28 Mart 2018 / Çarşamba

Kripto FETÖ cülerin BTSO operasyonları

Kripto FETÖ cülerin BTSO operasyonları

Nisan ayı başında BTSO komite seçimleri ve sonrasında oluşan meclis BTSO Yönetim Kurulu Başkanı’nı seçecek. 2013 yılında yapılan seçimler gibi bu seçimde de başkanlık için yarışan iki aday görüntüsüne rağmen sadece İbrahim Burkay başkanlık için aday olduğunu açıkladı. Diğer aday diye nitelendirilen İlhan Parseker ise, net bir şekilde aday olduğu hala muamma.

 

Bununla beraber, İlhan Parseker cephesinden BTSO Başkanı olursa ne gibi projelerinin, vizyonlarının, hedeflerinin ve vaadlerinin ne olduğunu Bursa ticaret ve sanayi erbabı hala bilmemekte.

Son alınan duyumlara göre, Parseker’in herhangi bir basın toplantısı düzenlemesi de olmayacağı bilgisi mevcut. Bir seçim var ve bu seçimin muhtemel adayından herhangi bir açıklama yok. Bu durumda Parseker’e BTSO ve geleceği hakkında soru sormak ta mümkün olmayacak.

Hatırlanacağı gibi, 2013 yılında yapılan seçimler sonucu başkanlık makamına gelen İbrahim Burkay için “FETÖ” ile ilintili bir çok algı operasyonu yapıldı. Bu operasyon hala devam etmekte ve Parseker ve grubunun BTSO seçimleri için kullanabildikleri tek argüman olarak durmakta.

 

İstanbul’dan abim geldi.

Ulusam medyada çalıştığım dönemlerde tanışıp bugüne kadar dostluğumuzun kesintisiz devam ettiği bir abim, arkadaşım var. Yaşça benden çok az büyük olduğu için arkadaşım diyelim ama, Kapalıçarşı çıraklığı ve esnaflıktan gelen alışkanlıktan dolayı ben ona “abi” diyorum. Ancak, yazımda arkadaşım olacak.

İstanbul’dan gelen arkadaşım, ulusal medyada yazan ve muhtelif TV programlarına konuk olan bir analist ve strateji uzmanı. Akademik kariyeri siyasal bilimler ve iktisat. Özellikle “FETÖ” konusunda ülkemizin sayılı insanlarından.

 

FETÖ nasıl bir yapılanma?

Bunu çok uzun cümleler yerine, kısa basit notlarla anlatmak gerek. Okuyanlar anlattıklarım arasında bağ kurabilir.

FETÖ, kısa vadeli projeler yapmaz. Bundan dolayı karar mekanizması hep en yukarısıdır. Neredeyse en basit kararlar bile en tepeden verilir. Zira, verilecek ani ve yanlış karar projelerine ket vurabilir. Kaldı ki bu sıkıntılar zaman zaman yaşandığın için buna eskisinden daha çok dikkat ediyorlar.

İlişkilerde müthiş bir hiyerarşik düzen var. Kimse, kimseye rağmen hareket edemez. Ve en önemlisi gizliliği korumak adına, ilişki zincirleri bir yerlerde değişime uğruyor. Bu yüzden ilişki zincirlerini net olarak takip ederek zirve noktasına ulaşmak çok zor. Bir noktadan sonra zincirlerde bir boşluk oluşturuluyor ve halkayı tamamlamak zorlaşıyor.

FETÖ sahte yem konusunda uzmanlaşmış bir yapılanmadır ve her zaman feda edilebilecek kurbanları vardır. Ne yazık ki kurban olacaklar kurban olduklarını bilmiyorlar. Kurbanlar ya önemsiz veya ileride sıkıntı oluşturabilecek kişilerdir.

FÖTÖ nün halihazırda elinde duran en büyük silah kriptolardır. Ve bunlar, biraz evvel bahsettiğim kopan zinciri tamamlayan halkaların bir bölümüdür. Bir bölümü diyorum, zira kriptoların çoğunluğu görünen zincire dahil değildir. Onlar zincirin dışında ikinci bir zincirdir.

FETÖ nün uzman olduğu alanlardan biri de “algı operasyonlarıdır”. Bu operasyonlarda en çok kullandıkları yöntem mahkemeler iddianamelerdir. Çok yakın geçmişte TSK nın çökertilme operasyonu tamamen “iddialar” üzerine hukuk zemininde yapılmıştır. Bu operasyonda kendini başarılı gören örgüt, halen hukuk sistemi içinde yer alan kripto örgüt elemanları ile bu operasyonlara devam etmekte.

FETÖ nün en çok kullandığı yöntemlerden biri de medyadan adam devşirme veya satın almadır. Maalesef medyada halen örgüt adına çalışan kriptolar oldukça fazla.

Örgütün hala deşifre olmamış elemanları içinde çok tehlikeli olarak nitelendirebileceğimiz gruplardan biri de kripto siyasetçilerdir. Herhangi bir partinin, herhangi bir birimindeler. Ve bunların büyük bir bölümü hiç tahmin edemeyeceğiniz isimler.

 

Örgüt üyelerini nasıl sınıflandırıyorsun?

FETÖ yapılanması içinde bir çok birim var. Muhtelif imamlar, ablalar, abiler vs. Bu detaylar kafa karıştırıyor. Aslında örgüt içinde sınıflandırma çok daha basit.

En alttan başlayacak olursak;

Sadece dini duygular ile, İslam’a hizmet maksadı ile yapının içinde olanlar. En masum grup budur. Neredeyse olan biten hiçbir şeyden haberleri yoktur. Biraz önce ifade ettiğim en kolay kurban edilebilecek kitle bunlardır. Fakat en büyük eziyeti de çeken yine bunlardır. Ancak, daha önemlisi bu kişilerin çocukları ve yakınları FETÖ nün uzun vadede ki en büyük insan kaynağıdır. Zira yüzbinlerce çocuk beyinleri yıkanarak devlete düşman bir şekilde yetişiyor. Kripto FETÖ cüler bunun oluşması için ellerinden geleni yapıyor.

İkinci grupta ise, maddi refah toplumsal statü için örgüt yapılanması içinde olanlar var. Bu kitlenin aidiyet duygusu yok. Dini referansların da önemi yok. Bunların özelliklerinden biri de örgüt ve işleyişi, para trafiği gibi konularda bilgi ve konum sahibi olmaları. Örgüt ise bunları bir anda çökertecek bilgilere sahip. Şu anda her iki taraf kazan/kazan oynuyor.

Üçüncü grup ise FETÖ ye gönülden bağlı, canlarını ve mallarını feda edecek insanlar. Bunların bir bölümü hapiste, bir bölümü yurt dışına kaçtı. Hatırı sayılır bir kısmı ise deşifre olmamış ve olması çok zor olan kriptolar. En tehlikeli grup bu ve bunlar buzdağının görünmeyen kısmı.

Elbette konuştuklarımız bunlarla sınırlı değil. Konuşmamızı sadeleştirerek aktarmaya çalışıyorum. Bazı bilgiler ise, FETÖ ya yapılan operasyonlara sekte vurdurmamak adına yazımız dışında.

 

2013 yılında yapılan BTSO seçimlerinde ne oldu?

2013 yılında yapılan seçimler hala konuşuluyor. Kazanan taraf olan İbrahim Burkay üzerine çok fazla operasyon yapılmaya çalışılıyor. Ama göl bir türlü maya tutmuyor, tutmayacakta. BTSO 2013 seçimleri FETÖ için tam bir hayal kırıklığıdır.

Bunu anlayabilmek için bazı verileri sıralayıp, analiz yapmak gerekiyor.

Birincisi; İbrahim Burkay kimdir?

İbrahim Burkay’ın kim olduğu konusunda bir çok tanımlama yapılabilir. Ancak BTSO seçimleri açısından baktığımızda İbrahim Burkay’a farklı bir gözle bakmak gerek. Bunun nedenlerini daha sonra anlattıklarımla birleştirince daha iyi anlayacaksın.

İbrahim Burkay siyasi felsefe olarak “Milli Görüş” ekolünden gelmektedir. 28 Şubat sürecinde işyeri ve evi basılan, aile ferlerini gözaltına alındığı, evraklarından bilgisayarlarına kadar el konulmuş ve DGM lerde yargılanmış bir kimliğe sahip.

BTSO üyeleri genel anlamda merkezi sağa daha yakın olmakla birlikte, son dönemler özellikle MUSİAD mensubu üyeler hatırı sayılır bir sayıya ulaşmıştır. Belirtmek gerekir ki Milli Görüş mensupları istisnalar hariç FETÖ yapılanmasına hep mesafeli olmuş, muhtelif birliktelikleri ise, kerhen olmuştur. İstemeye istemeye bazen birlikte hareket emişlerdir.

17/25 Aralık daha olmasa da, dershanelerin kapatılması kararı ile Hükümet/Cemaat arasında ipler gerilmeye başlamıştı. Ancak FETÖ halen ülkedeki en etkin yapılanma olarak görülüyor, devletin her kademesinde kendini hissettiriyordu.

Başkan adaylarından İlhan Parseker’in dershanelerin kapatılması sonrasında yaptığı konuşma siyasi iktidar tarafından not edilmişti.

Bursa’da vali, emniyet müdürü ve gelir müdüründen oluşan FETÖ üçlemesi şehre kan kusturuyor, işletme sahibi olan ticaret ve sanayi erbabı üzerinde baskı kuruyordu. Başkan adaylarından Parseker’in bu üçlü ile ilişkisi ise hala arşivlerde mevcut.

BTSO FETÖ için mutlaka ele geçirilmesi gereken bir kale durumundaydı. BTSO nun elinde bulunan finansal güç ve bunun hangi elde duracağı çok önemliydi.

FETÖ nün bu hamlesini gören siyasi iktidar, BTSO başkanlığı için İbrahim Burkay’ı uygun gördü ve görev alması için ikna edildi. Bir anlamda İbrahim Burkay, devlet tarafından bu göreve uygun görülmüştü.

Bunun nedenlerinin en başında Milli Görüş ekolü ve 28 Şubat vakasında gösterdiği dik duruştu. Bu arada iktidar, FETÖ (o zaman cemaat) ile arasındaki bağları kopartmaya çalışıyordu. Ancak söz konusu bir seçim ve bu seçime çok iyi hazırlanan bir yapı mevcuttu. Bu yüzden BTSO seçimleri gecikmeli olarak yapıldı.

İbrahim Burkay’ın ani gelen bu talep yüzünden bu seçime hazırlanması için zaman ihtiyacı vardı. Zira, karşı taraf buna çok iyi hazırlanmıştı.

Siyasi iktidarın bu beklenmedik atağı karşısında FETÖ yapılanması kendince tedbirler alarak, Parseker grubunu destekledi. Ancak her ihtimale karşı her iki adayın da listesine girdiler. İbrahim Burkay’da listesinde bu şahıslara yer vermek zorundaydı. Nedeni ise, yapılanmanın hala etkin olmasıydı. Tam anlamı ile cephe almak seçimin kaybedilmesi anlamına gelecekti. Bu risk siyasi iktidar tarafından da görüldü, belirli bir sayıda örgüt üyesinin listelerde olmasına göz yumuldu.

Örgüt bu seçimde her iki adayında listesinde yer alarak, BTSO meclisine girmeyi garantiliyordu. Ancak, İbrahim Burkay örgütün tasvip edebileceği bir kimlik değildi. Bu yüzden Parseker’i desteklediler.

 

BTSO komite ve meclis seçimlerinden sonra ne oldu?

Seçimler sonucu oluşan meclis yönetim kurulunu seçecekti. Dengeler burada değişti. Ancak bugün iddia edilen gibi dengeleri değiştiren FETÖ mensupları olmadı. Bu iddianın kripto FETÖ cüler tarafından sürekli gündeme getirilmesinin sebepleri, seçim sonuçlarına etki edecek güce hala sahip oldukları algısının oluşması ve mevcut BTSO başkanını yıpratmaktır. Zira bu iddialarda bulunanların geçmişlerine baktığınızda FETÖ ile bağlarını açıkça görebilirsiniz.

BTSO nun üye yapısından az önce bahetmiştik. Milli Görüş ekolünden gelenlerle birlikte, merkez sağda olan üyeler FETÖ’nün baskılarından bunalmış haldeydiler. Bu baskı unsurlarına birde BTSO nun eklenmesini istemiyorlardı. Sayısal olarak az olsa da siyaseten sola yakın olan üyeler de FETÖ nün BTSO da iktidar olmasına sıcak bakmıyordu.

Bütün bunlara ek olarak siyasi iradenin istediği vardı. Siyasi iktidar ve dolayısı işle o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan, BTSO da başkanlık görevini almasını istediği İbrahim Burkay için devreye girdi.

Bütün bu oluşumlar sonucunda İbrahim Burkay BTSO nun yönetim kurulu başkanı oldu.

 

TOBB ve dolayısı ile Hisarcıklıoğlı bu olayların ne tarafında?

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun gönlünde yatan Parseker’di. Bu seçimlerde de aynı durum devam ediyor. Ancak, Hisarcıklıoğlu iktidar tarafından pek uygun görülen isim değil. Zira  Hisarcıklıoğlu ilişkileri çok sorunlu. Gücü elinde tutmak için kiminle yan yana yürümek gerekiyorsa, onunla beraber yürüyor. Ergenokoncu, FETÖ cü fark etmiyor. 2013 seçimlerinde de yol arkadaşları FETÖ yapılanmasıydı.

Bundan sonra yapılacak TOBB seçimlerinden sonra Hisarcıklıoğlu bir daha o koltuğa oturması ihtimal dahlinde değil. Bunu bildiği için oda seçimlerinde kendi ile yan yana yürüyecek olanlara destek olmaya çalışıyor. Yol, yöntem ve kişiler önemli değil. Önemli olan en azından bir dönem daha o koltukta oturabilmek. Bunun için her yolu mübah görüyor. Bu durum ise iktidar tarafından çok ta hoş karşılanmıyor.

 

15 Temmuzu malzeme yapan kriptolar

15 Temmuz darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlandıktan sonra, FETÖ nün kriptoları, darbeye en çok karşı duranlar oldu. Liderlerine sürekli küfreder haline geldiler ki, bu durum bir sır değil. Eğer FETÖ cü arıyorsanız, bunu en çok ve şiddetli olarak yapanlarda arayacaksınız. Kaldı ki hükümet te bunun farkında. Fazla detaya girmeden, hükümet kumpas yapan kriptolara kumpas kuruyor.

 

Cezaevinde bulunan FETÖ cüler kumpas yapıyor

Cezaevinde bulunan FETÖ nün (bana göre) en etkin ve tehlikeli isimleri BTSO seçimlerine kalan günler kısalıp, şimdiye kadar yapılan algı operasyonları da sonuç vermeyince son bir hamlede bulundular. İbrahim Burkay’ın tanık olarak dinlenmesini istediler. Bu tamamı ile bir algılarla oynama hamlesi. Cezaevinde bulunan S.Ş. FETÖ nün biraz evvel saydığım unsurlardan üçüncü olan grupta. Tek farkı kripto olmaması. Kaldı ki kendi beyanıdır; Canını ve malını feda edecek kadar örgüt liderine sevdalıdır, bağlıdır.

Şimdi;

Birisi FETÖ sevdalısı, diğeri ise FETÖ nün en büyük finans kaynaklarından biri olan BTSO nun başkanı ve FETÖ cü. Seçimlere az bir zaman kala, S.Ş. İbrahim Burkay tanık olarak dinlenmeli diyor. Bunca geçen zamandan sonra. Bu bence FETÖ nün en çapsız kumpası.

 

Maksat ne?

İbrahim Burkay’ın elinde kelepçe, polis nezaretinde  adliye getirileceği algısını oluşturmak ve yaymak. Hukuk ve yasalar bunun böyle olmayacağını söylüyor, bu algıyı oluşturanlar da biliyor bunun böyle olmayacağını.

 

Siyaset ile İbrahim Burkay ilişkisi nasıl?

İbrahim Burkay, özellikle Cumhurbaşkanı ile birebir görüşebilen birisi. Görüşmenin ötesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından BTSO Başkanı olması istenen bir karakter olduğunu söylemiştim. Bütün bunların yanında Burkay, DEİK ve Etik Kurulu üyesi. Her iki konumda da olmasının sebebi Cumhurbaşkanı. Burkay bu görevleri istemedi. Cumhurbaşkanı’nın takdiri ve isteği ile bu yapılarda görev aldı.

İbrahim Burkay’ın vizyonu ve hedefleri ile Cumhurbaşkanı’nın hedefleri birebir örtüşüyor. BTSO’nun projelerinde devlet desteğini de bu bağlamda yorumlamak gerek. Siyasi iktidar, güvenmediği, yol arkadaşı olarak görmediği, hedeflerinin örtüşmediği kişi ve kurumlarla bu derece yakın ve destek verici bir şekilde çalışmaz.

 

İlhan Parseker için ne diyebiliriz?

Parseker senelerdir Bursa siyasetinde, cemiyet hayatında olan bir insan. İnsan olarak fazla bir değerlendirmede bulunmam çok doğru değil. Ancak geçmişine bakıldığında, bunca emeğine karşılık hala hak ettiği makamlara gelemediğine inanıyor. Bunca siyaset hayatına rağmen milletvekili olamadı, yine BTSO meclis üyeliği ve meclis başkanlığı yaptı ama yönetim kurulu başkanı olamadı. Her daim adı Bursaspor başkanlığı ile anıldı ama bir türlü olmadı. Bu durum Parseker’de önüne geçilmez bir hırsın sebebi. FETÖ de Parseker’in bu hırsını 2013 seçimlerinde kullanmak istedi ama örgüt hiç ummadığı bir tokat yedi. 2018 seçimlerinde de Parseker’in aynı hırsını kullanıyor. Bir birlerine ihtiyaçları var. Zira karşısında duran rakibi İbrahim Burkay’ın arkasında iki önemli güç var. Biri, beş senelik icraat döneminde hayata geçen ve devam eden projeler, BTSO nun değişen vizyonu. Üyeler bu konuda bir kaç cılız sese rağmen memnunlar. İkincisi ise, (şimdilik görüntü bu) siyasi iktidar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İbrahim Burkay’a verdiği destek.

 

Bursa’da bazı kişiler Cumhurbaşkanı’nın İbrahim Burkay’ı istemediğini söylüyor.

Bunlar kasıtlı çıkartılmış dedikodular. Tam aksine Ankara Burkay’a dik durması için destek veriyor. An itibari ile, Ankara ile İbrahim Burkay’ın arası çok iyi. Zira vaad edilenden daha fazla proje hayata geçti. Senin geçen günlerde yayınladığın istatistikler vardı. Ankara bunların tamamını ve daha detaylı olarak biliyor ve değerlendiriyor. Malum, Bursa Ankara için hep çok önemli olmuştur ve Bursa’ya karşı çok özel bir hassasiyet var. Öyle ki, bu hassasiyet yüzünden bir çok siyasetçi ve bürokratın canı yandı. Şu anda Bursa’nın tek bakanı olan Hakan Çavuşoğlu, Bursa daha çok bakanla temsil edildiğinden daha fazla gündemde.

Siyaset mekanizması, ekonominin dinamikleri ile uyumlu olmak ve 2023 hedefleri için daha çok çalışacak olanlarla birlikte olmak istiyor. İbrahim Burkay, 2023 hedeflerinin mimarlarından ve bunu yazanlardan biri. Bu bile ne demek istediğimi anlatır her halde.

 

Son sözlerin nelerdir?

Nisan ayı başında BTSO üyeleri komite ve meclislerini seçecek. Bu meclis de başkanını seçecek. 2013 de uçurumun kenarından dönüldü. Bursa doğru olanı yaptı. Bursalı iş adamları uyanıktır, akıllıdır, zekidir. Bütün bu söylediklerimizi bir kere daha akıl süzgeçlerinden geçirip karar vermeli. FETÖ nün kriptoları operasyonlarına devam ediyor. Bunda da en çok medya kanalını kullanıyorlar. Bursa’nın, Bursalı’nın bu savaşı kaybetme gibi bir lüksü yok. Bursa üstüne yapışan “FETÖ nün merkezi” algısından kurtulmak zorunda. Oynanan oyun çok kirli bir oyun. BTSO seçimleri aynı zamanda Türkiye’nin seçimidir.

 

Arkadaşımın bana aktardıkları bunlarla sınırlı değil. Çok daha özel bilgiler mevcut. Ancak onları yazmam, dile getirmem mümkün değil. Mümkünsüzlüğünün sebebi ise korku değil. Zira anlatılanlar devletin operasyonları ile ilgili. Bir nevi devletin güvenliğinin söz konusu olduğu özel bilgiler. Devlet söz konusu ise dudaklar mühürlenir.

3 Nisan 2018 günü BTSO seçimleri için sandık başına gidecek üyeler. Nasıl bir Bursa ve Türkiye hayal ediyorsanız, geleceğinize, çocuklarınıza, torunlarınıza nasıl bir emanet bırakmak istiyorsanız o düşünceyle oy vereceksiniz. Sandık başında vicdanınızla baş başa olacaksınız. Ya FETÖ nün kriptolarının algısına kurban olup, ömür boyu taşıyacağınız büyük bir vebal mi veya çağın gereklerini yakalayan “Büyük Türkiye’nin kalesi Bursa’nın inşaasında bir tuğlası olan mı?

 


Bu haber 1528 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 13.4510 13.3974
Euro (EUR) 15.2340 15.1732
Sterlin (GBP) 17.9317 17.7995