26 Ocak 2021 / Salı

UĞUR MUMCU UNUTULMADI...

UĞUR MUMCU UNUTULMADI...

Bundan 28yıl önce 24 Ocak 1993'te Ankara'da bombalı bir suikastle katledilen, cesur, yürekli, namuslu gazeteciliğin yüzakı Uğur Mumcu, ÇGD'nin öncülüğunde düzenlenen bir yürüyüşle Bursa'da da anıldı.

 

Setbaşı Mahfel'de başlayan yürüyüşe, gazetecilerin yanısıra CHP Bursa milletvekilleri Orhan Sarıbal, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, CHP İl Başkanı İsmet Karaca, Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, sendikacılar, akademik odaların temsilcileri ve Uğur Mumcu'nun dostları katıldı.

 

Yürüyüşden önce ÇGD Bursa Şube Başkanı Rabia Deniz, Uğur Mumcu'nun gazetecilği ve katledilişi ile ilgili basın açıklamasını okudu, hiç dinmeyen öfkeyi dile getirdi. Açıklamanın ardından anmaya katılanlar Atatürk anıtına çelenk bırakmak üzere yürüyüşe geçtiği sırada, polisle kısa süren bir gerginlik yaşandı. Bu sırada, "Özgür basın susturulamaz" sloganları atıldı. Atatürk anıtına çelenk konulacağı sırada da yine polisle anmaya katılanlar arasında yeni bir gerginlik çıktı. Polis İstiklal Marşı söylendiği sırada mikrofonun sesinin açılmasını istemiyordu. Sonra bu sorun da çözüldü, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından, çelengin anıta konmasıyla anma etkinliği sona erdi. Anma sırasında polisin sıkı güvenlik önlemleri dikkati çekti. Polis sayısının anmaya katılanlardan fazla olduğu rahatlıkla söylenebilir. Pandemi önlemleri nedeniyle katılım da oldukça düşüktü. Gazeteciler, siyasiler, sivil toplum temsilcileri bir kez daha Mumcu'yu unutmamış, unutturmamıştı.

Haber - Fotoğraf: Ahmet YILDIZ


Bu haber 265 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.3803 13.3269
Euro (EUR) 15.1548 15.0943
Sterlin (GBP) 17.8451 17.7135