24 Aralık 2018 / Pazartesi

Günah keçisi "Plastik"

Günah keçisi

Son yıllarda dünyamızı olumsuz etkileyen faktörlerin başında çevre kirliliği geliyor. Birçok kurum bu konuda fikir bildiriyor, çözüm yolları arıyor. Endüstri ve tüketimin artış hızına paralel artış göstermeyen tüketici bilinci sonunda dünyamızı yaşanma ve nefes alamaz bir hale getiriyor. Çevre kirliliği sadece insanı değil, tüm dünyayı ve üzerinde yaşayan canlıları etkilemeye devam ediyor.

 

Sanayi devrimine kadar bilinen tüm üretim malzemeleri genelde doğada yalın hali ile bulunanlardı. Sanayi devrimi ile birlikte birçok malzeme muhtelif kimyasal tepkimelere sokularak yeni malzemeler elde edildi. Bu yeni malzemelerin en önemlisi ise petrol ve kömürden elde edilen halk tabiri plastik ürünlerdi. Genelde de bunlara sentetik ürünler dedik.

Zaman içinde sentetik dediğimiz bu ürünler hayatımızın her alanına girdi ve hayatımızın kaçınılmaz bir parçası oldu. Her ne kadar bilim insanları yeni ürünler peşinde koşsa da, bunlar genellikle kompozit malzeme olarak adlandırılıyor, yeterince ilgi görmedi. Zira hala plastiğin yerini tam olarak tutacak malzemeler geliştirilemedi. Geliştirilenler ise üretim maliyetlerinin yüksekliği yüzünden tercih edilmiyor.

Ayrıca, kompozit malzemeler genel anlamı ile dönüşümü mümkün olmayan malzemeler. Bu durumda, kompozit malzemelerin yoğun kullanılmasıyla orta gelecekte geri dönüştürülmeyen atıklar sorunu baş gösterecek.

 

Günah keçisi plastik.

Çevre ile ilgilenen kişi ve kurumların hedefinde olan ürün ise plastik. Çevre kirliliğinin bir numaralı faali plastik gibi gösterilip, plastiğe karşı adeta bir savaş açılmış durumda. Plastik petrol ve kömürün neredeyse çöp olarak nitelenen, yakıt olarak kullanılmayan atıklarından elde edilen bir ürün. Bu tür fosil yakıtları kullandığımız sürece plastik hayatımızda olacak. Çevre dostu olarak tanımlanan kağıt ve cam da aslında bir kimyasal raksiyonun neticeleridir. Kaldı ki petrol ve kömür de hammadde olarak doğada yalın olarak bulunur ve dünyanın yapısında doğal olarak vardır. Bir anlamda sentetik dediğimiz ürünler ne kadar doğanın parçasıysa, doğal dediğimiz ürünler de bir o kadar sentetiktir.

Plastiklerin özelliklerinden biraz bahsetmek gerekir. Bu sayede plastikleri daha yakından tanımış oluruz.

 

%100 dönüşüm;

Plastiklerin neredeyse tamamı %100 dönüşebilme özelliğine sahiptir. Bu sayede hammadde ihtiyacı çok minimuma indirilmektedir. Ayrıca plastikler defalarca dönüşebilme özelliğinden dolayı ekonomiktir.

 

Plastikler bakteri üretmez;

Plastikler, cam gibi bakteri üretmeyen bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayı gıda ve tıp gibi alanlarda sıkça kullanılırlar.

 

Üretim maliyetleri düşüktür;

Plastik hammaddenin üretimi petrokimya tesislerinde olur. Göreceli olarak pahalı bir üretim ve teknoloji olarak gözükse de, esas olan ham petrolden yakıt üretimidir. Plastikler üretim artıklarından yan ürün olarak çıkar. Dolayısı ile üretim maliyeti düşüktür.

 

Plastiğin geri dönüşüm maliyeti düşüktür.

Camın geri dönüşümü için gerekli olan sıcaklık 1600 santigrat derecedir. Plastik çeşitlerinde gerekli en yüksek sıcaklık 370 santigrat dercedir. Camı dönüştürmek için gerekli olan sıcaklığı elde etmek için kullanacağınız enerji ve oluşacak kirliliği, plastiği dönüştürmek için gerekli sıcaklıkla mukayese ettiğinizde, plastiğin günah keçisi olmadığını ve haksız yere kötülendiğini anlayacaksınız.

 

Ne yapmak gerek?

Çevre kirliliğinin en büyük nedeni atık yönetiminde oluşan eksiklikler ve beceriksizliklerdir. Atık yönetimini iyi yönetilmediği sürece her türlü atık, çevre kirliliğine sebep olacaktır. Bu durumun önüne geçmek için, insanların atık ve çöp konusunda eğitilmeleri gerekiyor.

Gelişmiş ekonomilerde, tüketiciler plastik ürünler konusunda geri dönüşümden elde edilmiş ürünleri tercih ediyor. Bizim gibi ülkelerde ise, geri dönüşüm ürünleri ikinci sınıf ürün kabul ediliyor. Tüketicilerin bu konuda eğitilmesi ilk şartlardan biri.

Ülke yöneticilerinin ise geri dönüşüm ve atık yönetimi konusunda çok daha ciddi hamleler yapması, geri dönüşümü desteklemesi gerekiyor. Tüketicilerin atık ayrımında bilinçli olması için, gerektiğinde atık ayrışımı yapan tüketicileri çevre konulu vergilerde ödüllendirmesi önemli bir adım olacaktır.

Çevre bilinci ve atık yönetimi konusunda bilinçlenme ilkokul seviyelerinde aşılanacak kadar ülke için önemlidir. Gerek sağlıklı ve yaşanabilir çevre, gerekse ülke ekonomisin geleceği için atıklar önemli bir yer tutmakta. Bu yapıldığı takdirde hammadde  ve enerji israfının önüne geçilmiş olacaktır.

Unutulmamalıdır ki, bir ürünü geri dönüştürmek, yenisini üretmekte daha ekonomik ve çevrecidir.


Bu haber 1038 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 8.6933 8.6586
Euro (EUR) 10.3538 10.3125
Sterlin (GBP) 12.0936 12.0045