29 Mart 2020 / Pazar

MASKELER SALGINI KÖRÜKLEMESİN

MASKELER SALGINI KÖRÜKLEMESİN

Çin’de başlayan ve tüm dünya ile birlikte ülkemizde de ölümlere sebebiyet veren Corona virüs salgınıyla birlikte en çok ihtiyaç duyulan kişisel hijyen ürünleri ve koruyucu malzemelere ihtiyaç son safhaya vardı.

 

İhtiyaç ile birlikte bu tür ürünlerde karaborsa başladı. Hatta durum öyle bir noktaya vardı ki, ülkeler, başka ülkelere giden tıbbi malzemelere el koymaya başladı..

Ülkemiz geneline bakınca bu tür malzemelere duyulan ihtiyaç ile birlikte neredeyse dikiş makinası olan her yerde tıbbi maskeler üretilmeye başladı.

Ancak bu üretimler insanları korumaktan ziyade, salgının daha da yayılmasına sebep olabilir.

 

Kullanılan genel itibariyle üç gruba ayrılıyor.

 

1. Tek kullanımlık kişisel hijyen ürünleri.

2. Tek kullanımlık cerrahi ürünler.

3. Tek kullanımlık yoğun bakım ürünleri.

 

Her üç grubunda üretim ve pazarlama proseslerini ortak noktaları kadar, farklı noktaları da var.

Üç ürününde kullanımı genel olarak tek seferliktir. Bazı cerrahi önlükler gerekli şartlar sağlandıktan sonra yıkanabilir özelliğe sahiptir. Ancak bunlar tek kullanımlık olanlardan farklıdır.

Adı üstünde, tek kullanımlık olanlar, kullanılan yerden çıktıktan sonra bir daha kullanılmazlar. Maskeler, eldivenler, muhtelif örtüler gibi.

 

Üretim prosesleri açısından ortak yanları;

 

1. Üretim alanlarında strerilazyon olmazsa olmazdır.

2. Hammade olarak kullanılan nonwovenın da hijyen kurallarına uygun yerlerde üretilip, ambalajlanması ve nakliyesi şarttır.

3. Üretimde çalışkanların kişisel hijyen kurallarına uyması ve denetlenmesi standartlar gereğidir.

4. Seri üretimde kullanılan makinalar tam otomatik olmalıdır.

 

Cerrahi ve yoğun bakım kişisel tüketim malzemeleri daha keskin çizgilere sahip bir üretim ve paketleme prosesine sahiptir.

Yukarıda anlatımlarıma ilaveten cerrahi ve yoğun bakım üretildiği alanlar sterilizasyon açısından, ters basıncın olduğu yerlerdir.

Bu ürünler tek kullanımlık olduğu için, tek olarak paketlenir.


 

BTSO bünyesinde bulunan BUTEKOM’un AR- GE merkezinde “Teknik Tekstile Geçişte Model Uygulamar” faslında bulunan;

Hijyen ve tıbbi tekstiller ile Koruyucu elbiseler konu başlıkları muhakkak daha çok dikkat ve ciddiyetle ele alınıp, bu ürünlerin dünya standartlarında üretilmesine önayak olunmalıdır. Bursa sanayisi, BTSO nun bilgi birikimi bunu yapabilecek güçtedir.

Yaşanan salgın göstermiştir ki, tek kullanımlık hijyen ve bakım ürünleri ile koruyucu elbiseler dünya üzerinde önemli bir yer tutmaktadır.

BTSO tarafından programa alınan bu konu hızlı bir şekilde üretime yansımalıdır.

Hali hazırda muhtelif tekstil vb atölyelerde üretilen kişisel koruma ürünleri insanları korumak veya salgını durdurmak yerine insan sağlığı açısından tehdit oluşturmakta ve salgının yayılmasında sebep olmaktadır.


Bu haber 1024 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.4510 13.3974
Euro (EUR) 15.2340 15.1732
Sterlin (GBP) 17.9317 17.7995