22 Mayıs 2021 / Cumartesi

BURSA HAFIZALARI YOK

BURSA HAFIZALARI YOK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Bursa ziyeretleri kapsamında Gökdere Millet Bahçesi'nin temelini attı.Gerek Bakan gerekse Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursayı yöneten bürokratların büyük bir kısmının Bursa hafızası olmadığı için gereksiz ve riskli bir yatırımla devletin ve milletin parası ile yatırım hovardalığı yapmaya devam ediyorlar.

Bursa, Uludağ'ın yamaçlarına kurulmuş ve Uludağı doksan derecelik açılarla kesen vadilerin arasındadır. Bu coğrafi yapıdan dolayı Bursa her daim bir sel baskını riski ile birlikte yaşamaktadır.

Daha önceki dönem Belediye Başkanlarından rahmetli Hikmet Şahin'de özellikle DSİ nin tüm uyarılarına rağmen trilyonlarca parayı Nilüfer Deresi'nin geçtiği vadiye yatırmıştı. Nilüfer Vadisi olarak nitelenen bölge birinci yılını doldurmadan sel baskınında uğramış, alanda yapılan yapılar neredeyse çatılarına kadar suyun altındas kalmıştı.

DSİ,  bu alanda defalarca sel baskını yaşandığını ve dolayısı ile bölgeye insanların bulunabileceği yatırımın riskli olduğunu belirtmişti. Ancak, tüm uyarılar gözardı edilerek yatırım yapılmış, sel baskını sonrası kullanılmaz hale gelmişti.

Temeli atılan Gökdere Millet Bahçesi'de aynı şekilde bir vadi içinde ve oldukça yüksek sel baskını riskine sahip bir alan. 1989 yılında gelen sel baskını ve sonrası yaşananlar hala aklımızda. O günün görüntüleri dehşet vericiydi. Aynı alanda 2001 yılında da ucuz atlatılan bir sel felaketi yaşandı.

Bütün bunlar ve benzeri birçok sel felaketi Bursa'nın hafızasında duruyor. Yapılacak yatırımlar ve yaşam alanlarında oluşacak bir sel felaketinde meydana gelecek maddi kaybı Belediye Başkanı cebinden mi ödeyecek? Daha acı olanı ise,olası bir felakette yaşanacak can kaybının vebali kimin üzerine olacak? Yoksa, mukadderat, bu işin fıtratında var mı diyerek geçiştirilecek?

Bu yazı, tarihe not düşmek ve olamasını asla arzu etmediğimiz, ancak olması durumunda bu konuda karar verenler hakkında bir suç duyurusu olması sebebi ile yazılmıştır.

Doğa asla şakaya gelmez, tedbirsizliği, ona karşı gelmeyi affetmez. 

Haber: Metin ESKİN


Bu haber 325 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.3803 13.3269
Euro (EUR) 15.1548 15.0943
Sterlin (GBP) 17.8451 17.7135