07 Şubat 2020 / Cuma

BURSA’NIN BİR YILDIZI DAHA VARMIŞ “EMRULLAH ALİ YILDIZ”

BURSA’NIN BİR YILDIZI DAHA VARMIŞ “EMRULLAH ALİ YILDIZ”

Sunay Akın Bursa’ya gelmemiş olsa ve dahi o gösteriyi izlememiş olsak Bursa’nın gerçek bir yıldızından haberimiz olmayacaktı.Bursa’nın toprağı, havası, suyu mudur bilmem ama, bir çok değer ve dehanın çıkış yeri olmuştur. Biraz popüler kültür baskısı biraz bizlerin ilgisizliği bizleri değerlerimizden uzaklaştırdı.

 

İşte o gece, çoğunuzun bilmediği, adını ilk defa duyduğu Emrullah Ali Yıldız ile tanıştı.

Ne diyordu o gece Sunay Akın;

"Devletleri güçlü yapan ekonomi veya ordu falan değildir. Ülkeleri güçlü yapan bilgidir. Bilgi üretilebilen ve yönetilebilen bir güçtür. Kısacası bilgi en büyük güçtür. Bilgi hayatta bir meslek sahibi olmak için kullanılan bir şey değildir. Müzeler de bilginin mabedidir. Müzeler toplumların belleğidir. Senin için hafıza ve bellek neyse ülke için de müze odur. Alzheimer nasıl insanların en korktuğu hastalıksa ve insanı adeta yok oluşa götürüyorsa hafızasını kaybeden milletler de yok olmaya mahkumdurlar"

Bu sayede Oyuncakçı Adam’ın hayatının sadece oyuncak olmadığını gördük. Aslında bütün hikaye oyuncak ile başlamıştı.

 

BİR DAHİ

Cumhuriyet'in ilk pilotlarından olan ve Bursa'nın yetiştirdiği önemli bilim insanlarından biri olan Emrullah Ali Yıldız büyük bir mucit ve pilot. Kendisi Bursalıdır ve maalesef birçok bilim adamı gibi onun da değeri bilinmemiştir. Birçok icat yapmıştır ama Türkiye'de bu icatları üretecek sanayi ve sermaye olmadığı için Amerikalılara satılmıştır bütün buluşları. NASA'ya, General Electric gibi dev yerlere icatlarını satan bu değerli adamı memleketi Bursa. (Sunay Akın)

1909 yılında Bursa’da dünyaya gelir. Vidin’li baba ve Kafkas bir annenin oğludur. 1926’da 17 yaşında iken Türk Tayyare Cemiyeti (T.Ta.C.) tarafından İstanbul Yeşilköy’de açılan Tayyare Makinist Mektebine girer. 1927 yılında okulu birincilikle bitirir. Okul Hava Kuvvetlerine makinist yetiştirmek üzere açılmış Küçük Zabit (Astsubay) okuludur. Okula girişte imzalatılan taahhütname gereği mezun olanlar 4 yıl mecburi hizmet yapmak zorundadırlar.

Emrullah Âli Yıldız, 1928-1931 yılları arasında Eskişehir Askeri Hava Okulu Hazırlama Bölüğünde, Tayyare Makinisti olarak görev yapar. Bu görevi sırasında 1930 Ağrı isyanı olarak bilinen ayaklanmanın bastırılması için doğuda görevlendirilen tayyare bölüğünde yer alır. Görev bitimi Eskişehir’e döndüğünde karar vermiştir. 1931 yılında mecburi hizmeti biter bitmez Hava Kuvvetlerinden istifa eder.

Bursa’ya dönen Emrullah Âli Yıldız kardeşlerinin yanında fotoğrafçılığa başlar. Ancak havacılık aşkı içinde yaşamaya devam eder. 1934 yılında Bursa Halkevi tarafından kurulan havacılık kulübünün kaptanı Emrullah Âli Yıldız’dır. Zaten o tarihte üzerinde çalıştığı “Bursa Yelkenlisi” adını verdiği planörü yapması bu Kulübün kurulmasını sağlamıştır.

Tamamen kendi düşüncesi ve parasıyla yaptığı Bursa Yelkenlisi ile Ziraat Mektebi yakınlarında uçuş tecrübeleri yapmaya başlar. Bursa Yelkenlisinin gövdesi 6 metre, kanat açıklığı ise 12 metredir. Emrullah Âli Yıldızın bu denemeleri ile ilgili haberler ulusal gazetelere yansımaya başlamıştır.

Bursa Yelkenlisi ile ilgili haberleri okuyan THK Başkanı Fuat Bulca, Emrullah Âli Yıldızı bir mektupla, oluşturdukları Türkkuşuna çağırır. 22 Mayıs 1935’te kuruluşundan 19 gün sonra Emrullah Âli Yıldız da Türkkuşunda’dır.

 

12 HAZİRAN 1938 E. ALİ YILDIZ’IN DÜNYA REKORU

İnönü Yüksek Planör Kampında Dünya rekoru kırılması o günün dergilerine şöyle yansır. Türkkuşu öğretmeni pilot Emrullah Âli Yıldız, Ş-5 (İki kişilik) planör ile yanında öğretmen adayı Sezai Göksu ile birlikte Eskişehir/ İnönü’de 14 saat 20 dakika havada kalarak rekor kırmıştır. Kalkışını İnönü “C” tepesinden yapan Emrullah Âli Yıldız o yıllardaki dünya rekoru olan 13 saat 59 dakikayı, 21 dakika geçerek geliştirmiştir.

 

THK GN. BŞK. ŞÜKRÜ KOÇAK’IN ÖZEL EMRİ.

E.Âli Yıldız ile yapılan bir söyleşide anlatılanları okuyunca hayretler içerisinde kalmamak mümkün değil.

“Bütün güçlüklere rağmen Nuri Demirağ çok sayıda uçak üretti (NuD-36) ve hatta üretilen bu uçaklardan Türk Hava Kurumu’da satın almak için sipariş verdi. O tarihte THK Genel Başkanı Şükrü Koçak’tı. Şükrü Koçak bir gün beni Nuri Demirağ fabrikasına uçakları görmem için gönderdi. Yetkililer uçakları bana tanıttıktan sonra ben de uçtum, o uçaklardan biriyle. Hatta uçakla akrobasi dahi yaptım. Dönüşte olumlu rapor verdim Türk Hava Kurumuna ”

Anlaşılacağı üzere Nuri Demirağ üretimi uçakların ne kadar başarılı oldukları, onları test eden Türkkuşu pilotu tarafından da onaylanmış oluyor. Sonuç: Şükrü Koçak’ın başkanlığındaki THK uçakları almaktan vazgeçiyor ve/veya vazgeçiriliyor.

Kanatlı uçaklar için Değişken açılı pervane mekanizması

Yayınlanma numarası US2747675 A

Yayın türü Onay

Yayın tarihi 29 May 1956

Dosya kabul tarihi 1 Ağu 1952

Rüçhan tarihi 1 Ağu 1952

Buluş Sahipleri Yıldız Emrullah Ali

Orijinal Hak Sahibi Yıldız Emrullah Ali

-------------/----------

"Hafızasını kaybeden milletler yok olmaya mahkumdur" (Sunay Akın)

---/-------

"E.Âli Yıldız :" Evet bir çok icatlarımın yanında model uçak motoru imalatım da vardı. Bunlara çok emek verdim. Ama kıymet bilen olmadı... Helikopter patentini de 1956'da aldım. Ancak ona da ilgi duyan olmadı. Dikey kalkış yapan Harrier'e benzer bir patent çalışmam daha olmuştu. İlgisizlik nedeniyle bunu da değerlendiremedim. Sonraki yıllarda Harrier uçağını görünce içim sızladı!..."

Gökteki Venüs Kitabından

----/----

Emrullah Ali Yıldız, 1940 yılından başlayarak, otomatik paraşüt açma mekanizması üzerinde çalışmış ve başarılı olarak bir ürün icat etmiştir.

Bu mekanizma üzerine bağlanan irtifa birimine göre paraşütü otomatik olarak açmaktadır.

İcadından dolayı THK tarafından Emrullah Ali Yıldız’a bir ihtira beratı (başarı belgesi) verilmiştir!

Maddi imkansızlıklar ve seri üretime geçemediği için, bin dolar gibi komik bir rakama patent ABD patent enstitüsüne satılmıştır.

Emrullah Ali Yıldız’ın icatları bununla sınırlı değildir.

Dünyada ilk kez kendi etrafında dönebilen pervane sistemi ile tam otomatik fotoğraf makinası (banyo-baskı dahil) icatları Emrullah Ali Yıldız’a aittir.


Bu haber 597 kez okunmuştur.


Makalenin Fotoğraf Galerisi

Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 8.6933 8.6586
Euro (EUR) 10.3538 10.3125
Sterlin (GBP) 12.0936 12.0045