23 Ağustos 2019 / Cuma

Kaz Dağları Nöbeti İnandırıcı Gelmiyor

Kaz Dağları Nöbeti İnandırıcı Gelmiyor

Cumartesi gecesi yollara koyulup, Pazar sabahı Kaz Dağları “Su ve vicdan nöbetine” destek vermeye gittim. Bursa’dan yüzlerce insan, Türkiye’nin dört bir köşesinden o gün nöbete destek veren ellibin kişinin içinde birer damlaydık. Biliyorduk ki, damlaya damlaya göl olacağız.

Nöbet alanına geldiğimde, her yaş, statü, meslek grubundan binlerce insan bir olmuş, ülkemin doğasını, değerlerini alt üst edenlere karşı birleşmiş görüntüsü beni oldukça heyecanlandırdı.

İşte, tamam, oluyor, ülkemin özellikle de gençliği topraklarına sahip çıkıyor, emperyalizme karşı bayrak açmış, tek vücut olmuş direniyor dedim. Özlediğimiz, beklediğimiz bir tabloydu gördüklerim.

Nöbetten döndükten sonra;

Pazartesi sabahı ilk işim gördüklerimi, hissettiklerimi yazıya dökmekti. Elimden geldiğince, dilim döndüğünce anlatmaya, Kaz Dağları’nda yankılanan isyanın sesini duyurmaya çalıştım.

Gelelim düne;

Dün Bursa Orhaneli’de bir basın açıklaması yapıldı. Görevim ve sorumluluklarım gereği alandaydım. Orhaneli Termik Santrali senelerdir düzgün çalışmayan filtrelerden dolayı bacalarından çevreye zehir saçmaya devam ediyor. 17 Temmuz’da çıkan bir yasa ile termik santrallerin bacalarına filitre takması üç sene ertelendi. Bu süreçte termik santrallere ceza veya başkaca bir yaptırım uygulanmayacak.

Söz konusu santral yüzünden 30 Km çaplık bir alanda kanser vakaları, çocuk ölümleri artmış durumda. Bacalardan çıkan zehirli gaz ve partiküllerden dolayı bölgenin en önemli geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık durmuş durumda. Yapılabilen yerlerde ise, verim düşüklüğü ile birlikte zehirle buluşan ürünler sofralarımıza gelmekte.

 

Orhaneli nasıl bir yer?

Orhaneli, Uludağ’ın doğu tarafında konuşlanmış, dört bir yanı ormanlarla çevrili harika bir yer. Sadağı Kanyonu ve termal suları ile doğal bir cennet. Ege Bölgesi için Kaz Dağları ne ifade ediyorsa Uludağ’da o denli anlam ifade ediyor.

Ancak, Orhaneli bir yanda kalorisi düşük ve yüksek kükürt oranlı kömürle çalışan termik santral ve kömür ocakları, krom madeni ile günden güne yok oluyor.

 

İznik’te ne olacak?

Bursa’nın ilçelerinden olan İznik  “Unesco Kültür Mirası” geçici listesinde olan, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli merkezlerinden biri.

İznik, binlerce yıldır, onlarca medeniye ev sahipliği yapmış, her santimetre toprağı birinci sınıf tarım arazisi olan, İznik Gölü doğal güzelliği kadar, mikro sera etkisi ile bir tarımda birden fazla ürün almasını sağlamakta.

 

Bitmedi;

İznik gölü, güneş batışının dünyada en iyi görüntülendiği üç yerden biri. Zeytin’i ve Müşkile Üzümü ile kendi markasını oluşturan, dünyanın en önemli çini merkezlerinden biri.

İznik’i anlatmaya başlasam sayfalar yetmez.

Şimdi;

İznik’te  İznik Gölü havzası üzerinde bulunan ve 700 bine yakın meşe ve kayın ağaçlarının olduğu Aydınlar köyü Dibek mevkiindeki maden sahası masaya yatırıldı.

Günde 216 kilo dinamit patlatılmasıyla yeraltı su kaynakları yatak değiştirecek. Evlerde kalıcı hasar olacak. Ağır metaller göle karışacak. Kükürt salınımı olacak. Asit yağmurları yağacak. Zeytin ağaçları zarar görecek. Kısacası ekolojik yıkım olacak.

 

Bütün bunlar neden olacak?

İznik’te çinko-bakır-kurşun madenleri çıkartılacak.

Velhasılı,

Yukarıda bahsettiğim Orhaneli ve İznik ile ilgili haber ve yorumlarımı haber sitemde ve sosyal medya ağlarında paylaştım. Yaptığım paylaşımların her birine Kaz Dağları ile ilgili her kurum ve plartformu ekleyerek onlara da ulaşmasını sağladım.

Ancak,

İlgili oluşumlardan paylaşımlara herhangi bir ilgi veya destek gelmedi. Açıkçası, oldukça üzüldüm.

Şimdi soruyorum;

Orhaneli ve İznik’e destek vermeniz için;

Aranan madenin altın mı olması gerekiyor?

Maden sahasının Kaz Dağları’nda mı olması gerekiyor?

İznik’te kaç ağacın kesilmesi gerekiyor?

Orhaneli’de kaç çocuğun kanserden ölmesi gerekiyor?

Aslında bu soruları çoğaltabilirim.

Kaz Dağları’na gösterdiğiniz duyarlılığı, Türkiye’nin başka bölgelerinde yaşanan doğa katliamlarına göstermediğiniz sürece,

Benim gözümde inandırıcılığınız yoktur.

Olmayacak ta…


Bu haber 896 kez okunmuştur.


Makalenin Fotoğraf Galerisi

  • İznik Gün Batımı
  • Sadağı Kanyonu Orhaneli
Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.4510 13.3974
Euro (EUR) 15.2340 15.1732
Sterlin (GBP) 17.9317 17.7995