03 Eylül 2019 / Salı

HERBOKOLOG , İNTİHALCİ SAHTEKAR İYİ OKU

HERBOKOLOG , İNTİHALCİ SAHTEKAR İYİ OKU

Bursa medyasının “duayen, fenomen,üstat, herbokolog ve İNTİHALCİ” köşe yazarı instagram üzerinden bana çaktığını zannetmiş. Ancak çakılan kendisi oldu.

Şimdi bu çakılma hikayesini yazalım.

Yazının içinde çok fazla geçişler olacaktır. Şimdiden özür dilerim.

İntihalci ile Facebook mecrasında ortak bir arkadaşımız var ki, isimler an itibari ile önemli değil.

Ortak arkadaşımız sosyal medyada, otomobilin yokuşta boşa atılması ile tasarruf olup, olmayacağı konusunda birazda esprili bir sorusu vardı.

Bu soruya;

Güvenli sürüş teknikleri kapsamında, rampaların çıkılan vitesle inilmesi gerektiğini bildirmekle birlikte, son akaryakıt zamlarından sonra boşta in diye esprili bir cevap yazdım.

Hebokolog, duayen intihalci;

Yokuşu boşta inmekler, viteste inmek arasında yakıt sarfiyatı açısından fark yoktur diye bilimsel bir açıklama yaptı. Kendisi her konunun uzmanıdır.

Şimdi biraz bu hebokolog duayeni biraz tanıyalım.

Basın etik kuralları diye ahkam kesen, ahlak abidesi bu zat-ı muhterem, intihal konusunda çok ciddi kelamlar etti. Ancak, etik dediğinizde bakkaldan ETİ ürünleri almaya gidecek kadar duayen olan bu şahsın en önemli uzmanlık konusu “İNTİHAL”
Google denilen motora “pilav üstü döner” yazın ve bu herbokologun pilav üstü döner yazısını okuyup karşılaştırırsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

Biz şimdi otomobil konusuna geri dönelim;

Söz konusu paylaşıma verdiğim cevaplar ve yorumlarım sonrası bu şahıs paylaşımlarını sildi.

Ve dün;

Kimin olduğunu bilmediğim bir otomobilin gösterge panelinin fotoğrafını çekerek paylaşıp, fotoğrafın altına şu yorumu yapmış;

“Yokuş aşağı inen bir aracın yakıt değeri şekilde görünüyor… Boşta inmek daha iyidir diyen bilyalı araç sahibi ineklere inanmayın…”

Şimdi tane, tane anlatalım,

Boşta inmek daha iyidir demedim. Akaryakıt zamlarına bir gönderme yaptım. İdrak yolları, idrar yolları kadar açık olmadığından hoş görmek gerek.

İşin teknik taraflarına gelecek olursak;

Fosil yakıtlı motorların saat başına en az yakıt harcadığı an, rölanti devridir. Ancak Km/h başına bakıldığında en verimsiz motor devridir. Zira araç hareket halinde değildir.

Ancak sıfır motorlu arabalar (mekanik vites olmak kaydı ile) motor sıkılığından dolayı eğimsiz bir yolda, çok düşük hızla rölantide yol alır. Ancak bu verimsiz olduğu kadar, motorun sağlığı açısından iyi değildir ve bu sürüşün sürekliliği yoktur, kısa bir mesafe sonunda motor stop eder.

Otomotiv endüstrisinde çalışan mühendislerin en büyük mesailerinden biri, araçlardaki tork gücünü arttırarak, daha az yakıtla daha çok verim alma üzerinedir. Ancak, hiçbir mühendislik çalışması, rölanti devrinden, en yüksek verimi almayı başaramadı. Ancak yapılan her çalışma bu değerlere biraz daha yaklaştı.

Enerjinin soğrulması yasası gereğince bu asla ulaşılamayacak bir değer.

Enerjiyi ne kadar uzağa ve farklılaştırarak iletirseniz, enerji o kadar soğrulur. Böyle olmasaydı, elektrik motorlarından sonsuz enerji elde edebilirdik.

Başka bir deyişle 1 KW enerji harcayarak, 1 KW enerji elde edemezsiniz.

Otomobillere dönecek olursak, rölantide çalışan bir otomobili hareket ettirmek için gaz pedalına dokunduğunuz anda motor devriniz yükselecektir. Motor devri, rölanti devri üstüne çıktığında da artık daha fazla enerji tüketeceksiniz demektir. Burada önemli tüketilen enerjinin ne kadar verimli olduğudur. İşte aracınızdaki vites kutusu bu işe yarar. Daha az enerji ile, daha çok verim.

Genel itibariyle, tekerlek devri ile, motor devrinin aynı olduğu hareket tüketim/verim ortalamasının en normal olduğu durumdur. İşte mühendislik çalışmaları, bunun üzerinedir. Düşük motor devrinde, yüksek tekerlek devri.

Şimdi gelelim yokuş aşağı meselesine;

Eğer yokuş aşağı inerken ayağınız sürekli frende ve tekerlek devir hızınız, motor devrinden düşük ise verimsiz bir sürüşe sahipsiniz demektir. Bunu viteste yapsanız bile, eğer dördüncü vitesle çıktığınız bir yokuşu, üçüncü vitesin kompresöründe inerseniz yine sürüşünüz verimsizdir. Ancak aynı yokuşu beşinci vites, duble gazla inerseniz, sürüşünüz verimli olmakla beraber, önceden Hamitler Mezarlığı’ndan rezervasyon yaptırmanız gerek.

Eğer kullandığınız araç manuel vitesli ve yakıt sarfiyat göstergesi mekanik ise;

Aracınız hareket halinde olmasına rağmen, sistem aracı hareketsiz kabul eder ve gösterge panelinde sarfiyat max. Düzeyde görülür.

Sözüm ona bana çaktığını zanneden herbokolog, duayen, üstat, fenomen ve intihalci;

Sen yanlış adama çatıyorsun.

Bir bilgisayar yazılımcısına yancılık yapınca kendini yazılım uzmanı sanan, bir otomobilin direksiyonuna oturunca kendini otomotiv mühendisi sanan zavallı.

Senin bildiğini sandıkların, benim unuttuklarım.

Şimdi soracaksın bu yazdıklarımı nerden biliyorum. Evet mühendis değilim.

Birincisi;

Rahmetli amcam İstanbul Anadolu yakasının en iyi oto tamircilerindendi. Yenileyici değil gerçek tamirci. Motorun rölantisini, motor kapağının üstüne 1 cm çapında su borusu koyup test edenlerden. Kadıköy’de Hasanpaşa dolmuş durağında herhangi bir dolmuşa binip; “Bursalı Şemsi Usta’ya gideceğim” dedin mi, dükkanın kapısı önünde bırakırlardı. Ali Şen, Emin Cankurtaran vs amcamın müşterisi ve dostlarıydı.

İkincisi;

Türkiye’de uygulana en iyi EML programında okudum. Tophane EML Makina Model mezunuyum. Bu ne mi anlam ifade ediyor?

Anlatayım;

Sağ olanlara Allah uzun ömür versin, ölenlere de Allah gani gani rahmet eylesin. Muhteşem öğretmenlerden, çok özel dersler aldık.

Mesela;

Güç kaynakları dersi. Bu dersin basılı bir kitabı yoktu. Konular mı, nükleer, hidro ve termik santraller, fosil yakıtlı motorlar çalışma prensipleri. Bunca geçen seneye rağmen şema çizerek hala anlatabilirim. Zira, ezberlemedik, öğrendik. Rahmetli olan İsmail Cavit Karatepe’den Allah razı olsun.

Mesela;

Mekanik. Dersin ne olduğunu anlatmaya gerek var mı? Makine Mühendisliği, ikinci sınıf dersleri. Bu dersin de basılı kitabı yoktu. İrfan Hoca’ma Allah’tan rahmet dilerim.

Mesela cisimlerin dayanımı;

Makine mühendisliği ikinci sınıf statik dersi. Yine, basılı kitabı olmayan bir ders. Ali Altınipek Hocam’dan da Allah razı olsun, uzun ömürler versin.

Mesela üretim ve insan ilişkileri;

Üretim sürecinde sosyal güvenlik, iş hukuku, sendika, gerev, lokavt vs. Abdi Öziş Hocan’dan Allah razı olsun, uzun ömürler versin.

Seyfettin Tüfekçioğlu (Efsane Seyfi Baba), atölye şefimiz Celal Tunç, atölye hocamız Ahmet Güç, Türkçe hocam Kemal İmer ve ismini sayamadığım diğer tüm Meslek Lisesi öğretmenlerim.

Pilav üstü dönerci, intihalci ve herbokolog, konuşuyorsak bir sebebi var.

Aklınca benimle dalga geçip; “bilyalı araç sahibi inek” diyorsun ya;

Demiştim, senin bildiğini sandıkların, bizim unuttuklarımız. Biraz düşününce aklıma neler geldi.

Bilyalı araca gelince;

Ben araba kullanmayı 200 lük Dodge’de öğrendim. Köy yollarında, dağda, bayırda, karda, buzda FE-KA, Ford minibüs kullandım. Askerde REO, MAN ve sıfır Km Unimog kullandım. Daha sayayım mı? Ancak ben bu araçları sadece kullanmadım, kaputunu açtım, altına yattım. Yani senin gibi direksiyona geçip sadece araba dehlemedim.

İnekliğime gelince, eh bu kadar bilgiyi çıkına doldurunca inek diyorlar. Sorun yok. Senin gibi zır cahilin önde gideni olmaktansa, inek olmayı tercih ederim.

Sen ki;

İntihalin babasını yapıp ve buna rağmen bütün yüzsüzlüğün ile ortalarda dolanarak ben gazeteciyim diyebiliyorsun. Demek ki alıcın var. Pazarın bereketli olsun.

"Son yıllarda onlarca çocuk ve kadın tacizi, tecavüzü olaylarına tanık olma inancını yaşıyoruz" diye yazacak kadar insanlıktan uzaklaşan.

Herbokolog , intihalci sahtekar;

 

Gözüm her daim üstünde. 
Ben var oldukça saha rahat yüzü yok.


Bu haber 1083 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 9.4887 9.4508
Euro (EUR) 11.0175 10.9735
Sterlin (GBP) 13.1103 13.0137