14 Mart 2021 / Pazar

14 MART’I HAK ETMİYOR...

14 MART’I HAK ETMİYOR...

14 Mart, ülkemizde TIP BAYRAMI olarak kutlanıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde de başka tarihlerde Tıp Bayramı benzeri kutlamalar oluyor. 

 

Ülkemizde kutlanan Tıp Bayramı'nın tarihsel gelişimine kısa bir alıntı ile bakalım.

"Tıp Bayramı, her Mart ayının 14'ünde kutlanan, Türkiye'de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.

14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifa'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu"

 

Bursa İl Sağlık Müdürlüğüne atanan Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın Covid-19 aşısı olması sonrasında; 

“her ne kadar bu süreçte sağlık çalışanları ön palana çıksa da başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere arkalarında dağ gibi destek veren kurumlar ve işadamlarını olduğunu belirterek, sürece destek veren herkese teşekkür etti” şeklinde bir haber bülteni olarak Belediye Basın Bürosu tarafından servis edildi.

Bursa İl Sağlık Müdürü bir cümle ile pandemin başından beri canla başla çalışan, yüzlerce canını kaybeden sağlık çalışanlarını bir çırpıda siliverdi.

Halk tarafından bilinen adı ile "Hipokrat Yemini" veya "Hekimlik Andında" geçen cümle şöyle demekte;

 

"Mesleğimi bana öğretenlere, meslektaşlarıma ve öğrencilerime hak ettikleri saygıyı ve minnettarlığı göstereceğime... Kararlılıkla, özgürce ve onurum üzerine,

Ant içerim"

 

İl Sağlık Müdürü, onuru üzerine ettiği yeminde hocalarına, meslektaşlarına, öğrencilerine verdiği andı ikbali, güç odaklarına şirin gözükmek için çiğnemiştir. Bundan doılayı ne  14 Mart kutlamasını, ne de bir kalemde emeklerini, canlarını yok saydığı hekimlerin 14 Mart'ını kutlamayı hak etmiyor.

Haber : Metin ESKİN


Bu haber 355 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.3803 13.3269
Euro (EUR) 15.1548 15.0943
Sterlin (GBP) 17.8451 17.7135