21 Mart 2022 / Pazartesi

YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLÜLERİ DERNEĞİ ÜYELERİ BULUŞTU

YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLÜLERİ DERNEĞİ ÜYELERİ BULUŞTU

Köy Enstitülüleri ruhunu günümüzde de yaşatmayı amaçlayan Balıkesir Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği (BYKKED) yönetimi, gönül verenleri ve dostlarını sabah kahvaltısında buluşturdu.

 

İlk temelleri 1930’da atılan ve 1940’ta bilim ve aklı önceleyerek; laik, demokratik ve bilimsel eğitim  hedefi ile ilk ve orta öğrenim sistemini yeniden inşa etmesi amaçlanan Köy Enstitülüleri, günümüzden tam 82 yıl önce eğitime başlamıştı.

Vizyon Düğün ve Davet Salonu’nda düzenlenen kahvaltıya, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ile Cumhuriyet Halk Partisi, Emek Partisi ve İYİ Parti temsilcileri ile Eğitim Sen, Eğitim İş, ADD ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği temsilcileri katıldı.

YKKED Başkanı Mualla Orman, “Bir ülkedeki toplumsal, ekonomik, siyasal, kültürel ve teknolojik gelişmenin temeli eğitim sistemidir. Eğitimin en önemli unsuru ise “öğretmendir.” Nitelikli eğitim nitelikli öğretmen ile gerçekleşir. Nitelikli öğretmen yetiştiren kurumların başında da Köy Enstitüleri geliyordu. Köy Enstitüleri kapatıldı ama ömrü çok kısa olan bu devrimci aydınlanma atılımı Köy Enstitüleri gerçeği, hiçbir kurumda görülmeyen bir şekilde 82 yıldan beri ülke gündeminde yerini, canlılığını devam ettirdi, ettiriyor, ettirmeye de devam edecek. Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın en kritik yılında 16 Temmuz 1921’de Ankara’da Maarif Kongresi düzenleyerek, kurtuluştan sonra eğitimim sisteminin nasıl olması gerektiği konusunda görüşlerini anlatmış ve ‘Eğitimimizi çağın gereklerine göre düzenlemeliyiz, eğitimimiz milli olmalıdır. Bunun için ne doğudan ne batıdan gelen ve bizimle ilgisi olmayan, bize yabancı düşüncelere dayanmamalıdır’ demiş, eğitimin ulusal, laik, uygulamalı ve kullanılabilir olmasını, bilimsel esaslara göre düzenlenmesini istemiştir” dedi.


Bu haber 130 kez okunmuştur.


Paylaş:
Etiketler:

Yorumlar

Bu Makale için yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar, yönetici tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Burası her türlü görüşe açık bir platformdur, kişi/lerin hak ve özgürlüklerine yönelik hakaret içermeyen her türlü düşünceniz "düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü" çerçevesinde tartışılabilir; fakat ifade özgürlüğünüz bir başkasının ifade özgürlüğünü "hakaret, küfür, aşağılayıcı" biçimlerle engellemeye dönüştüğünde ifade özgürlüğünüz malesef orada bitmektedir. Lütfen yorumlarınızı bu çerçeve içerisinde yazınız, aksi takdirde yorumlarınız onaylanmamaktadır.
* Zorunlu alanlar.


MAAS Havalandırma & İklimlendirme | Bursa Havalandırma | Bursa İklimlendirme
Para Birimi Alış Satış
Dolar (USD) 17.9955 17.9237
Euro (EUR) 18.4121 18.3386
Sterlin (GBP) 21.8951 21.7336