02 Şubat 2020 / Pazar

TARIM EKONOMİSİ

TARIM EKONOMİSİ

Her ne kadar unutmaya çalışsak ta Türkiye bir tarım ülkesidir. Tüm kaynakları ve potansiyeli ile ülkemiz iyi ve planlı tarım uygulamaları ile ihtiyaç duyduğu tüm ekonomik atılımları yapacak güce sahiptir. Ne var ki,  Türkiye endüstrileşmenin sadece mekanik boyutuna mahkûm edilerek gittikçe tarım ve hayvancılıktan uzaklaşmıştır.

 

Kopyala yapıştır ve iktisadi akıldan uzak insanlar, tarımı basit, gereksiz, çağdışı gösterme gafletine düşerek, var olan potansiyelimizi körelttiler. Uygulanmayan veya kötü uygulanan tarım politikaları sebebi ile tarımda kalite ve verim düşüklüğü, maliyeti arttırıcı unsurlar ve şehir yaşamının özendirilmesi ile tarımsal üretim kendi kaderine terk edildi.

 

Tarım modaya tabi değildir;

Günümüz endüstri ve teknoloji üretimlerinde çok hızlı değişimler yaşanmaktadır. Özellikle tüketim mallarında çok hızlı değişen bir moda algısı mevcuttur. Çok hızlı model ve üretim değişimlerini sağlamak ve piyasaya ayak uydurabilmek için teknoloji üretebilme kabiliyet, bilgi ve sermayeye ihtiyaç vardır. Maalesef ülkemiz mevcut durumu ile bu imkânlara sahip değil. Bu durumda bu endüstrilerin tüketicisi ve fasoncusu olmaktan başka seçeneğiniz yoktur.

Tarımsal ürünlerin tüketimi ise çok az istisna haricinde moda kültürüne tabi değildir. Tarımsal üretim metotları ve tüketim alışkanlıkları çok hızlı değişememektedir. Bu özelliği sayesinde tarımsal üretim, üretim faaliyetleri haricinde başkaca bir sermayeye veya ek yatırıma ihtiyaç duymamaktadır. Verimli bir tarımsal üretim sonunda iyi bir sermaye birikimi sağlamak söz konusudur.

 

Tarım ürünleri tüketimi ihtiyaçtır ve süreklidir;

Tarım ürünlerinin çok büyük bir bölümü insanların yaşamlarını sürdürebilmesi zorunluktur. Bu tür tüketimleri erteleme şansı olmadığı için tüketimle birlikte üretimde de süreklilik vardır. Üretimde süreklilik ile birlikte, üretim sürecinde ek sermaye yatırımlarına ihtiyaç duyulmaması, ekipman sermayesinin amortismanının kolaylaştırmakta. Üretim sürekliliğinin diğer bir avantajı ise, üretim konusunda uzmanlığın oluşmasıdır.

 

Tarım ürünleri dahilde işlenebilirdir;

Tarım ürünleri hasattan sonra işlenerek katma değer oluşturulması için yerli kaynak ve bilgi birikimi mevcuttur. Mekanik sanayi ve otomasyonda yapılan yatırımların en büyük avantajı, Türkiye'nin tarımsal ürünleri işleyebilecek sanayinin oluşumuna uygun olmasıdır. Yapılacak yatırımlarda ithalat sınırlıdır. Bu sayede başka ülkelere teknoloji, makine ve ekipman için sermaye transferi yapılmayarak borçlanılmamış olacak ve dış ticaret açığının büyümemesi sağlanacaktır.

 

Türk tarım ürünlerinin marka değeri yüksektir;

Endüstriyel tarım ürünü diyebileceğimiz endemik bitkiler konusunda Türkiye dünyanın en şanslı ülkelerinden biridir. Özellikle aromatik bitkiler, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılan bitkiler ham hali ile bile neredeyse kıymetli metaller kadar değer değerlidir. Bu tür tarım ürünlerinin daha çok üretilmesi ve işlenerek satılması ile elde edilecek gelir çok yüksek olmakla birlikte, vahşi rekabet kurallarının tamamen dışındadır.


Bu haber 479 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 9.4887 9.4508
Euro (EUR) 11.0175 10.9735
Sterlin (GBP) 13.1103 13.0137