedim. Zira, ürettiğimiz maskeler kullananın ağız ve burun bölgesi ile temas edecek. Tıp insanları Corona Virüsü’nün insan vücuduna giriş yeri olarak gösterdikleri bölgeler.

İşletmemiz konfeksiyon üretimi için standartların üzerinde temiz olsa da, maske üretimi için uygun değil. Ayrıca personelin enfekte olup olmadığını da bilmiyoruz. Bir elemanın elinden günde yaklaşık ikibin maske geçer. Sadece birinin enfekte olması bile, virüsün binlerce kişiye direkt olarak bulaşmasına sebep olur.

Bundan dolayı, maske üretimine girmedik. İşletmemiz ihracat ağırlıklı çalışıyor. Şu anda ihracat olmadığı için işletmemiz kapalı. Ve biz konfeksiyondan daha çok para kazanacağımız halde, vicdanen rahat olamayacağımız için maske siparişi almadık.

 

Tüm dünya ile birlikte Türkiye’nin de başa çıkmak için büyük savaş verdiği Covid-19 hastalığını fırsat bilip algı operasyonları yapmak, bu zor günlerde ülkeye en büyük ihanettir.

Aşağıda medikal maske üretimi ile ilgi linklerden ne demek istediğim daha iyi anlaşılabilir.

 

https://www.youtube.com/watch?v=IgUelMIuTdw&fbclid=IwAR2r6GegFJLpc8AYTSxi9HT_-u0ihL3tEzZ384RwJfg36I1VuY-9x7EKme0

 

https://www.youtube.com/watch?v=_jWt-4YKBq4&fbclid=IwAR0I_jEItO04dJ5fBx8m4Rxoyv_lD9PX7-kP4CcEWXFnxL4SjVRIAfCxrCw

 

https://www.youtube.com/watch?v=RE24kAjJh10&fbclid=IwAR1vJqC-2F4acoTuPwwmsvSEVKc5sN63R-17tWGu3JCg_elGkd2jCpP4kjo


Bu haber 1079 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.3803 13.3269
Euro (EUR) 15.1548 15.0943
Sterlin (GBP) 17.8451 17.7135